Jak używać karty z głową?

Jak używać karty z głową?
Komentarz Open Finance
Data dodania: 2007-08-13 (12:59)

Karta kredytowa może być dla jej posiadacza źródłem oszczędności, ale także kłopotów. Wiele zależy jednak od niego samego i jego podejścia do plastikowych pieniędzy. Dzisiejsza „Gazeta Prawna” zwraca uwagę na problem związany z pobieraniem przez banki opłaty za nieterminową spłatę zadłużenia, która zdaniem prawników jest niezgodna z prawem.

Póki co jednak klienci obciążani są tą opłatą, i muszą się z nią liczyć. Dlatego trzeba pamiętać o racjonalnym korzystaniu z karty kredytowej. Postanowiliśmy pokazać potencjalne korzyści i zagrożenia z nią związane. Spójrzmy na to na przykładzie dwóch klientów: Pana Rozrzutnego i Pani Oszczędnej.

Załóżmy, że obydwoje od 1 stycznia stają się posiadaczami karty kredytowej i będą ją używali przez najbliższy rok. Udało im się skorzystać z promocji, i nic nie zapłacili za wydanie karty, nie mają też żadnych stałych miesięcznych opłat. Przyznany limit wydatków to 2 tys. PLN, a okres w którym bank nie nalicza odsetek to 54 dni. Muszą się jednak liczyć z oprocentowaniem w wysokości 22 proc.
i opłatą za nieterminową spłatę w wysokości 50 PLN.

Pani Oszczędna postanowiła używać karty z głową. Z otrzymanej 1 stycznia pensji, 2 tys. PLN wpłaca na konto oszczędnościowe z oprocentowaniem 5 proc. w skali roku. W trakcie miesiąca robi zakupy płacąc kartą. Na początku kolejnego miesiąca dostaje rozliczenie z banku i wie, że do 23 lutego musi spłacić całość zadłużenia, dzięki czemu bank nie naliczy jej odsetek, lub zdecydować na spłacanie kredytu w ratach. Pani Oszczędna wie, że opłaca jej się bardziej uregulować całe zadłużenie od razu. Ma do zapłacenia 2 tys. PLN, ale ma na to czas do 23 lutego, a dostała już kolejną wypłatę. Następne 2 tys. PLN wpłaca więc na konto oszczędnościowe i trzyma je do czasu spłaty kredytu. Ten mechanizm powtarza co miesiąc, aż do końca roku. Nie ponosi więc żadnych kosztów, a pieniądze na koncie pracują. 2 tys. PLN leżą przez cały rok, a kolejne 2 tys. PLN 24 dni każdego miesiąca, od początku lutego. Odsetki na koncie wyniosą w takiej sytuacji 172 PLN, a po odjęciu podatku Pani Oszczędnej zostanie prawe 140 PLN.

Co w tym czasie robił Pan Rozrzutny? Kiedy tylko dostał kartę, poszedł na zakupy i wydał cały limit, czyli 2 tys. PLN. Ani myślał też o odkładaniu pieniędzy na lokacie. W kolejnym miesiącu nie mógł już korzystać z karty, płacił cały czas gotówką. Nie dość, że był rozrzutny, to jeszcze zapominalski i przegapił termin spłaty zadłużenia. Minął 23 lutego i bank naliczył mu 50 PLN karnej opłaty. To przywołało go do porządku i zaczął spłacać zadłużenie. Ale w takiej sytuacji bank obciążył go odsetkami od początku roku, co kosztowało go kolejne 65 PLN. Zadłużenie spłacił do końca roku w równych ratach, ale zważywszy na oprocentowanie, co miesiąc oddawał bankowi 220 PLN. Kiedy pod koniec grudnia podliczył, ile kosztowała go karta kredytowa, wyszło mu 315 PLN.

Ta prosta historia pokazuje dwa bieguny korzystania z karty kredytowej. Przeciętny użytkownik znajdzie się gdzieś na tej skali – jak widać może, używając karty kredytowej, tak zarządzać swoimi finansami, że jeszcze na tym zyska, ale może też dość sporo dopłacać. Trzeba jeszcze pamiętać, że nieterminowa spłata zadłużenia może oznaczać problemy z zaciąganiem kolejnych kredytów, bo nierzetelny kredytobiorca może znaleźć się w bazie Biura Informacji Kredytowej, z której korzystają banki. Negatywny scenariusz można jeszcze bardziej rozbudowywać, bo przecież nie uwzględniliśmy wypłat gotówki z bankomatu. W przypadku wykorzystania w ten sposób z karty kredytowej trzeba się liczyć z kilkuprocentową prowizją.

Źródło: Mateusz Ostrowski, analityk Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.