Napięta sytuacja polityczna wsparciem dla cen ropy naftowej

Napięta sytuacja polityczna wsparciem dla cen ropy naftowej
Komentarz surowcowy DM BOŚ
Data dodania: 2018-10-22 (11:05)

ROPA NAFTOWA: W poprzednim tygodniu notowania ropy naftowej znajdowały się pod wyraźną presją podaży. Miniony tydzień był zresztą już drugim z kolei tygodniem dynamicznych spadków cen tego surowca, który doprowadził notowania do najniższych poziomów od miesiąca. Niemniej, w miniony piątek zniżka wyhamowała, a notowania ropy naftowej odbiły delikatnie w górę, przy czym strona popytowa jest bardziej aktywna także dzisiaj rano.

O ile odreagowanie spadkowe cen ropy naftowej w ostatnich tygodniach było uzasadnione, po wcześniejszym ciągu zwyżek, to potencjał do zniżki w kilkutygodniowej perspektywie jest już niewielki, biorąc pod uwagę fundamentalne uwarunkowania rynku ropy naftowej. Już za dwa tygodnie mają wejść w życie amerykańskie sankcje na Iran w pełnej wersji, obejmującej także sojuszników Stanów Zjednoczonych. Mimo że efekt sankcji na produkcję Iranu może okazać się mniejszy niż oczekiwano jeszcze kilka miesięcy temu, to nad tą kwestią rozciąga się aura niepewności.

Ponadto, coraz bardziej napięte relacje dyplomatyczne panują między Stanami Zjednoczonymi a Arabią Saudyjską. Kwestia zaginionego saudyjskiego dziennikarza, Jamala Kashoggi, budzi coraz więcej kontrowersji i prowadzi do coraz śmielszych oskarżeń. Amerykanie wyrażają zdanie, że to władze Arabii Saudyjskiej odpowiadają za zaginięcie oraz domniemaną śmierć dziennikarza. Pojawiają się nawet spekulacje na temat możliwych wzajemnych sankcji. Niemniej, strona saudyjska uspokaja – tamtejszy minister energii, Khalid al-Falih, powiedział, że nie będzie powtórki z lat 70. XX wieku, czyli z czasów embarga na eksport ropy. Według niego, incydent dotyczący dziennikarza jest przejściowy i nie zaburzy sytuacji na rynku ropy naftowej.

KAKAO

Przebłysk optymizmu na rynku kakao.

Miniony tydzień na rynku kakao był pełen skrajnych emocji. Po mocnej pierwszej połowie, druga część tygodnia przyniosła zniżkę. Niemniej, cena kakao w Stanach Zjednoczonych utrzymała się powyżej poziomu 2100 USD za tonę.

Notowania kakao być może kontynuowałyby spadki, gdyby nie niezłe dane dotyczące przerobu tego surowca, które traktuje się jako wyznacznik popytu na kakao. Przerób w Ameryce Północnej (USA, Kanada, Meksyk) w III kwartale wzrósł o 2,5% w ujęciu rdr i w rezultacie, osiągnął najwyższą wartość dla tego okresu w roku od 2014 r. Z kolei przerób kakao w Azji w tym samym czasie wzrósł o 3,7% rdr – jednak tu dynamika nie zachwyciła, gdyż to takich, a nawet lepszych rezultatów, inwestorzy są w Azji przyzwyczajeni.

Niemniej, warto wspomnieć, że coraz większe ilości kakao są przerabiane w Afryce, w krajach jego produkcji, w tym głównie na Wybrzeżu Kości Słoniowej. To sprawia, że w coraz mniejszym stopniu dane z innych kontynentów świadczą o popycie na ten surowiec – ale jednocześnie, w obliczu dobrych danych z Azji i Ameryki Północnej, tym bardziej budzi to optymizm inwestorów.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Ceny ropy naftowej nadal pod presją

Ceny ropy naftowej nadal pod presją

2024-04-30 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W bieżącym tygodniu na rynku ropy naftowej dominuje strona podażowa. Notowania amerykańskiej ropy naftowej WTI spadły do okolic 82,40 USD za baryłkę, podczas gdy cena europejskiej ropy naftowej Brent zniżkuje do okolic 87 USD za baryłkę. Główną przyczyną pojawiającej się presji spadkowej na rynku ropy naftowej jest zmniejszenie napięć geopolitycznych na Bliskim Wschodzie.
Nowy tydzień, stare tematy na rynku ropy naftowej

Nowy tydzień, stare tematy na rynku ropy naftowej

2024-04-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej zaczęły tydzień od delikatnej przeceny. Ruch nie jest jednak duży w stosunku do sytuacji w poprzednim tygodniu, a ceny ropy wyczekują na nowe istotne impulsy. Tymczasem póki co, nowy tydzień na rynku ropy przynosi już dawno znane tematy. Pierwszym z nich jest sytuacja na Bliskim Wschodzie, co do której pojawiły się nadzieje na przełom.
Ceny ropy na drodze do wzrostowego zakończenia tygodnia

Ceny ropy na drodze do wzrostowego zakończenia tygodnia

2024-04-26 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Strona popytowa na rynku ropy naftowej w tym tygodniu delikatnie przeważa nad stroną podażową. Co prawda dynamika wzrostów nie jest duża, ale jest szansa na przełamanie spadków z wcześniejszego tygodnia. Cena ropy WTI porusza się już na poziomie niemal 84 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent zwyżkowały do okolic 88 USD za baryłkę.
Spadek zapasów ropy w USA na skutek większego eksportu

Spadek zapasów ropy w USA na skutek większego eksportu

2024-04-25 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po pokazie siły strony popytowej na rynku ropy naftowej w trakcie wtorkowej sesji, notowania tego surowca wczoraj już wróciły do zniżek i oddały sporą część wzrostów. Dziś rynek ropy naftowej w zasadzie powraca do punktu wyjścia, bowiem na ceny znów wpływają dobrze znane już inwestorom tematy. Pierwszy temat to sytuacja na Bliskim Wschodzie, która – mimo że nadal jest daleka od stabilizacji – w coraz mniejszym stopniu wpływa na same ceny ropy naftowej. Wynika to z faktu, że walki wciąż skupiają się głównie na Strefie Gazy i nie wpływają bezpośrednio na produkcję i eksport ropy.
Ropa w górę po szacunkach dot. spadku zapasów w USA

Ropa w górę po szacunkach dot. spadku zapasów w USA

2024-04-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły wczorajszą sesję od przeceny. Niemniej, już w drugiej połowie dnia sytuacja istotnie się zmieniła, a ceny ropy z równie dużą dynamiką nadrobiły straty i zakończyły cały dzień na plusie. Notowania ropy WTI powróciły ponad 83 USD za baryłkę, podczas gdy cena ropy Brent podbiła do okolic 88 USD za baryłkę. W drugiej połowie wtorkowej sesji zwyżkom cen ropy naftowej sprzyjało osłabienie amerykańskiego dolara, wywołane gorszym od oczekiwań wstępnym odczytem indeksu PMI dla przemysłu w USA.
Wątłe zwyżki na rynku ropy naftowej

Wątłe zwyżki na rynku ropy naftowej

2024-04-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po gwałtownym tąpnięciu notowań ropy naftowej w poprzednim tygodniu, ceny tego surowca w tym tygodniu próbują się stabilizować. Póki co jednak zmienność pozostaje duża, a odbicie cen w górę ma niewielki zakres. Cena ropy naftowej WTI oscyluje w rejonie 82-83 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent poruszają się w okolicach 87-88 USD za baryłkę. Jak na razie, wśród inwestorów widać brak wiary w możliwość wypracowania przez ceny ropy trwalszego ruchu w górę.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2024-04-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają nowy tydzień od zniżki. Cena tego surowca kontynuuje tym samym ruch z poprzedniego tygodnia – cena ropy WTI w Stanach Zjednoczonych spada poniżej 81 USD za baryłkę, z kolei notowania europejskiej ropy Brent zeszły poniżej 86 USD za baryłkę. Spadek notowań ropy naftowej to efekt gasnących obaw związanych z sytuacją na Bliskim Wschodzie.
Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

2024-04-18 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej wczoraj zostały przecenione o ponad 3% - dotyczy to zarówno cen amerykańskiej ropy WTI, jak i europejskiej ropy gatunku Brent. Impulsem do zniżek okazały się dane pokazujące wzrost zapasów ropy naftowej w USA, aczkolwiek nałożyły się one na i tak słabsze nastroje na rynku tego surowca. Departament Energii podał we wczorajszym raporcie, że zapasy ropy naftowej w USA w poprzednim tygodniu wzrosły o 2,74 mln baryłek.
Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

2024-04-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W ostatnich dniach na rynku ropy naftowej trwa wyczekiwanie na nowe impulsy cenowe, a przewagę przejmuje strona podażowa. Cena ropy oddaje część wyraźnych zwyżek z początku kwietnia za sprawą gasnących obaw o podaż ropy naftowej na Bliskim Wschodzie oraz pojawienie się większych obaw związanych z potencjalnym popytem na ropę naftową na świecie. W kwestii Bliskiego Wschodu, sytuacja stała się nerwowa po irańskim ataku dronowym na Izrael, który wywołał strach przed jeszcze bardziej stanowczą odpowiedzią Izraela i rozprzestrzenieniem się konfliktu na kraje ościenne.
Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

2024-04-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie dni na rynku ropy naftowej są czasem podwyższonej zmienności notowań, ale jednocześnie cena tego surowca porusza się bez wyraźnego kierunku. Notowania ropy naftowej Brent oscylują w konsolidacji tuż powyżej poziomu 90 USD za baryłkę, z kolei cena ropy WTI porusza się w rejonie 85-86 USD za baryłkę. Po dynamicznych wzrostach cen ropy naftowej z przełomu marca i kwietnia, obecnie ceny tego surowca wyczekują na nowe impulsy, które nadałyby im kierunek.