Kolejne rekordy produkcji ropy w USA za sprawą wydobycia z łupków

Kolejne rekordy produkcji ropy w USA za sprawą wydobycia z łupków
Komentarz surowcowy DM BOŚ
Data dodania: 2018-03-01 (12:02)

Po dynamicznym ruchu wzrostowym w drugiej połowie lutego, w ostatnich dniach notowania ropy naftowej pozostały pod presją strony podażowej. Cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych zeszła wczoraj poniżej poziomu 62 USD za baryłkę i dzisiaj rano porusza się blisko środowego zamknięcia.

Stronie podażowej na rynku ropy naftowej nadal sprzyja sytuacja na rynku walutowym. W ostatnich dniach amerykański dolar się umacnia, co negatywnie wpływa na ceny ropy. Dodatkowo, dane fundamentalne uzasadniają zniżki cen tego surowca. Wczoraj amerykański Departament Energii podał, że zapasy ropy naftowej w USA w minionym tygodniu wzrosły o 3 mln baryłek, co było nieco większą wartością od oczekiwań.

Dodatkowo, instytucja ta podała w środę zbiorcze dane za listopad i grudzień 2017 r. dotyczące produkcji ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych. Według wyliczeń departamentu, w listopadzie produkcja ropy w USA osiągnęła 47-letnie maksimum, docierając do poziomu średnio 10,057 mln baryłek dziennie. W grudniu produkcja nieco spadła do poziomu 9,949 mln baryłek dziennie, jednak ta tendencja najprawdopodobniej nie utrzyma się na długo, gdyż już na początku bieżącego roku w cotygodniowych raportach Departamentu Energii pojawiły się informacje o powrocie średniej dziennej produkcji ropy w USA wyraźnie ponad barierę 10 mln baryłek. Co więcej, w opinii tej instytucji, liczba ta sięgnie 11 mln baryłek jeszcze w bieżącym roku.

Wzrost produkcji ropy w USA jest przede wszystkim konsekwencją dynamicznego rozwoju tamtejszego sektora łupkowego. W ostatnich miesiącach znacząco wzrosło wydobycie ropy z łupków m.in. w takich stanach jak Teksas czy Dakota Północna, a dalszych zwyżek produkcji należy się spodziewać także w kolejnych miesiącach. To zaś ogranicza potencjał wzrostowy cen ropy naftowej, a wręcz stwarza warunki do spadkowego odreagowania wzrostów z ostatnich miesięcy.

KAKAO

Cena kakao przy ważnym poziomie oporu.

W ostatnich miesiącach na rynku kakao zdecydowanie przeważała strona popytowa. Systematyczny – i dość dynamiczny – ruch wzrostowy zaczął się na wykresie tego surowca pod koniec grudnia ubiegłego roku, a w ostatnich tygodniach tendencje wzrostowe wręcz przyspieszyły. W rezultacie, notowania kakao w Stanach Zjednoczonych przekroczyły poziom 2200 USD za tonę i dotarły do ważnego technicznego oporu w okolicach 2213-2230 USD za tonę. Poziom ten okazał się skuteczną barierą dla kupujących w listopadzie ubiegłego roku.

Strona popytowa na tym rynku jest silna ze względu na ostatnie problemy z pogodą na terenach uprawy kakao w Afryce Zachodniej, czyli rejonie kluczowym z punktu widzenia globalnej produkcji. Opóźnione były dostawy kakao do portów m.in. na Wybrzeżu Kości Słoniowej, a więc w kraju produkującym najwięcej kakao na świecie.

Niemniej, Międzynarodowa Organizacja Kakao (ICCO, International Cocoa Organization) podała wczoraj, że w sezonie 2017/2018 i tak spodziewa się globalnej nadwyżki kakao, wynoszącej 105 tys. ton. Instytucja ta oczekuje, że produkcja na Wybrzeżu Kości Słoniowej spadnie do poziomu 2 mln ton w tym sezonie z wcześniejszych 2,02 mln ton. Jednocześnie, ICCO dokonała rewizji szacunków za sezon 2016/2017, obniżając wielkość nadwyżki kakao na świecie z poziomu 335 tys. ton do 300 tys. ton.

Bieżący sezon rozpoczął się w październiku 2017 r., a kończy się we wrześniu 2018 r. Według prognoz ICCO, ma on przynieść wzrost globalnego popytu na kakao. Przerób tego surowca ma wzrosnąć do poziomu 4,49 mln ton z 4,40 mln ton w poprzednim sezonie. Największa zwyżka popytu ma być obserwowana w Azji.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Ceny ropy na drodze do wzrostowego zakończenia tygodnia

Ceny ropy na drodze do wzrostowego zakończenia tygodnia

10:01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Strona popytowa na rynku ropy naftowej w tym tygodniu delikatnie przeważa nad stroną podażową. Co prawda dynamika wzrostów nie jest duża, ale jest szansa na przełamanie spadków z wcześniejszego tygodnia. Cena ropy WTI porusza się już na poziomie niemal 84 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent zwyżkowały do okolic 88 USD za baryłkę.
Spadek zapasów ropy w USA na skutek większego eksportu

Spadek zapasów ropy w USA na skutek większego eksportu

2024-04-25 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po pokazie siły strony popytowej na rynku ropy naftowej w trakcie wtorkowej sesji, notowania tego surowca wczoraj już wróciły do zniżek i oddały sporą część wzrostów. Dziś rynek ropy naftowej w zasadzie powraca do punktu wyjścia, bowiem na ceny znów wpływają dobrze znane już inwestorom tematy. Pierwszy temat to sytuacja na Bliskim Wschodzie, która – mimo że nadal jest daleka od stabilizacji – w coraz mniejszym stopniu wpływa na same ceny ropy naftowej. Wynika to z faktu, że walki wciąż skupiają się głównie na Strefie Gazy i nie wpływają bezpośrednio na produkcję i eksport ropy.
Ropa w górę po szacunkach dot. spadku zapasów w USA

Ropa w górę po szacunkach dot. spadku zapasów w USA

2024-04-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły wczorajszą sesję od przeceny. Niemniej, już w drugiej połowie dnia sytuacja istotnie się zmieniła, a ceny ropy z równie dużą dynamiką nadrobiły straty i zakończyły cały dzień na plusie. Notowania ropy WTI powróciły ponad 83 USD za baryłkę, podczas gdy cena ropy Brent podbiła do okolic 88 USD za baryłkę. W drugiej połowie wtorkowej sesji zwyżkom cen ropy naftowej sprzyjało osłabienie amerykańskiego dolara, wywołane gorszym od oczekiwań wstępnym odczytem indeksu PMI dla przemysłu w USA.
Wątłe zwyżki na rynku ropy naftowej

Wątłe zwyżki na rynku ropy naftowej

2024-04-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po gwałtownym tąpnięciu notowań ropy naftowej w poprzednim tygodniu, ceny tego surowca w tym tygodniu próbują się stabilizować. Póki co jednak zmienność pozostaje duża, a odbicie cen w górę ma niewielki zakres. Cena ropy naftowej WTI oscyluje w rejonie 82-83 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent poruszają się w okolicach 87-88 USD za baryłkę. Jak na razie, wśród inwestorów widać brak wiary w możliwość wypracowania przez ceny ropy trwalszego ruchu w górę.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2024-04-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają nowy tydzień od zniżki. Cena tego surowca kontynuuje tym samym ruch z poprzedniego tygodnia – cena ropy WTI w Stanach Zjednoczonych spada poniżej 81 USD za baryłkę, z kolei notowania europejskiej ropy Brent zeszły poniżej 86 USD za baryłkę. Spadek notowań ropy naftowej to efekt gasnących obaw związanych z sytuacją na Bliskim Wschodzie.
Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

2024-04-18 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej wczoraj zostały przecenione o ponad 3% - dotyczy to zarówno cen amerykańskiej ropy WTI, jak i europejskiej ropy gatunku Brent. Impulsem do zniżek okazały się dane pokazujące wzrost zapasów ropy naftowej w USA, aczkolwiek nałożyły się one na i tak słabsze nastroje na rynku tego surowca. Departament Energii podał we wczorajszym raporcie, że zapasy ropy naftowej w USA w poprzednim tygodniu wzrosły o 2,74 mln baryłek.
Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

2024-04-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W ostatnich dniach na rynku ropy naftowej trwa wyczekiwanie na nowe impulsy cenowe, a przewagę przejmuje strona podażowa. Cena ropy oddaje część wyraźnych zwyżek z początku kwietnia za sprawą gasnących obaw o podaż ropy naftowej na Bliskim Wschodzie oraz pojawienie się większych obaw związanych z potencjalnym popytem na ropę naftową na świecie. W kwestii Bliskiego Wschodu, sytuacja stała się nerwowa po irańskim ataku dronowym na Izrael, który wywołał strach przed jeszcze bardziej stanowczą odpowiedzią Izraela i rozprzestrzenieniem się konfliktu na kraje ościenne.
Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

2024-04-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie dni na rynku ropy naftowej są czasem podwyższonej zmienności notowań, ale jednocześnie cena tego surowca porusza się bez wyraźnego kierunku. Notowania ropy naftowej Brent oscylują w konsolidacji tuż powyżej poziomu 90 USD za baryłkę, z kolei cena ropy WTI porusza się w rejonie 85-86 USD za baryłkę. Po dynamicznych wzrostach cen ropy naftowej z przełomu marca i kwietnia, obecnie ceny tego surowca wyczekują na nowe impulsy, które nadałyby im kierunek.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2024-04-15 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Końcówka poprzedniego tygodnia na rynku ropy naftowej była wyjątkowo nerwowa. Początkowe dynamiczne zwyżki cen ropy naftowej w trakcie piątkowej sesji wiązały się ze wzrostem nastawienia risk-off na globalnych rynkach w związku z sytuacją na Bliskim Wschodzie. Niemniej, w kontrze do tego ruchu stała siła amerykańskiego dolara, która zepchnęła ceny ropy naftowej w dół i doprowadziła do neutralnego zakończenia sesji – oraz do spadkowego zakończenia całego poprzedniego tygodnia.
Powrót notowań ropy naftowej do zwyżek

Powrót notowań ropy naftowej do zwyżek

2024-04-12 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W bieżącym tygodniu na rynku ropy naftowej panują mieszane nastroje. Notowania tego surowca dzisiaj powracają do zwyżek – cena ropy Brent przekracza znów 90 USD za baryłkę, a cena ropy WTI utrzymuje się ponad poziomem 85 USD za baryłkę. Niemniej, jak na razie ceny ropy znajdują się na dobrej drodze do zakończenia tygodnia neutralnie lub na delikatnym minusie.