Przyspiesza inflacja w krajach nadbałtyckich

Przyspiesza inflacja w krajach nadbałtyckich
Komentarz wieczorny Open Finance
Data dodania: 2007-10-08 (19:34)

WYDARZENIE DNIA: Inflacja w Estonii wzrosła do 7,2 proc. (rok do roku) i była najwyższa od dziewięciu lat. Dynamika wzrostu jest niepokojąco wysoka. Jeszcze przed miesiącem inflacja wyniosła 5,7 proc. Podobne problemy mają także dwa pozostałe kraje nadbałtyckie. Na Liwie inflacja we wrześniu wzrosła do 7,1 proc. z 5,5 proc. przed tygodniem i jest to najwyższa stopa inflacji od 1997 roku.

Z kolei na Łotwie wrześniowa inflacja sięgnęła aż 11,4 proc. z 10,1 proc. przed miesiącem. Także tutaj inflacja jest najwyższa od 10 lat i znacznie powyżej oczekiwań ekonomistów. Ponieważ wszystkie trzy kraje powiązały kursy swoich walut na sztywno z kursem euro, banki centralne nie mogą oddziaływać na inflację podnoszeniem stóp. Agencje ratingowe, które obniżyły ostatnio oceny "jakości" zadłużenia tych krajów, uważają, że gospodarki krajów nadbałtyckich może czekać twarde lądowanie.

SYTUACJA NA GPW

Optymizm z końca minionego tygodnia ulotnił się gdzieś między piątkiem i poniedziałkiem. Wprawdzie notowania w Warszawie rozpoczęły się od skromnej zwyżki, to szybko okazało się, że zapał do kupowania akcji, jest raczej niewielki. Zwłaszcza, że i w Europie indeksy spisywały się średnio - spadały akcje banków na fali realizacji zysków, a także spółek surowcowych, w ślad za taniejącą miedzią.

Od południa do niemal samego końca notowań mieliśmy konsolidację i wisienkę na torcie w postaci 20 pkt wzrostu WIG20 w ostatnim kwadransie. Nie była to sesja emocjonująca, ani tym bardziej cokolwiek rozstrzygająca. Indeksy nadal są niewiele poniżej poziomów oporu i znacznie wyżej niż poziomy wsparcia.

Dziś podrożały akcje 165. spółek, potaniały 121. Obroty podliczono na 1,25 mld PLN, a więc zacznie mniej niż w piątek.

GIEŁDY W EUROPIE

Piątkowe rekordy w Stanach Zjednoczonych nie przełożyły się na pozytywny początek tygodnia na europejskich parkietach. Po otwarciu na lekkich plusach, główne indeksy traciły na wartości czemu towarzyszyły niewielkie wahaniach i niskie obroty. Pogorszenie nastrojów było w dużej mierze udziałem niemieckiego producenta oprogramowania SAP, który został silnie przeceniony po zapowiedzi gorszych wyników przejmowanego podmiotu (Business Objects). W ostatnim czasie europejskie giełdy radzą sobie gorzej w porównaniu z parkietami amerykańskimi i azjatyckimi ponieważ waluty europejskie są drogie. Jednak dolar zaczął tydzień od umocnienia w stosunku do wspólnej waluty, co może w najbliższych dniach pozytywnie wpłynąć na wycenę europejskich spółek. Za oceanem, indeksy amerykańskie rozpoczęły tydzień od lekkich minusów.

WALUTY

Kurs euro spadł dziś do 1,407 USD, ale trzeba dodać, że bez udziału części inwestorów z USA. Niektóre banki odpoczywają dziś, bo w Stanach świętowany jest "Dzień Kolumba".

Nie mniej wygenerowane w zeszłym tygodniu sygnały sprzedaży euro wobec dolara są obowiązujące. W dodatku dziś o kwestii mocnego euro rozmawiać mają ministrowie finansów z krajów "trzynastki", które euro przyjęły, co tworzy dodatkową presję na osłabienie wspólnej waluty, która zaczyna być uważana, za przewartościowaną (wobec oczywistych kłopotów finansów publicznych w takich krajach jak Francja czy Włochy).

W porównaniu z porannymi kursami jen spadł jeszcze o 0,1 proc. do dolara i umocnił się o 0,2 proc. do euro.

Dla złotego, te zmiany były za mało istotne by cokolwiek zmienić. Na koniec dnia dolar wyceniany był na 2,664 USD, euro na 3,75 PLN, a frank na 2,251 PLN.

SUROWCE

Miedź potaniała najbardziej od ponad miesiąca, w wyniku spekulacji, że silny wzrost ceny tego surowca w ostatnich czterech tygodniach może zniechęcić chińskich konsumentów do jego kupna. Niezależnie jednak od podstaw fundamentalnych spadku ceny na londyńskiej giełdzie o 3,5 proc. do poziomu 7.930 USD, rynek miedzi był już mocno wykupiony, a głębokość spadków nie może dziwić zważywszy na 15-procentowy wzrost ceny w ostatnim miesiącu. Spodziewamy się, że w najbliższych dniach przed ewentualnymi dalszymi spadkami fundusze hedgingowe powalczą jeszcze o poziom 8.000 USD.

Tanieją również ropa i złoto, w wyniku umocnienia się dolara amerykańskiego na rynku walutowym. Londyńska baryłka brent została dzisiaj przeceniona o 1,8 proc. do poziomu 77,25 USD, natomiast cena uncji złota spadła dziś o 1,1 proc. i kosztuje 733 USD.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.