Rekordy złotego i GPW

Rekordy złotego i GPW
Komentarz popołudniowy Open Finance
Data dodania: 2007-10-09 (18:22)

WYDARZENIE DNIA: Euro jest dziś najtańsze od pięciu miesięcy, a jeśli spadnie jeszcze o pół grosza będzie najtańszy od pięciu lat. Frank już jest najtańszy od 2001 roku. Nie tylko złoty bił dziś rekordy. W trakcie notowań na giełdzie, kontrakty terminowe na WIG20 po raz pierwszy w historii osiągnęły poziom 3927 pkt, poprawiając o 2 pkt rekord z początku lipca.

Rekordy oczywiście zdarzają się od czasu do czasu, problem w tym, że te dzisiejsze trudno wytłumaczyć. Podczas gdy WIG20 zyskał dziś 3 proc. przy obrotach najwyższych od stycznia tego roku w Europie i na świecie notowania przebiegały raczej spokojnie, a w naszym regionie indeksy giełd notowały wręcz straty. GPW i polska waluta poszły dziś w samopas - żaden inny rynek nie naśladował warszawskiej giełdy.

SYTUACJA NA GPW

Sesja zaczęła się całkiem niewinnie, ale krótko po dziesiątej WIG20 atakował już okolice 3800 pkt - szczyt notowań sprzed dwóch tygodni. Po południu walka przeniosła się na znacznie wyższe poziomy, ostatecznie WIG20 kończy sesję najwyżej od 24 lipca. W cenach zamknięcia brakuje 44 pkt - niewiele ponad 1 proc. - do rekordu wszech czasów. Warto zauważyć, że kupowano przede wszystkim wybrane akcje spółek z WIG20 - na BZ WBK, KGHM, Pekao, PKO BP, PKN i TP SA - przypadły obroty o wartości prawie 1,5 mld PLN. Wraz z umocnieniem złotego pozwala to snuć domysły na temat obecności inwestorów zagranicznych na GPW. Ale flauta na innych rynkach regionu, te domysły obala. Trzeba raczej postawić na arbitrażystów, którzy korzystali z wysokiej wyceny kontraktów terminowych. Jednocześnie kupując indeks i sprzedając akcje mieli szanse na łatwy zysk.

GIEŁDY W EUROPIE

Na europejskich parkietach utrzymuje się dosyć negatywny sentyment. Wprawdzie główne indeksy zyskiwały dzisiaj na wartości, jednak poza brytyjskim FTSE były to bardzo skromne zwyżki, jeśli weźmiemy pod uwagę jak wiele dobrych informacji ze spółek zaskoczyło dzisiaj inwestorów. Poza informacją o gwarancji rządowej na wszystkie depozyty klientów brytyjskiego banku Northern Rock, na rynek powróciły spekulacje na temat fuzji i przejęć dotyczące między innymi spółek Caterpillar, Alitalia oraz SABMiller. Jeszcze bardziej ostrożni byli dzisiaj inwestorzy na Węgrzech (BUX stracił 0,6 proc.), co przy ponad dwu-procentowym wzroście polskiego WIG-u daje bardzo niejasny obraz sytuacji na rynkach wschodzących Europy Środkowo-Wschodniej. Indeksy w Stanach zaczęły dzień od lekkich plusów dzięki dobrym informacjom ze spółek.

WALUTY

Poranne umocnienie dolara okazało się niemożliwe do utrzymania, nie mówiąc o kontynuacji ruchu. Ten był zbyt silny - w ciągu półtora dnia euro potaniało prawie o półtora centa. Dolar ma zbyt wielu przeciwników, by nie skorzytali oni z okazji do sprzedania amerykańskiej waluty po korzystnym kursie. Naturalnie dane o słabym, bo tylko 2-proc. wzroście sprzedaży detalicznej w USA, też nie nastrajały inwestorów optymistycznie do amerykańskiej waluty.

Jen umocnił się w ciągu dnia o 0,5 proc. do dolara i umocnił o 0,3 proc. (w porównaniu do porannych poziomów).

Na rodzimym rynku dolar próbował rano wzrostów, ale skończyło się na kursie 2,657 PLN, o dwa grosze niższym niż rano. Euro spadło do 3,744 PLN, a frank do 2,245 PLN.

SUROWCE

Cena ropy pozostaje w trendzie bocznym po udanej obronie poziomu 76,50 USD za londyńską baryłkę brent. Wprawdzie początek dnia upłynął pod dyktando spadków, a kurs był już niżej o prawie jednego dolara, jednak po południu skutecznie odrabiał straty. Impulsem do powrotu na wspomniany poziom był ponad jednoprocentowy wzrost ceny ropy crude na giełdzie w Nowym Jorku, gdzie inwestorzy wykorzystali wczorajsze spadki do zajęcia długich pozycji.

Lekkie odreagowanie po wczorajszych spadkach mamy również w przypadku miedzi, której cena podskoczyła dzisiaj o 0,8 proc. do poziomu 8.020 USD co należy raczej przypisać psychologii rynku, niż czynnikom fundamentalnym.

Złoto zaczęło dzień od kontynuacji trendu spadkowego, jednak silne umocnienie eurodolara po otwarciu giełd amerykańskich sprawiło, że cena tego kruszcu wystrzeliła w górę o 1,2 proc. do poziomu 740 USD.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.