Rekordy złotego i GPW

Rekordy złotego i GPW
Komentarz popołudniowy Open Finance
Data dodania: 2007-10-09 (18:22)

WYDARZENIE DNIA: Euro jest dziś najtańsze od pięciu miesięcy, a jeśli spadnie jeszcze o pół grosza będzie najtańszy od pięciu lat. Frank już jest najtańszy od 2001 roku. Nie tylko złoty bił dziś rekordy. W trakcie notowań na giełdzie, kontrakty terminowe na WIG20 po raz pierwszy w historii osiągnęły poziom 3927 pkt, poprawiając o 2 pkt rekord z początku lipca.

Rekordy oczywiście zdarzają się od czasu do czasu, problem w tym, że te dzisiejsze trudno wytłumaczyć. Podczas gdy WIG20 zyskał dziś 3 proc. przy obrotach najwyższych od stycznia tego roku w Europie i na świecie notowania przebiegały raczej spokojnie, a w naszym regionie indeksy giełd notowały wręcz straty. GPW i polska waluta poszły dziś w samopas - żaden inny rynek nie naśladował warszawskiej giełdy.

SYTUACJA NA GPW

Sesja zaczęła się całkiem niewinnie, ale krótko po dziesiątej WIG20 atakował już okolice 3800 pkt - szczyt notowań sprzed dwóch tygodni. Po południu walka przeniosła się na znacznie wyższe poziomy, ostatecznie WIG20 kończy sesję najwyżej od 24 lipca. W cenach zamknięcia brakuje 44 pkt - niewiele ponad 1 proc. - do rekordu wszech czasów. Warto zauważyć, że kupowano przede wszystkim wybrane akcje spółek z WIG20 - na BZ WBK, KGHM, Pekao, PKO BP, PKN i TP SA - przypadły obroty o wartości prawie 1,5 mld PLN. Wraz z umocnieniem złotego pozwala to snuć domysły na temat obecności inwestorów zagranicznych na GPW. Ale flauta na innych rynkach regionu, te domysły obala. Trzeba raczej postawić na arbitrażystów, którzy korzystali z wysokiej wyceny kontraktów terminowych. Jednocześnie kupując indeks i sprzedając akcje mieli szanse na łatwy zysk.

GIEŁDY W EUROPIE

Na europejskich parkietach utrzymuje się dosyć negatywny sentyment. Wprawdzie główne indeksy zyskiwały dzisiaj na wartości, jednak poza brytyjskim FTSE były to bardzo skromne zwyżki, jeśli weźmiemy pod uwagę jak wiele dobrych informacji ze spółek zaskoczyło dzisiaj inwestorów. Poza informacją o gwarancji rządowej na wszystkie depozyty klientów brytyjskiego banku Northern Rock, na rynek powróciły spekulacje na temat fuzji i przejęć dotyczące między innymi spółek Caterpillar, Alitalia oraz SABMiller. Jeszcze bardziej ostrożni byli dzisiaj inwestorzy na Węgrzech (BUX stracił 0,6 proc.), co przy ponad dwu-procentowym wzroście polskiego WIG-u daje bardzo niejasny obraz sytuacji na rynkach wschodzących Europy Środkowo-Wschodniej. Indeksy w Stanach zaczęły dzień od lekkich plusów dzięki dobrym informacjom ze spółek.

WALUTY

Poranne umocnienie dolara okazało się niemożliwe do utrzymania, nie mówiąc o kontynuacji ruchu. Ten był zbyt silny - w ciągu półtora dnia euro potaniało prawie o półtora centa. Dolar ma zbyt wielu przeciwników, by nie skorzytali oni z okazji do sprzedania amerykańskiej waluty po korzystnym kursie. Naturalnie dane o słabym, bo tylko 2-proc. wzroście sprzedaży detalicznej w USA, też nie nastrajały inwestorów optymistycznie do amerykańskiej waluty.

Jen umocnił się w ciągu dnia o 0,5 proc. do dolara i umocnił o 0,3 proc. (w porównaniu do porannych poziomów).

Na rodzimym rynku dolar próbował rano wzrostów, ale skończyło się na kursie 2,657 PLN, o dwa grosze niższym niż rano. Euro spadło do 3,744 PLN, a frank do 2,245 PLN.

SUROWCE

Cena ropy pozostaje w trendzie bocznym po udanej obronie poziomu 76,50 USD za londyńską baryłkę brent. Wprawdzie początek dnia upłynął pod dyktando spadków, a kurs był już niżej o prawie jednego dolara, jednak po południu skutecznie odrabiał straty. Impulsem do powrotu na wspomniany poziom był ponad jednoprocentowy wzrost ceny ropy crude na giełdzie w Nowym Jorku, gdzie inwestorzy wykorzystali wczorajsze spadki do zajęcia długich pozycji.

Lekkie odreagowanie po wczorajszych spadkach mamy również w przypadku miedzi, której cena podskoczyła dzisiaj o 0,8 proc. do poziomu 8.020 USD co należy raczej przypisać psychologii rynku, niż czynnikom fundamentalnym.

Złoto zaczęło dzień od kontynuacji trendu spadkowego, jednak silne umocnienie eurodolara po otwarciu giełd amerykańskich sprawiło, że cena tego kruszcu wystrzeliła w górę o 1,2 proc. do poziomu 740 USD.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.
Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.