Wracają obawy o drugie dno

Wracają obawy o drugie dno
Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Data dodania: 2010-02-24 (09:31)

Słabe informacje z amerykańskiej i niemieckiej gospodarki podcięły skrzydła giełdowym bykom i przyczyniły się do przeceny europejskich walut. Dziś wystąpienie szefa Fed w Kongresie, nie będzie mu łatwo odwrócić nastrojów na rynku.

Wskaźnik nastrojów amerykańskich konsumentów Conference Board obniżył się w lutym do 46 pkt. (oczekiwano 55 pkt.). To najsłabsze dane od kwietnia ubiegłego roku. Pogorszeniu uległ zarówno komponent oceny bieżącej sytuacji (najsłabszy od 27 lat), jak i oczekiwań. Słabe dane ewidentnie związane są z sytuacją na rynku pracy. Dla perspektyw ożywienia oznacza to jednak spory problem. Potwierdzają się bowiem obawy, iż wycofanie ultra luźnej polityki gospodarczej może z powrotem zdławić popyt. To zaś oznacza, że rządy staną przed trudnym wyborem utrzymania bardzo wysokich deficytów lub istotnego ryzyka nawrotu recesji. W najlepszym przypadku dane przypomniały, iż szybkie ożywienie gospodarcze nie jest przesądzone.

Należy podkreślić, iż dane te to jedna z nielicznych ostatnio słabych informacji z amerykańskiej gospodarki. Drugą z nich są jednak słabe tygodniowe dane z rynku pracy, a więc dwa elementy, które mają na siebie spory wpływ. Sygnały ewentualnego zatrzymania poprawy na rynku pracy byłyby teraz bardzo złą wiadomością i to oznacza, że publikowane w przyszłym tygodniu dane o zatrudnieniu będą miały jeszcze większe znaczenie niż zwykle.

Słabsze dane napłynęły również z Niemiec – indeks Ifo obniżył się z 95,8 do 95,2 pkt. (oczekiwano 96,2 pkt.). Samo cofnięcie się indeksu nie byłoby powodem do zamartwienia - nastąpiło ono po 10 miesiącach wzrostów, niefortunny jest jednak moment takiej zmiany. Inwestorzy mają bowiem w pamięci słabe dane o PKB z niemieckiej gospodarki (potwierdzone dziś rano), a na rynku pojawiają się opinie (choćby wczoraj prezesa Banku Anglii), iż ożywienie w strefie euro zatrzymało się. W tej sytuacji negatywna reakcja euro i rynków akcji jest zrozumiała.

Obydwie publikacje podkopały szanse giełdowych byków na szybki powrót do styczniowych maksimów na rynkach globalnych i choćby częściowe odbicie na GPW. W USA mieliśmy największe spadki od 4 lutego. O ile od strony technicznej sytuacja notowań kontraktów na S&P500 nie jest rozstrzygnięta (spadki zatrzymały się na poziomie 1090 pkt., dokładnie w połowie białej świecy z poprzedniego tygodnia), sytuacja na niemieckim DAX30 ewidentnie promuje stronę podażową. W poniedziałek rano nie udało się pokonać ważnego oporu na poziomie 5740 pkt. – 50% zniesienia korekty oraz lokalnych maksimów z 28 stycznia i 3 lutego (poziom pełnił podobną rolę jak 1103 pkt. na S&P500, które bykom udało się pokonać w minionym tygodniu). Rynek jedynie chwilowo znalazł się powyżej tego poziomu, szybko negując jednak wybicie spadającą gwiazdą na interwale 30-minutowym i dając sprzedającym przewagę jeszcze przed publikacją słabych danych. Wczorajsze dane to powód kolejnych spadków, które przyczyniły się również do zejścia poniżej krótkoterminowego minimum 5625 pkt. (dziś rano w ramach ruchu powrotnego kupujący próbują wyjść powyżej tego poziomu), co znacznie zwiększa szanse na kolejną falę wyprzedaży. Gdyby kupującym udało się zdobyć choć na niewielki ruch powrotny, krótkoterminowy opór napotkają oni na poziomie 5660 pkt. Sytuacja na niemieckim parkiecie ma w ostatnich dniach kluczowe znaczenie dla notowań na GPW, z tym, że w Warszawie siła kupujących (o ile w ogóle można użyć takiego stwierdzenia) jest jeszcze mniejsza.

W dniu dzisiejszym kluczowym wydarzeniem będzie wystąpienie szefa Fed w Kongresie (godz. 16.00). Ben Bernanke będzie przedstawiał ocenę stanu gospodarki, działania banku centralnego oraz odpowiadał na pytania Kongresmanów. To wystąpienie nabrało dodatkowego znaczenia po tym, jak w ubiegły czwartek Fed niespodziewanie podniósł stopę dyskontową o 25 bp wywołując obawy o możliwość wcześniejszego rozpoczęcia procesu zacieśniania polityki monetarnej. Dzisiejsze wystąpienie miało dać odpowiedź na pytanie, na ile jest to realne zagrożenie. Po piątkowych danych odnośnie inflacji w USA (spadek inflacji bazowej) i wczorajszych danych odnośnie nastrojów jest mało prawdopodobne, aby Ben Bernanke dawał choćby najmniejsze sugestie dotyczące zacieśnienia monetarnego. Być może będzie zapewniał, iż plany Fed są wręcz przeciwne. Gdyby na przykład potwierdził (choćby pośrednio), słowa Wiliama Dudleya (głosujący członek Fed), iż stopy prawdopodobnie zostaną zmienione dopiero w 2011 roku, mógłby sprowokować odbicie w notowaniach EURUSD i być może (przynajmniej krótkookresowo) również na rynkach akcji.

Ponadto w dniu dzisiejszym czekają nas publikacje danych o sprzedaży nowych domów w USA (godz. 16.00, konsensus 354 tys.), dane o zamówieniach przemysłowych w strefie euro (godz. 11.00, konsensus -1% m/m) oraz dane o zapasach paliw w USA (16.30, konsensus: ropa +2mln baryłek, benzyna +0,5, destylaty -1,6).

Źródło: Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

2025-04-04 Materiał zewnętrzny
W cyfrowej rzeczywistości biznesowej programy do fakturowania online stają się standardem wśród narzędzi do zarządzania finansami. Umożliwiają szybkie wystawianie dokumentów, automatyzują procesy i minimalizują ryzyko błędów. Niezależnie od skali działalności – od jednoosobowej firmy po duże przedsiębiorstwo – odpowiedni system fakturowania przekłada się na oszczędność czasu, większą kontrolę nad sprzedażą i profesjonalny wizerunek. W artykule podpowiadamy, jak wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.
Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.