Dziś dane o dochodach i nastrojach Amerykanów

Dziś dane o dochodach i nastrojach Amerykanów
Komentarz poranny Open Finance
Data dodania: 2007-09-28 (10:01)

WYDARZENIE DNIA: Produkcja przemysłowa Japonii wzrosła o 3,4 proc. - najszybciej od czterech lat. Wydatki gospodarstw domowych wzrosły natomiast o 1,6 proc. Dane te świadczą o uniezależnianiu się japońskiej gospodarki od USA. Jest w tym pewne pocieszenie, bo skoro Japonia może przetrwać w dobrej kondycji słabszą koniunkturę w USA, które są przecież jej głównym partnerem handlowym, to ta sama sztuka może udać się także innym gospodarkom.

Z drugiej strony dane te mogą skłonić Bank Japonii do podnoszenia stóp procentowych, co umocniłoby jena, a zarazem ograniczyłoby możliwości kapitału spekulacyjnego w inwestycjach o wysokim ryzyku. Dziś po południu dowiemy sie, czy sytuacja w USA faktycznie jest tak zła, jak to malują. Publikacja danych o dochodach, wydatkach i nastrojach Amerykanów pomoże to rozstrzygnąć.

SYTUACJA NA GPW

Miłe złego początki... Start notowań w Warszawie przyniósł mocny wzrost indeksów, przede wszystkim WIG20, który zyskiwał 1,5 proc. Jednak za wzrostem nie poszły zlecenia kupna - handel przed południem był ślamazarny, wzrost zdawał się nie cieszyć rynku. Uzależniona od kapitału krajowego GPW pokazała swoją słabość - OFE mają już dość wysokie zaangażowanie w akcje, na poziomie 37 proc., a fundusze inwestycyjne nie są już zasilane tak szerokim strumieniem gotówki jak przed wakacjami. W rezultacie nie ma komu kupować akcji, nawet jeśli są do tego dogodne okoliczności. Końcówka sesji to już przyspieszona wyprzedaż i wyraźny wzrost obrotów. Ostatecznie z 1,5 proc. zwyżki zrobił się 0,5 proc. spadek WIG20. I to mimo dobrej sytuacji na giełdach światowych.
Podrożały akcje 142. spółek, potaniały 148.

GIEŁDY ZAGRANICZNE

Sytuacja na giełdzie w Stanach zaczyna przypominać euforię, w wyniku której, praktycznie każda negatywna informacja jest nie tylko ignorowana, ale wręcz traktowana pozytywnie. Wymówką dla inwestorów na takie podejście do publikacji makro jest założenie, że im gorsze dane, tym bardziej prawdopodobna jest obniżka stóp procentowych przez Fed. W rezultacie, na wczorajszej sesji indeks S&P zyskał 0,4 proc., a Dow Jones wzrósł o 0,3 proc. pomimo znacznie głębszego od oczekiwań spadku sprzedaży nowych domów w sierpniu. Znacznie lepsze uzasadnienie fundamentalne mają wzrosty sektora paliwowego, który zyskuje na wysokich cenach ropy. Euforia panuje również w Brazylii, gdzie główny indeks wzrósł o 2,2 proc. ustanawiając nowy rekord. Giełdy azjatyckie odpoczywały po wczorajszych silnych wzrostach - Nikkei stracił 0,3 proc., Hang Seng wzrósł 0,4 proc., a Kospi zyskał 0,1 proc.

OBSERWUJ AKCJE

Prokom - po silnej przecenie z przełomu sierpnia i września spółka odrabiała straty, jednak kurs napotkał silny opór na poziomie 140 PLN. Nieudana próba jego przebicia jest negatywnym sygnałem i sugeruje, że możemy zobaczyć powrót w okolice 125 PLN. Wprawdzie wskaźniki techniczne nie wyglądają najgorzej, ale przy kilku spadkowych sesjach MACD da dość wyraźny sygnał sprzedaży.

Mostostal Export - spółka wybiła się z trendu wzrostowego, który rysował się na jej kursie od czarnego czwartku. Nastąpiło to na trzech ostatnich spadkowych sesjach, na których obroty były wprawdzie niewielkie, ale zasięg spadków dość głęboki. Negatywnie wyglądają też wskaźniki techniczne, a MACD powinien niedługo wygenerować sygnał sprzedaży. Wsparciem przed dalszą przeceną są poziomy 8,00 PLN oraz 7,55 PLN i jeżeli nie zostaną obronione, będzie można spodziewać się spadków do 6,00 PLN.

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ

Prokom - w pierwszym półroczu przychody spółki wyniosły 1 mld PLN (wzrost o 26 proc.) a zysk netto 309 mln PLN (wzrost o 654 proc.).

ING BSK - w pierwszym półroczu przychody z tytułu odsetek wyniosły 1,2 mld PLN (wzrost o 23 proc.), z tytułu prowizji 507 mln PLN (wzrost o 30 proc.), a zysk netto 335 mln PLN (wzrost o 1 proc.).

Śrubex - Porozumienie akcjonariuszy zwiększyło swój udział w spółce powyżej progu 25 proc. w celu niedopuszczenia do połączenia ze spółką Koelner po niekorzystnym parytecie wymiany akcji.

Techmex - fundusz Templeton Asset Management zwiększył zaangażowanie w spółkę do 16 proc. (wcześniej 14 proc.).

BBI Development TFI - podmiot zależny od funduszu zapłaci pracowni architektury APAKA 16,4 mln PLN za prace architektoniczne przy biurowcu w Warszawie (ul. Puławska).

Gino Rossi - Deutsche Bank zmniejszył swoje zaangażowanie w spółkę do 5,6 proc. (wcześniej 5,9 proc.) co upoważnia do niespełna 5 proc. głosów na WZA spółki.

Suwary - sekretarz rady nadzorczej nabył 19.000 akcji po cenie 61,50 PLN za jedną.

Dom Development - osoba obowiązana poinformowała o sprzedaży 701 akcji, po średniej cenie 151,50 PLN za akcję.

Arteria - Dom Maklerski IDM SA przekroczył próg 10 proc. udziałów spółki.

PROGNOZA GIEŁDOWA

Przed dzisiejszą sesją nastroje nie powinny być złe - przynajmniej nie ze względu na przebieg notowań na świecie. Wzrost w USA mimo fatalnych danych z rynku nieruchomości (sprzedaż nowych domów spadła o 21,2 proc.) może uspokoić nerwy, bez względu na to, jak dziwny ten wzrost się wydaje. Mocne dane makro z Japonii również budują psychicznie.

Jest jednak pewne ale. Po pierwsze zachowanie GPW jest w ostatnich dniach zaskajująco słabe, zważywszy na okoliczności i koniec kwartału. Funduszom powinno przecież choć trochę zależeć na wyciągnięciu kursów, a tego nie było widać. Na tle innych rynków wschodzących - bijących rekordy hossy - wypadamy słabo. Niepokojący jest też spokój złotego, a nawet lekkie osłabienie w ostatnich dniach, choć powinniśmy spodziewać się jego rekordów.

Po dzisiejszej sesji nie spodziewamy się niczego szczególnego. Funduszom powinno jednak zależeć na obronie rynku w ostatnim dniu kwartału, co nie będzie znowu takie kosztowne. Raczej więc zobaczymy ruch w górę niż w dół.

WALUTY

Jak można było się spodziewać wczorajsze umocnienie dolara po publikacji danych o fatalnym spadku sprzedanych domów, było tylko chwilowe. Dziś euro znów śrubuje rekordy - notowane jest w okolicach 1,417 USD. Trzeba jednak pamiętać, że dolar jest skrajnie wyprzedany - jego kurs spada, z krótkimi przerwami już od czterdziestu dni, a w tym czasie euro zyskało 7,5 centa. Korekty można się więc spodziewać w każdej chwili.

Jen umacnia się rano o 0,3 proc. do dolara i o 0,2 proc. do euro. Dane o lepszych wynikiach japońskiej gospodarki nie zrobiły większego wrażenia na inwestorach.

U nas kurs dolara konsoliduje się w okolicach 2,665-2,67 USD, euro podrożało do 3,778 PLN, frank wyceniany jest na 2,277 PLN. Od kilku dni złoty nie podąża już za euro, co wcześniej było regułą.

SUROWCE

Ropa silnie podrożała przekraczając na londyńskiej giełdzie poziom 80 USD. Dziś rano baryłką typu brent handlowano po 80,40 USD, czyli prawie 2 proc. wyżej niż wczoraj wieczorem i najwyżej w historii. Na silne wzrosty cen w mijającym miesiącu złożyły się malejące zapasy tego surowca, zagrożenie szybów wiertniczych i rafinerii w rejonie Zatoki Meksykańskiej w sezonie huraganowym oraz taniejący na rynkach walutowych dolar.

Spadek zapasów i osłabienie się amerykańskiej waluty jest też powodem wzrostu cen miedzi, która na giełdzie w Szanghaju podrożała o 1,2 proc., a w Londynie o 0,7 proc. i jej tona kosztuje 8.075 USD.

Metale szlachetne drożeją podążając za eurodolarem. Cena uncji złota podskoczyła o 0,6 proc. do poziomu 738 USD, a srebra o 0,4 proc. do 13,50 USD.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.