Rynek nieco wyhamował, ale nastroje nadal dobre

Rynek nieco wyhamował, ale nastroje nadal dobre
Komentarz dzienny Money Expert
Data dodania: 2009-08-14 (15:34)

Czwartek, 13 sierpnia, przyniósł światowym rynkom finansowym nie tylko pecha, ale i bardzo udany dzień handlu. Na akcjach oraz surowcach rządziły byki, mając do dyspozycji zarówno środowe, pozytywne opinie Fed względem gospodarki (zdaniem banku recesja w USA ma się ku końcowi), jak i wczorajsze przedpołudniowe dane o PKB Eurolandu, które pozytywnie zaskoczyły.

W szczególności mowa to o Francji i Niemczech, gdzie w ujęciu kwartalnym zanotowany został 0,3% wzrost. Walory spółek globalnie wzrosły o 1,26%, gdyż o tyle do góry poszedł ogólnoświatowy indeks MSCI AC World, po drodze notując swój najwyższy poziom od 6 października, a benchmarkowy dla rynku towarowego indeks Reuters/Jefferies CBR zwyżkował o 0,12%. Doszło do tego m.in. przy aprecjacji kontraktów na ropę i miedź odpowiednio o 0,51% i 3,21%, a czerwone złoto było najdroższe od października. Na fali zmniejszenia się awersji do ryzyka straciła natomiast amerykańska waluta – indeks dolarowy spadł o 0,38%, a kurs EUR/USD podniósł się o 0,54% do 1,4278. Skala wzrostów na świecie w czwartek byłaby zapewne jeszcze większa, gdyby nie fakt rozczarowujących doniesień z amerykańskiej ekonomii, które pojawiły się w czwartek o godz. 14:30 – „tygodniowe bezrobocie” było wyższe od prognoz (558 tys.), a sprzedaż detaliczna za lipiec nieoczekiwanie spadła o 0,1% m/m.

W pierwszej części piątkowego handlu, w ujęciu globalnym, nadal panowała pozytywna atmosfera, aczkolwiek właściwszym słowem byłoby tu uspokojenie. Dziś na Dalekim Wschodzie indeks MSCI Asia Pacifc poszedł w górę o 0,6%, o godz. 13:34 na Starym Kontynencie indeks DJ Stoxx 600 zwyżkował o 0,40%, a w tym samym czasie futuresy na zaoceaniczny indeks S&P 500 znajdowały się na 0,05% plusie. Również wtedy wrześniowe kontrakty terminowe na ropę poprawiały się o 0,41% (70,81 USD/bar.), a grudniowe na miedź spadały o 0,22% (2,9225 USD/funt), mimo że wcześniej ponownie ustaliły swoje wielomiesięczne maksimum, tym razem na poziomie 2,9600 USD/funt. W tym samym czasie na rynku walutowym indeks dolarowy spadał o 0,08%, podczas gdy kurs EUR/USD szedł w górę o 0,10% do 1,4292.

O godz. 11:00 opublikowane zostały ostateczne dane z Eurolandu dotyczące lipcowej inflacji, a dokładnie mówiąc – rekordowej deflacji. Jak się bowiem okazało, wskaźnik cen konsumenckich spadł w ujęciu rocznym o 0,7% wobec szacowanej wcześniej jego zniżki na poziomie 0,6%. Jest oczywiste, że inwestorzy oczekują przede wszystkim na popołudniowe doniesienia z USA dotyczące inflacji za lipiec (prognoza m/m 0,0%, ale r/r -1,9%, czyli najmocniejszy spadek od stycznia 1950 r.), produkcji przemysłowej za ten sam miesiąc (prognoza m/m +0,4%), a także nastrojów konsumentów za sierpień (prognoza 69,0).

W czwartek, na polskim rynku, na wartości zyskały nie tylko akcje na GPW, ale i złoty. Mimo że wczorajsza sesja rozpoczęła się z dużym poślizgiem z powodu awarii zasilania, to już po jej rozpoczęciu handel ruszył z kopyta. Obroty na rynku na koniec dnia sięgnęły prawie 2 miliardów złotych, a główne indeksy, czyli WIG i WIG20, zyskiwały na wartości odpowiednio 2,20% i 2,44% (do 2119,79 pkt). Z kolei na rynku walutowym w czwartek kurs EUR/PLN spadł o 0,61% do 4,1239, a kurs USD/PLN zniżkował o 1,04% do 2,8884. Złoty zyskiwał dzięki zmniejszeniu się awersji do rynku na świecie, a praktycznie nie zareagował (po publikacji nastąpił jedynie minimalny wzrost jego wartości) na dane GUS o 3,6% inflacji w lipcu, która okazała się być wyższa zarówno od tej oczekiwanej przez Ministerstwo Finansów (+3,5%), jak i przez rynek (+3,4%).

Dziś indeksy na GPW znów rosły. O godz. 13:34 najszerszy wskaźnik warszawskiego parkietu zwyżkował o 1,39%, a ten obrazujący zachowanie największych i najbardziej płynnych spółek poprawiał się o 1,44% do 2150,40 pkt. Wśród blue-chipów jedną z najlepiej radzących sobie spółek był KGHM (+3,89%) i to na nim skupiona była przede wszystkim uwaga inwestorów (obroty rzędu 171 mln PLN wobec 785 mln PLN na całym rynku). Koncern opublikował dziś swoje wyniki finansowe, które okazały się być mniej więcej zgodne z oczekiwaniami (zysk netto w II kwartale 844,76 mln PLN wobec ankiety PAP wskazującej na 859 mln PLN), a dodatkowym wsparciem dla niego były oczywiście ostatnie wydarzenia na rynku miedzi. Z kolei na rynku złotego panował kompletny zastój, czemu sprzyjał zarówno fakt rozpoczęcia w Polsce przedłużonego weekendu, jak i brak większego ruchu na międzynarodowym rynku eurodolara. O godz. 13:34 kurs EUR/PLN rósł o 0,12% do 4,1288, a kurs USD/PLN nie ulegał zmianie i wynosił 2,8885.

Źródło: Marek Nienałtowski, Główny analityk Money Expert S.A.
Money Expert
Komentarz dostarczyła firma:
Money Expert SA
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.