Beżowa Księga zmniejsza nadzieje na QE3

Beżowa Księga zmniejsza nadzieje na QE3
Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Data dodania: 2012-08-30 (10:38)

W miarę zbliżania się wystąpienia Bena Bernanke podczas sympozjum ekonomicznym w Jackson Hole nadzieje na to, że szef Rezerwy Federalnej (Fed) zasygnalizuje trzecią rundę ilościowego luzowania polityki pieniężnej (QE3) maleją. Ta degradacja oczekiwań oczywiście tworzy dużą przestrzeń do pozytywnej niespodzianki.

Z drugiej jednak strony, należy zadać sobie pytanie, czy faktycznie QE3 jest możliwe w sytuacji, kiedy sam Fed informuje o poprawie sytuacji gospodarczej?

Beżowa Księga bardziej optymistyczna

Amerykańska gospodarka kontynuowała stopniowy wzrost w lipcu i na początku sierpnia, napisał oddział Fed z Bostonu w przygotowanym przez siebie raporcie o stanie gospodarki, czyli Beżowej Księdze. To lekka zmiana w stosunku do poprzedniej publikacji obejmującej okres przełomu czerwca i lipca, gdzie tempo wzrostu zostało określone jako wolne do umiarkowanego. Sytuacja pogorszyła się jedynie w sektorze produkcyjnym, który hamował. Zwrócono natomiast uwagę na poprawę sprzedaży detalicznej, w tym sprzedaży samochodów. Sytuacja na rynku pracy została określona przez większość regionów jako stabilna lub też dostrzeżono nieznaczny wzrost zatrudnienia. Bezowa Księga może potwierdzać opinię jednego z szefów regionalnych Fed, że sytuacja w USA ostatnim okresie poprawiła się, a sugerujący możliwość uruchomienia QE3 protokół z sierpniowego posiedzenia FOMC jest już lekko nieświeży. Nie dziwi więc, że nadzieje na QE3 maleją. Aczkolwiek nie wszyscy przestają wierzyć. Bill Gross z PIMCO wciąż uważa, że Fed już wkrótce zdecyduje się na taki krok.

Amerykański PKB bez zaskoczeń, a Polski?

W II kwartale amerykańska gospodarka, zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami, wyhamowała tempo wzrostu do 1,7% z 2%. Opublikowane wczoraj dane potwierdzają to czego inwestorzy mają świadomość, czyli spowolnienia w USA. Nie jest ono jednak na tyle silne, żeby automatycznie zakładać dalsze luzowanie polityki pieniężnej. Wzrost gospodarczy nie jest też na tylko duży, żeby przestać się martwić o koniunkturę w USA.

W czwartek dane o PKB opublikuje GUS. Oczekujemy spowolnienia wzrostu do 2,9% z 3,5% R/R w pierwszych trzech miesiącach roku. Taki jest też konsensus rynkowy. Odczyt PKB na poziomie 3% i wyższym ma szanse wzmocnić złotego. Dane na poziomie 2,7% i gorsze zwiększą oczekiwania na szybsze obniżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej, szkodząc jednocześnie polskiej walucie.

Wyprzedaż złotego

Gwałtowna wyprzedaż złotego była wczoraj tematem numer jeden. Wskazać można cztery czynniki stojące za tym. Mianowicie, przełamanie ważnych poziomów technicznych (4,10 zł na EUR/PLN), wtorkową wypowiedź prezesa NBP nt. zmiany nastawienia RPP, nieoczekiwaną obniżkę kosztu pieniądza na Węgrzech oraz lekkie pogorszenie nastrojów na rynkach globalnych. Kurs EUR/PLN wzrósł do 4,1731 zł na koniec dnia, a USD/PLN do 3,3290 zł. Sytuacja techniczna sugeruje, że złoty będzie dalej tracił na wartości. Może to jednak zostać poprzedzone 1-2 dniowym odbiciem. O tym, czy taka korekta będzie mieć miejsce w dniu dzisiejszym mają szanse zdecydować dane o polskim PKB za II kwartał.

Sugestie Draghiego

Prezes Europejskiego Banku Centralnego (ECB) uważa, że wypełnianie mandatu przez bank centralny czasami może wymagać wychodzenia poza standardowe narzędzia polityki monetarnej. Te słowa cytowane w środę przez niemiecką prasę zdają się potwierdzać, że tym razem ECB nie rozczaruje i na wrześniowym posiedzeniu zaprezentuje środki mające służyć przezwyciężeniu kryzysu długu w strefie euro. Jak się powszechnie oczekuje, będzie to nowy program skupu obligacji, mający służyć obniżeniu rentowności włoskich i hiszpańskich papierów skarbowych.

Czwartkowe kalendarium

W czwartek, oprócz opisanych wyżej danych o polskim PKB, można znaleźć m.in. jeszcze sierpniowe dane o koniunkturze gospodarczej w strefie euro, lipcowe raporty o dochodach (prognoza: 0,3% M/M) i wydatkach Amerykanów (prognoza: 0,4% M/M) oraz tygodniowe dane nt. wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (prognoza: 370 tys.). W czwartek prezydent Francji Francois Hollande spotka się z premierem Hiszpanii Mariano Rajoyem, ale podobnie jak wczorajsze spotkanie Merkel – Monti nie będzie to miało większego wpływu na decyzje inwestorów.

Na wykresach:

EURPLN, D1 – gwałtowne wybicie górą z rysowanego od czerwca kanału spadkowego, pokonanie oporu w okolicy 4,14 zł i długa biała świeca na wykresie dziennym, to wszystko sugeruje atak na lokalny szczyt z końca lipca (4,2199), który jest obecnie pierwszą liczącą się barierą podażową. Z uwagi na duże krótkoterminowe wykupienie (w ciągu 2 dni euro podrożało o prawie 10 gr), taki atak może być poprzedzony krótkim odreagowaniem.

USDPLN, D1 – zeszłotygodniowy zwrot z poziomu wsparcia na 3,23 zł w zestawieniu z wczorajszym dynamicznym wzrostem i pokonaniem poziomu oporu w okolicy 3,32 zł otwiera drogę do dalszych wzrostów. Na wykresie można dostrzec formację podwójnego dna. Jej realizacja oznaczałaby test 3,41 zł. Nieco wyżej, bo na 3,43 zł, znajduje się górne ograniczenie trzymiesięcznego kanału spadkowego. Wyraźne cofnięcie poniżej 3,32 zł będzie sygnalizować kontynuację trendu bocznego.

OIL, D1 – wezwanie G7 do zwiększenia wydobycia ropy, żeby sprostać globalnemu popytowi na ten surowiec, nie wpłynęło na notowania ropy. Takiego wpływu nie miały też tygodniowe dane o zapasach paliw w USA. Notowania ropy Brent pozostają w wąskiej konsolidacji po realizacji zysków na przełomie tygodnia. W dalszym ciągu nie został wypełniony minimalny zakres korekty, czyli nie zostało osiągnięte wsparcie na 110,48. To o tyle istotne, że bez głębszego cofnięcia nie ma szans na trwałe wybicie ponad 116,41.

Źródło: Marcin R. Kiepas, X-Trade Brokers DM S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.
Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.