Tydzień: puste kalendarium może pomóc rynkom

Tydzień: puste kalendarium może pomóc rynkom
Komentarz poranny Open Finance
Data dodania: 2007-10-08 (09:49)

WYDARZENIE DNIA: Dopiero w piątek poznamy dane makroekonomiczne na tyle istotne, by mogły one wpłynąć na rynki finansowe. Będzie to indeks cen produkcji w USA we wrześniu, sprzedaż detaliczna w USA - we wrześniu, a także indeks zaufania konsumentów w Stanach.

Wszystkie wcześniej publikowane dane w tym tygodniu będą dotyczyły strefy euro i w dodatku będą opisywać wydarzenia sierpniowe, które dla rynków finansowych nie mają już żadnego znaczenia. W czwartek Komisja Europejska przedstawi nowe prognozy wzrostu gospodarczego w strefie euro. Ten brak poważniejszych publikacji w tym tygodniu może rynkom pomagać - giełdy są wciąż "w gazie", a inwestorzy nie niepokojeni słabymi danymi makro mogą dać się ponieść. Pod koniec tygodnia pierwsze raporty kwartalne spółek z USA mogą mieć decydujący wpływ na nastroje.

SYTUACJA NA GPW

Piątkowe notowania - zarówno w Warszawie jak i w Europie - przytłoczyło oczekiwanie na popołudniowe dane z amerykańskiego rynku pracy. Do 14:30 niewiele się więc działo. Po publikacji danych wszystko się zmieniło. W ostatnie dwie godziny notowań zrealizowano 60 proc. obrotów. Oczywiście także wartość indeksów rosła w tym czasie. Nie na tyle silnie jednak, by ustanowić nowe szczyty obecnego trendu wzrostowego. Jednak sytuacja wyjściowa do takiego scenariusza jest dobra - w piątek podrożały akcje 179. spółek, potaniały 101. Przewaga obrotów przy spółkach drożejących jak 1 do 5.

W tym tygodniu 15 proc. ankietowanych przez GPW analityków spodziewa się wzrostu WIG20, 38 proc. oczekuje jego spadku, zaś aż 47 proc. badanych uważa, że wartość indeksu nie zmieni się bardziej niż o 1,5 proc.

GIEŁDY ZAGRANICZNE

Po bardzo dobrych danych makro, główne amerykańskie indeksy są znów na rekordowych poziomach. Impulsem dla obozu byków do osiągnięcia historycznych szczytów był comiesięczny raport z amerykańskiego rynku pracy, który pokazał nie tylko wyższy od oczekiwań wzrost zatrudnienia w sektorze pozarolniczym we wrześniu, ale również zostały zrewidowane dane za sierpień. Jednocześnie, dużo bardziej ponuro wygląda sytuacja na rynku instrumentów pochodnych, gdzie za opcje sprzedaży płaci się największe premie w historii, co sugeruje, że inwestorzy obawiają się, że nowe rekordy cen akcji są nieuzasadnione. Brazylijski Bovespa wzrósł w piątek 3,2 proc.

Nastroje z Ameryki przełożyły się na notowania w Azji. Hang Seng wzrósł o 2,1 proc., a koreański Kospi o 0,9 proc. Giełda w Japonii dzisiaj nie pracowała.

OBSERWUJ AKCJE

WIG20 - w ostatnim tygodniu kurs indeksu utrzymał się powyżej ważnego wsparcia na poziomie 3.700 pkt, głównie dzięki obronie trendu wzrostowego w poniedziałek oraz dobrym informacjom ze Stanów Zjednoczonych pod koniec tygodnia. Tym samym trend wzrostowy został utrzymany i można spodziewać się dalszej zwyżki w kierunku nowych rekordów. Jest ona tym bardziej prawdopodobna, że rynki wschodzące Europy Środkowo-Wschodniej zachowywały się gorzej w ostatnich tygodniach i wygląda na to, że mają potencjał wzrostowy, na co wskazują przynajmniej MACD i RSI oraz DMI, który wygenerował ostatnio sygnał kupna.

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ

Mostostal Export - przychody w pierwszym półroczu wyniosły 103 mln PLN (wzrost o 32 proc.), a zysk netto 20 mln PLN (wzrost o 58 proc.).

Tellforceone - obroty spółki we wrześniu wyniosły 11,7 mln PLN (wzrost o 126 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym), a od początku roku 75,7 mln PLN (wzrost o 113 proc.)

Jago - członkowie zarządu spółki kupili łącznie 136.934 akcji po cenie 4,03 PLN za jedną.

Bank BPH - agencja Moody’s obniżyła rating banku do C- pod obserwacją z możliwością obniżenia (wcześniej C- pod obserwacją z kierunkiem niepewnym). Jest to związane z ostatnią decyzją KNF dotyczącą podziału baku i włączenia znacznej jego części do Pekao S.A.

Agora - osoba z kierownictwa sprzedała 5.921 akcji spółki po cenie 52,60 PLN.

Asseco Slovakia - słowacki urząd antymonopolowy wyraził zgodę na kupno przez spółkę akcji Asseco Czech Republic.

ATM - wiceprezes zarządu kupił 300 akcji po cenie 130 PLN za jedną oraz 2.600 praw do akcji po cenie 128,43 PLN.

Pronox Technology - wiceprezes zarządu spółki kupił 8.700 akcji po cenie 20 PLN za jedną.

PROGNOZA GIEŁDOWA

Udana sesja w USA, zwłaszcza nowy rekord S&P, to bardzo pozytywny sygnał dla nas. On już przełożył się na zachowanie innych rynków wschodzących - w Ameryce Południowej i w Azji. Niestety kapitał zagraniczny od jakiegoś czasu omija nasz region, a nawet jeśli, to najchętniej wybiera Turcję. Co prawda ostatnie dwa tygodnie przyniosły dodatnie saldo, a więc napływ funduszy zagranicznych do Polski, ale były to skromne kwoty, w granicach 20 mln USD tygodniowo.

Poza rynkami akcji pomagać nam będzie - czy też w ogóle wszystkim giełdom - osłabienie jena. I ogólny ton komentarzy, w których twierdzi się, że kryzys - jeśli w ogóle jakiś był - został już opanowany, a teraz czas na dalszą falę wzrostów na giełdach.

W Warszawie jest jednak ten problem, że indeksy mają bardzo duże problemy z osiąganiem nowych szczytów obecnego trendu wzrostowego, nie mówiąc o szczytach hossy. Rynek jest słaby - w porównaniu do innych - i potrzebuje pieniędzy klientów funduszy inwestycyjnych. Nawet jeśli ci, postanowili w piątek kupić kolejne jednostki, to minie kilka dni, nim pieniądze na rynek napłyną.

Spodziewamy się dziś umiarkowanie udanej sesji.

WALUTY

Kurs euro spada dziś rano wobec dolara, jakby inwestorzy uświadomili sobie, że piątkowy wzrost notowań euro wobec dobrych danych z amerykańskiego rynku pracy, nie był reakcją przemyślaną. Być może obliczoną na wywołanie paniki, wśród tych inwestorów, którzy mieli długie pozycje dolarowe. Dziś rano kurs euro spada ponownie w okolice 1,41 USD. MACD wygenerował sygnał sprzedaży euro.

Jen traci dziś rano 0,6 proc. do dolara i 0,5 proc. Japońskie banki dziś nie pracują - nie ma kto bronić jena, który wobec euro jest najsłabszy od 25 lipca, a wobec dolara od 15 sierpnia.

Złotemu osłabienie jena powinno sprzyjać, ale jakoś chętnych do zakupu naszej waluty nie ma zbyt wielu. Dolar kosztuje 2,662 PLN, euro 3,758 PLN, frank 2,257 PLN.

SUROWCE

Ropa lekko spadła w związku z oczekiwaniami, że zapasy tego surowca wzrosną w tym tygodniu w wyniku zwiększenia produkcji, która ucierpiała po ostatnich huraganach w rejonie Zatoki Meksykańskiej. Wprawdzie sezon huraganowy się jeszcze nie skończył, jednak jego szczyt przypada na miesiące wakacyjne, więc to zagrożenie będzie miało coraz mniejszy wpływ na cenę ropy. Na giełdzie w Nowym Jorku cena ropy crude spadła o 0,5 proc. do poziomu 80,81 USD.

Złoto zmienia się nieznacznie w związku z niewielkimi wahaniami eurodolara. Uncja tego kruszcu kosztowała dziś rano 741 USD. W związku ze świętem w Chinach, niewiele działo się również na rynku miedzi w Azji.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.