Cięcie prognoz popytu na ropę naftową w OPEC

Cięcie prognoz popytu na ropę naftową w OPEC
Komentarz surowcowy DM BOŚ
Data dodania: 2020-11-12 (10:19)

Po paru dniach euforii wywołanej komunikatem koncernu farmaceutycznego Pfizer o dużej skuteczności szczepionki na Covid-19, na rynku ropy naftowej zwyżka cen wyhamowała. Początkowy entuzjazm związany ze szczepionką opadł w obliczu niepewności dotyczącej konkretnych możliwości jej wprowadzenia do powszechnego użytku. W rezultacie, inwestorzy na rynku ropy zwrócili uwagę na to, co pewne – a więc na powrót restrykcji związanych z pandemią i obniżony popyt na ropę naftową.

Kolejne tygodnie na rynku ropy z pewnością będą upływać na spekulacjach dotyczących możliwych działań OPEC+ w zakresie porozumienia naftowego. W tym tygodniu dodatkowo Algieria potwierdziła gotowość do obniżenia produkcji w razie potrzeby – jednak kluczowe były i tak wcześniejsze deklaracje ze strony władz Rosji oraz Arabii Saudyjskiej, czyli państw, które w największym stopniu decydują o kształcie porozumienia naftowego.

Wczoraj kartel OPEC obniżył prognozy popytu na swoją ropę naftową w 2021 roku. Według obecnych szacunków, w przyszłym roku popyt wzrośnie o 6,25 mln baryłek dziennie w stosunku do 2020 r. i wyniesie średnio 96,26 mln baryłek dziennie. To o 300 tys. baryłek dziennie mniej niż we wcześniejszej prognozie. Chociaż zwyżka w ujęciu rdr jest spora, to warto mieć na uwadze fakt, że w 2020 r. popyt na ropę naftową z OPEC prawdopodobnie łącznie spadnie o prawie 10%.

Modyfikacja porozumienia naftowego jest więc bardzo prawdopodobna, wręcz wydaje się nieunikniona. Taki scenariusz jest już jednak uwzględniony w cenach ropy. O tym, w jak dużym stopniu działania OPEC będą wspierać ceny ropy naftowej, zadecyduje więc głównie wielkość możliwych cięć wydobycia. Jeśli dotychczasowe limity produkcji ropy zostaną jedynie utrzymane, będzie to raczej rozczarowujący scenariusz, który będzie sprzyjał przecenom ropy – niemniej, potencjalne duże cięcia produkcji z pewnością pomogłyby stronie popytowej na rynku ropy, a przynajmniej utrzymałyby notowania w okolicach obecnych poziomów.

ZŁOTO

Złoto: Bliski Wschód na czarnej liście?

Po poniedziałkowej, dynamicznej zniżce notowań złota, która sprowadziła kruszec z okolic 1950 USD za uncję do rejonu 1860 USD za uncję, cena złota się stabilizuje. Notowania złota od wtorku tkwią w konsolidacji właśnie w okolicach poniedziałkowych minimów.

Cena złota runęła w dół na wieść o stworzeniu przez koncern Pfizer skutecznej szczepionki na Covid-19 i wywołanej tym komunikatem fali optymizmu na globalnych rynkach finansowych. Niemniej, po początkowym entuzjazmie zaczęły rozbrzmiewać pytania o szczegóły, a te na razie nie wskazują na to, że świat poradzi sobie z koronawirusem szybko. Wynalezienie szczepionki to ogromny krok naprzód, nie zmienia ono jednak faktu, że wiele gospodarek świata zmaga się już teraz z dotkliwą drugą falą pandemii i koniecznością wprowadzenia nowych restrykcji, z lockdownem włącznie.

A tymczasem chwilowo na rynek złota powróciła kwestia braku przejrzystości transakcji. Na konieczność regulacji rynku złota pod kątem zapobiegania praniu pieniędzy po raz kolejny zwróciła uwagę LBMA (London Bullion Market Association), będąca najbardziej opiniotwórczą instytucją na rynku kruszcu. LBMA podkreśliła, że te kraje, które nie będą należycie monitorować transakcji w złocie, nie będą miały możliwości wprowadzania kruszcu na mainstreamowy rynek. Chociaż oficjalnie list LBMA był skierowany do wielu krajów, w praktyce dotyczył on przede wszystkim Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Dubaj jest ważnym bliskowschodnim hubem handlu złotem, jednak tamtejsze regulacje pozostawiają wiele do życzenia w kwestii przejrzystości.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Spadek zapasów ropy w USA na skutek większego eksportu

Spadek zapasów ropy w USA na skutek większego eksportu

2024-04-25 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po pokazie siły strony popytowej na rynku ropy naftowej w trakcie wtorkowej sesji, notowania tego surowca wczoraj już wróciły do zniżek i oddały sporą część wzrostów. Dziś rynek ropy naftowej w zasadzie powraca do punktu wyjścia, bowiem na ceny znów wpływają dobrze znane już inwestorom tematy. Pierwszy temat to sytuacja na Bliskim Wschodzie, która – mimo że nadal jest daleka od stabilizacji – w coraz mniejszym stopniu wpływa na same ceny ropy naftowej. Wynika to z faktu, że walki wciąż skupiają się głównie na Strefie Gazy i nie wpływają bezpośrednio na produkcję i eksport ropy.
Ropa w górę po szacunkach dot. spadku zapasów w USA

Ropa w górę po szacunkach dot. spadku zapasów w USA

2024-04-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły wczorajszą sesję od przeceny. Niemniej, już w drugiej połowie dnia sytuacja istotnie się zmieniła, a ceny ropy z równie dużą dynamiką nadrobiły straty i zakończyły cały dzień na plusie. Notowania ropy WTI powróciły ponad 83 USD za baryłkę, podczas gdy cena ropy Brent podbiła do okolic 88 USD za baryłkę. W drugiej połowie wtorkowej sesji zwyżkom cen ropy naftowej sprzyjało osłabienie amerykańskiego dolara, wywołane gorszym od oczekiwań wstępnym odczytem indeksu PMI dla przemysłu w USA.
Wątłe zwyżki na rynku ropy naftowej

Wątłe zwyżki na rynku ropy naftowej

2024-04-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po gwałtownym tąpnięciu notowań ropy naftowej w poprzednim tygodniu, ceny tego surowca w tym tygodniu próbują się stabilizować. Póki co jednak zmienność pozostaje duża, a odbicie cen w górę ma niewielki zakres. Cena ropy naftowej WTI oscyluje w rejonie 82-83 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent poruszają się w okolicach 87-88 USD za baryłkę. Jak na razie, wśród inwestorów widać brak wiary w możliwość wypracowania przez ceny ropy trwalszego ruchu w górę.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2024-04-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają nowy tydzień od zniżki. Cena tego surowca kontynuuje tym samym ruch z poprzedniego tygodnia – cena ropy WTI w Stanach Zjednoczonych spada poniżej 81 USD za baryłkę, z kolei notowania europejskiej ropy Brent zeszły poniżej 86 USD za baryłkę. Spadek notowań ropy naftowej to efekt gasnących obaw związanych z sytuacją na Bliskim Wschodzie.
Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

2024-04-18 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej wczoraj zostały przecenione o ponad 3% - dotyczy to zarówno cen amerykańskiej ropy WTI, jak i europejskiej ropy gatunku Brent. Impulsem do zniżek okazały się dane pokazujące wzrost zapasów ropy naftowej w USA, aczkolwiek nałożyły się one na i tak słabsze nastroje na rynku tego surowca. Departament Energii podał we wczorajszym raporcie, że zapasy ropy naftowej w USA w poprzednim tygodniu wzrosły o 2,74 mln baryłek.
Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

2024-04-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W ostatnich dniach na rynku ropy naftowej trwa wyczekiwanie na nowe impulsy cenowe, a przewagę przejmuje strona podażowa. Cena ropy oddaje część wyraźnych zwyżek z początku kwietnia za sprawą gasnących obaw o podaż ropy naftowej na Bliskim Wschodzie oraz pojawienie się większych obaw związanych z potencjalnym popytem na ropę naftową na świecie. W kwestii Bliskiego Wschodu, sytuacja stała się nerwowa po irańskim ataku dronowym na Izrael, który wywołał strach przed jeszcze bardziej stanowczą odpowiedzią Izraela i rozprzestrzenieniem się konfliktu na kraje ościenne.
Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

2024-04-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie dni na rynku ropy naftowej są czasem podwyższonej zmienności notowań, ale jednocześnie cena tego surowca porusza się bez wyraźnego kierunku. Notowania ropy naftowej Brent oscylują w konsolidacji tuż powyżej poziomu 90 USD za baryłkę, z kolei cena ropy WTI porusza się w rejonie 85-86 USD za baryłkę. Po dynamicznych wzrostach cen ropy naftowej z przełomu marca i kwietnia, obecnie ceny tego surowca wyczekują na nowe impulsy, które nadałyby im kierunek.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2024-04-15 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Końcówka poprzedniego tygodnia na rynku ropy naftowej była wyjątkowo nerwowa. Początkowe dynamiczne zwyżki cen ropy naftowej w trakcie piątkowej sesji wiązały się ze wzrostem nastawienia risk-off na globalnych rynkach w związku z sytuacją na Bliskim Wschodzie. Niemniej, w kontrze do tego ruchu stała siła amerykańskiego dolara, która zepchnęła ceny ropy naftowej w dół i doprowadziła do neutralnego zakończenia sesji – oraz do spadkowego zakończenia całego poprzedniego tygodnia.
Powrót notowań ropy naftowej do zwyżek

Powrót notowań ropy naftowej do zwyżek

2024-04-12 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W bieżącym tygodniu na rynku ropy naftowej panują mieszane nastroje. Notowania tego surowca dzisiaj powracają do zwyżek – cena ropy Brent przekracza znów 90 USD za baryłkę, a cena ropy WTI utrzymuje się ponad poziomem 85 USD za baryłkę. Niemniej, jak na razie ceny ropy znajdują się na dobrej drodze do zakończenia tygodnia neutralnie lub na delikatnym minusie.
Wyraźny wzrost zapasów ropy naftowej w USA

Wyraźny wzrost zapasów ropy naftowej w USA

2024-04-11 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po zaledwie jednej, wtorkowej, sesji spadkowej w tym tygodniu, notowania ropy naftowej wczoraj powróciły do zwyżek. Płytka korekta była efektem mniejszego optymizmu związanego z popytem na paliwa w Stanach Zjednoczonych – ale wczoraj szybko presja spadkowa została stłamszona przez obawy związane z sytuacją na Bliskim Wschodzie. Obawy geopolityczne wczoraj na nowo dały o sobie znać po tym, jak w izraelskim nalocie na Strefę Gazy zginęło trzech synów lidera Hamasu.