Rosja przykręca kurek - na razie Białorusi

Rosja przykręca kurek - na razie Białorusi
Komentarz popołudniowy Open Finance
Data dodania: 2007-08-01 (19:28)

WYDARZENIE DNIA: Gazprom ograniczył o połowę dostawy gazu na Białoruś w odwecie za opóźnienie w spłacie 0,5 mld dolarów długu za gaz już przesłany.

Gazprom zapewnia, że dołoży wszelkich starań, by tranzyt gazu przez Białoruś na zachód Europy przebiegał bez zakłóceń, ale "dołożenie wszelkich starań", to jednak nie to samo, co wywiązanie się ze zobowiązań. Mieliśmy tego przykład już zimą, kiedy Gazprom na trzy dni wstrzymał dostawy gazu do Europy tocząc wojnę ceną z Białorusią. W całej sprawie to właśnie zachowanie władz białoruskich jest najmniej obliczalne, być może odmowa w spłacie zadłużenia odnowi rozmowy o cenach gazu - Gazprom sprzedaje go Białorusi za 100 USD za metr sześcienny, podczas gdy rynkowa cena jest i tak o 150 proc. wyższa. Jeśli konflikt się rozwinie do wstrzymania dostaw na Zachód, może to mieć swoje przełożenie na zachowanie rynków finansowych.

SYTUACJA NA GPW

Akcje 33. spółek podrożały, a spadły 261. Obroty przy spółkach taniejących były czternaście razy wyższe niż przy taniejących. Choć statystyka wygląda fatalnie, to obraz rynku aż tak zły nie jest.

Spadek który miał miejsce na otwarciu notowań - wywołany postawą rynków zagranicznych - nie był już później kontynuowany, a pod koniec sesji część strat udało się odrobić. Obroty na sesji wyniosły 1,4 mld PLN - nie były więc zbyt wysokie i nie sugerują, by na rynku działo się coś nadzwyczajnego.

WIG, WIG20 i sWIG nie przełamały dołków z piątku, a tylko je przetestowały. Siły podaży wydają się być na wyczerpaniu i nie ma się co dziwić - sześć na siedem ostatnich sesji przyniosło spadek cen akcji i wartości indeksów. Być może dziś rynek utworzył bazę do przyszłego wybicia znajdując twarde dno. Sprzyjać temu może publikacja raportów kwartalnych przez kolejne spółki giełdowe.

GIEŁDY W EUROPIE

Europejskie parkiety zaczęły dzień na sporych 2-procentowych minusach, co było reakcją na słabą końcówkę wczorajszej sesji w Stanach i spowodowanej przez nią głęboką wyprzedaż w Azji. W drugiej części dnia indeksy jednak odrabiały straty, co udało im się połowicznie. O 17:00, niemiecki DAX tracił 1,2 proc., a brytyjski FTSE był niżej o 1,6 proc. Najbardziej ucierpiały walory na giełdzie francuskiej, której główny indeks CAC40 zniżkował o 1,7 proc., po zapowiedzi słabszych wyników przez telewizję TF1, co przeceniło jej akcje o prawie 14 proc. Do pogorszenia i tak już niewesołych nastrojów pod koniec notowań przyczynił się słaby początek sesji w Stanach, gdzie S&P i Dow Jones traciły odpowiednio 0,6 proc. i 0,4 proc. Wydaje się jednak, że potencjał spadkowy się powoli wyczerpuje i inwestorzy nie odpuszczą tak łatwo ważnego poziomu wsparcia, jakim jest 1450 pkt. na S&P.

WALUTY

Notowania euro ustabilizowały się w okolicach 1,37 USD - nie sprawdziły się więc nasze poranne oczekiwania co do spadku kursu wspólnej waluty.

Doskonale - patrząc pod kątem inwestycji na GPW i złotego - zachował się jen, który po porannym silnym wzroście już tylko tracił Ostatecznie umocnił się o 0,4 proc. wobec dolara (rano było to 0,9 proc.) i o 0,5 proc. do euro (rano było to 1,3 proc.). Takie zachowanie japońskiej waluty daje podstawy by sądzić, że przynajmniej chwilowo trend wzrostowy jena uległ wyczerpaniu.

Słaby rano złoty zdołał odrobić większość strat. Kurs dolara spadł do 2,775 PLN (rano był o dwa grosze wyższy), euro do 3,795 PLN, a franka do 2,31 PLN.

SUROWCE

Miedź handluje się dzisiaj 2 proc. niżej w związku z silną przeceną na światowych giełdach. Kursy metali przemysłowych są dosyć silnie skorelowane z rynkiem akcji i inwestorzy obawiają się, że gorsze perspektywy spółek negatywnie odbiją się na popycie na miedź. Jej tona kosztowała dzisiaj na londyńskiej giełdzie 7.885 USD.

Z powodu spadających akcji potaniała również ropa, która spadła dzisiaj o 0,5 proc. Inwestorzy oczekują na cotygodniowy raport o stanie zapasów paliw, który powinien pokazać ich spadek, co zwiększa presję na cenę, jednak nie na tyle, abyśmy mogli zobaczyć atak na nowy rekord.

Spadkom oparły się natomiast metale szlachetne, które silnie zyskały dzięki osłabieniu dolara. Po porannym spadku, cena uncji złota podrożała o 1 proc. dochodząc do poziomu 667 USD. Jeszcze silniej, bo aż o 2 procent podrożało srebro.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.