Pierwsza spółka z USA podała wyniki za III kwartał

Pierwsza spółka z USA podała wyniki za III kwartał
Komentarz Expandera
Data dodania: 2007-10-10 (10:20)

Wtorkowe notowania przyniosły dwa duże zaskoczenia. Ni z tego ni z owego, nasz rynek ruszył mocno w górę, a w Ameryce oczekiwanie na publikowane po sesji wyniki finansowe za III kwartał koncernu Alcoa, pierwszej firmy z indeksu DJIA, przyćmiły minutes, czy protokół z ostatniego posiedzenia Komitetu Otwartego Rynku (FOMC).

Na naszym parkiecie nie stało się nic, co uzasadniałoby tak nagły wzrost skłonności do kupowania. Popyt skoncentrował się głównie na największych firmach, co wskazuje, że mogliśmy mieć do czynienia z „odpryskiem” globalnych nastrojów. Trudno wyrokować, czy to polscy inwestorzy widząc świeży rekord hossy na amerykańskiej giełdzie przystąpili do odważniejszych zakupów, czy też zainteresowali się naszym krajem zagraniczni inwestorzy, skuszeni ostatnią słabością warszawskiego parkietu względem wielu innych emerging markets. Zresztą nie to ma chyba teraz największe znaczenie. Coraz bardziej palącą kwestią jest rozstrzygnięcie, jak się ma obecne zachowanie inwestorów, głównie w Ameryce, do rzeczywistych fundamentalnych danych. W jakim stopniu to, co ostatnio obserwujemy jest wynikiem długiego czasu trwania hossy i w rezultacie „stępienia” ostrożności inwestorów. Praktycznie nie ma dnia, by na rynki nie napływały niepokojące informacje gospodarcze. Wczoraj były to doniesienia o tym, że wrześniowy wzrost sprzedaży detalicznej w USA był najsłabszy od pięciu miesięcy. Na razie poznaliśmy dane ankietowe, oficjalne zostaną opublikowane na koniec tygodnia. Widać jednak, że zbyt wiele po nich nie można oczekiwać. Z dotąd podanych informacji wynika, że wrześniowy wzrost wynosi ok. 2% porównując go z okresem sprzed roku. To oznacza, że realnie (po uwzględnieniu inflacji) praktycznie się nie zmieniła.

Równocześnie, trudno było w przedstawionym protokole FOMC odnaleźć nowe elementy, zachęcające do tak wyraźnego optymizmu, jaki inwestorzy wykazali w końcówce wtorkowych notowań. Przesłaniem jego było to, że dalsze decyzje w polityce monetarnej i ewentualne kolejne cięcia stóp będą zależały od tego, jak zachowają się rynki i jaki będzie ich wpływ na gospodarkę. Na logikę, takie podejście wyklucza kolejne obniżki w szybkim czasie, bo rynki się uspokoiły, a na ostateczne sygnały z gospodarki przyjdzie jeszcze trochę poczekać. Zresztą chyba tak samo do tego podeszli inwestorzy z rynku obligacji, gdzie rentowność długoterminowych papierów nieznacznie się wczoraj podniosła.

Mieszane odczucia pozostawiły wyniki za III kwartał aluminiowego giganta Alcoa. W skali roku zyski zwiększyły się o 3,4%, były minimalnie gorsze od oczekiwanych, ale spółka zapowiedziała znacznie zwiększenie programu skupu własnych akcji. Wydaje się więc, że te rezultaty nie staną się podpowiedzią, jak inwestorzy będą interpretować pojawiające się wyniki finansowe, czy przypuszczenia, że nie ma miejsca na żadne rozczarowania są prawidłowe.

Na tle gąszczu różnych wiadomości wskazujących na słabnięcie europejskiej gospodarki, jakie w ostatnim czasie pojawiały się, uwagę zwracały wczorajsze informacje o silnym wzroście w sierpniu niemieckiej produkcji przemysłowej. Wyniósł aż 1,7% w porównaniu z lipcem, podczas gdy spodziewano się poprawy o 0,5%. W skali roku wzrost sięgnął 5,1%.

Wczorajsza zwyżka indeksu WIG wyniosła go do najwyższego poziomu od końca lipca tego roku. Tym samym jest on już jedynie 6,7% poniżej tegorocznej górki. Natomiast w przypadku indeksów małych i średnich spółek ta odległość jest wciąż bardzo duża i przekracza 15%. Ta polaryzacja zachowań poszczególnych segmentów rynku jest istotnym czynnikiem zalecającym nadal ostrożne podejście do perspektywy odrobienia w całości wakacyjnych strat i powrotu do długoterminowego trendu zwyżkowego. W ostatnim czasie mieliśmy kilka razy ataki popytu, które potem nie były kontynuowane. Warto przypomnieć choćby sesję z 19 września, czyli po obniżce stóp procentowych w USA. W związku z tym trzeba się liczyć, że również tak stanie się i teraz. Trzeba przy tym przyznać, że przebieg wtorkowych notowań, które praktycznie przez cały dzień stopniowo szły w górę i towarzyszyły temu wysokie obroty, daje szanse na ciąg dalszy wzrostu.

Najważniejsze wydarzenia z 9 października 2007 r.:

* Po zakończeniu sesji w USA wyniki za III kwartał 2007 r. podała pierwsza spółka z indeksu DJIA – zysk Alcoa, firmy z branży aluminiowej, zwiększył się o 3,4% w porównaniu z tym samym okresem 2006 r.
* Protokół po ostatnim posiedzeniu Komitetu Otwartego Rynku (FOMC), tzw. Minutek, nie dał jasnych wskazówek co do przyszłej polityki pieniężnej w USA
* Sierpniowa produkcja przemysłowa w Niemczech wypadła znacznie lepiej niż się spodziewano – wzrosła o 1,7% w porównaniu z lipcem 2007 r.

Dziś na rynkach
10 X 2007 r.

* Sierpniowe zapasy w hurtowniach amerykańskich
* Sierpniowa produkcja przemysłowa we Francji i Włoszech
* Cotygodniowy raport o stanie zapasów paliw w USA

Źródło: Katarzyna Siwek, Expander
Expander
Komentarz dostarczyła firma:
Expander
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.