Dobry początek sezonu wyników nie zapobiegł korekcie

Dobry początek sezonu wyników nie zapobiegł korekcie
Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Data dodania: 2010-01-25 (09:04)

Ubiegły tydzień zakończył się lawinową wyprzedażą na rynkach akcji (indeks VIX wzrósł przez dwa dni o niemal 9 pkt.) oraz obroną poziomu 1,40 w notowaniach EURUSD. Na fali pogarszającego się sentymentu tracił również złoty.

W tym tygodniu inwestorzy na rynku walutowym czekać będą na posiedzenie Fed, zaś dla rynków akcji ważne będą dane o PKB oraz już w mniejszym stopniu wyniki spółek.

Trudno obiektywnie wskazać jeden główny powód tak gwałtownego (choć jeszcze nie przesadnie dużego, jeśli chodzi o skalę cofnięcia). Argumentowanie, iż jest to zapowiedź (ze strony prezydenta USA) wprowadzenia nowych regulacji niekorzystnych dla sektora bankowego, nie jest przekonywujące, gdyż spadki na giełdzie rozpoczęły się przed wystąpieniem Obamy w poprzedni czwartek. To co można powiedzieć, to że sezon wyników amerykańskich spółek póki co nie rozczarował. Wyprzedaży akcji spółek w czwartek towarzyszyły fantastyczne wyniki Goldman Sachs i Google. Wcześniej dobre wyniki podały m.in. Intel, IBM czy Ebay. To skłania do oceny, iż spadki mają głównie charakter techniczny. W minionym tygodniu w notowaniach kontraktów na S&P500 pojawił się dość regularny kanał boczny, testowany trzykrotnie z obydwu stron, co z założenia zwiększa siłę ostatecznego wybicia.

Po zrealizowaniu formacji potrójnego szczytu notowania kontraktów na S&P500 zatrzymały się na moment w okolicach 1110 pkt. i po krótkiej przerwie ruszyły w dół, kończąc tydzień niewiele powyżej wsparcia na poziomie 1082 pkt. Bieżący tydzień rozpoczyna się od całkiem sporego odreagowania, choć nasuwa się pytanie, na ile taki ruch powrotny w wykonaniu inwestorów z Azji (dodatkowo bez udziału świętującej dziś Australii) jest wiarygodny. Na to odpowiedź na to pytanie zapewne przyjdzie nam poczekać do otwarcia w USA. Gdyby rynek rzeczywiście realizował ruch powrotny, warto zwrócić uwagę na zachowanie w okolicach poziomu 1108-1110 pkt., które może powiedzieć, czy realizujemy szybki powrót do maksimów, czy tylko drugą falę większej korekty. W przypadku, gdyby azjatycki optymizm został szybciej skorygowany, kluczowe będą poziomy 1086 i 1082 pkt.

W tym tygodniu najważniejszym wydarzeniem na rynku, szczególnie walutowym, będzie posiedzenie Fed (środa). Od ostatniego posiedzenia Fed (16 grudnia) sporo się zmieniło. Inwestorzy praktycznie całkowicie wycofali się z gry na szybsze podwyżki stóp w USA, która to rozgorzała po dobrych listopadowych danych o zatrudnieniu i sprzedaży detalicznej. Należy przypomnieć, iż był to zasadniczy powód grudniowego umocnienia dolara. Choć inwestorzy wycofali się z oczekiwań na wyższe stopy (stawki FRA obniżyły się do poziomów nie widzianych od końca listopada), w minionym tygodniu dolar nadal zyskiwał w relacji do euro. Za spadkami na parze EURUSD przemawiała analiza techniczna, tak w krótkim, jak i średnim horyzoncie. Zaczynało brakować jednak podtekstu fundamentalnego, co potwierdziło „odgrzanie” problemów fiskalnych na południu Europy. Notowania pary EURUSD zatrzymały się tuż nad poziomem 1,40 (dwukrotnie obronione minimum 1,4026), co zaowocowało niewielkim odbiciem. To czy dolar będzie w stanie kontynuować umocnienie wobec euro może zależeć od gry wokół posiedzenia Fed. Tak naprawdę istotny będzie nie tyle sam komunikat (gdyż zapewne nie zmieni się w znaczący sposób), co ewentualne pokonanie poziomu 1,40 w ramach tradycyjnie zwiększonej zmienności wokół terminu ogłoszenia decyzji. W średnim terminie technika nadal zdecydowanie wspiera stronę sprzedającą (spadająca gwiazda sprzed dwóch tygodni na 38,2% zniesieniu pierwszej fali oraz wybicie 1,4220). Sygnałem zmiany sytuacji mogłoby być pokonanie przez kupujących poziomu 1,4220, który teraz powinien służyć jako solidny opór.

Wydarzenia w polityce monetarnej nie zamkną się jednak do posiedzenia Fed. Również w środę decyzję ws. stóp procentowych podejmie Bank Nowej Zelandii. We wtorek mamy natomiast wystąpienie szefa Banku Anglii oraz ostatecznie zatwierdzenie Bena Bernanke na kolejną kadencję (co powinno być formalnością). Posiedzenie banku centralnego odbędzie się również w Japonii. Decyzję poznamy jutro rano. Bank Japonii zaskoczył nie tak dawno dodatkowym programem ilościowym, jednak względnie stabilne notowania jena w ostatnim czasie powinny oznaczać, iż tym razem nie będzie niespodzianek. Wtorek to również decyzja ws. stóp w Polsce. Choć stopy niemal na pewno pozostaną bez zmian, Rada będzie obradować już w częściowo nowym składzie. Być może zatem po decyzji na rynek napłyną wypowiedzi nowych członków, które pozwolą bliżej poznać ich nastawienie, co może mieć wpływ na kształtowanie się oczekiwań, co do tego, kiedy Rada zacznie podnosić stopy. Gdyby podwyżki miały nadejść np. jeszcze w drugim kwartale (co nie jest wykluczone), złoty mógłby na takiej perspektywie zyskać.

Rynek będzie czekał także na dane o PKB. Ta publikacja przewidziana jest w kilku gospodarkach. Najważniejsze dane nadejdą w piątek z USA. Rynek oczekuje wzrostu na poziomie 4,5% (w ujęciu anualizowanym). To sporo, jednak należy pamiętać, iż będzie to po pierwsze efekt programu ekspansji fiskalnej, a po drugie efekt odbudowywania zapasów przez firmy. Podobne publikacje nadejdą z Wielkiej Brytanii (wtorek, oczekiwany wzrost 0,4% q/q) i Kanady (piątek, oczekiwany wzrost 0,3% m/m). Dane o PKB nadejdą również z Polski. Będzie to jednak szacunek za cały rok, z dość dużym udziałem „doszacowań” dotyczących czwartego kwartału. Oczekuje się, iż PKB wzrósł w minionym roku o 1,6%.

Listę istotnych publikacji makroekonomicznych zamykają niemiecki indeks Ifo (wtorek) oraz dane o nastrojach gospodarstw domowych z USA (indeks Conference Board, również wtorek). Ponadto w środę poznamy dane o sprzedaży nowych domów w USA, zaś czwartek zamówienia na dobra trwałego użytku.

Wyniki spółek zejdą na nieco dalszy plan. Nie oznacza to, że nie mogą one wpłynąć na notowania. Jest jednak mało prawdopodobne, aby zmieniły kierunek rynku w istotny sposób, w momencie gdy tak dobry początek sezonu nie zapobiegł korekcie na rynkach akcji. Być może natomiast, wyjątkowo słabe wyniki będą w stanie taką korektę pogłębić. W najbliższych dniach poznamy wyniki m.in. Apple (dziś przed sesją, konsensus 2,07 USD na akcję), J&J i Yahoo (jutro), Boeing, ConocoPhillips (środa), Procter&Gamble, AT&T, 3M, Microsoft i Motorola (czwartek) oraz Ford i Chevron (piątek).

Źródło: Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.
Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.