W USA spadła sprzedaż i ceny domów

W USA spadła sprzedaż i ceny domów
Komentarz wieczorny Open Finance
Data dodania: 2007-09-25 (20:56)

WYDARZENIE DNIA: Sprzedaż domów na rynku wtórnym w Stanach spadła o 3,9 proc. w porównaniu do lipca i o 13 proc. w porównaniu do sierpnia 2006. Analitycy spodziewali się sprzedaży zmniejszonej o 4,6 proc. Ceny domów w USA spadły o 3,9 proc. - wynika z innych opublikowanych dziś danych. Na sprzedaż wystawiono 4,5 mln domów - to największa wartość w historii (badania prowadzone są od 2001 roku).

Poza właścicielami domów, którzy mimo niższych cen, nie mogą ich sprzedać, są też ofiary po stronie przedsiębiorstw. Lennar Corp. - największy deweloper amerykański poinformował o najwyższej stracie kwartalnej (514 mln dolarów) w 58-letniej historii firmy. Strata ma charakter księgowy - deweloper dokonał odpisów na utratę wartości posiadanych nieruchomości (848 mln dolarów). Wieści z Polski są bardziej optymistyczne - stopa bezrobocia spadła w sierpniu do 12,0 proc., a sprzedaż detaliczna wzrosła o 17,4 proc.

SYTUACJA NA GPW

Największa część spadku na GPW miała miejsce między początkiem sesji, a południem. Później indeksy konsolidowały się nieco powyżej poziomów wsparć, które wyznaczyliśmy rano. Pod koniec sesji nastroje poprawił wzrost indeksów w USA, mimo gorszych od oczekiwań danych z rynku nieruchomości i spadku indeksu zaufania konsumentów. Na GPW mieliśmy w końcówce niewielkie odbicie.

Obroty podliczono na 1,2 mld PLN i były one nieco wyższe niż wczoraj, choć trudno uznać je za znaczące. Rynek wciąż - pod względem transakcji - jest w męczącej fazie konsolidacji, a wszelkie zmiany wartościowe indeksów stają się przez to mało istotne. Choć bywa, że mogą wydawać się emocjonujące.

Dziś podrożały papiery 75. spółek, potaniały 200. Najbardziej przeceniono akcje banków (WIG-Banki w dół o 1,6 proc.).

GIEŁDY W EUROPIE

Główne indeksy europejskie traciły dzisiaj w wyniku spadających cen miedzi i ropy, które pogarsza wycenę spółek surowcowych. Na kilkanaście minut przed końcem sesji niemiecki DAX tracił 0,3 proc., francuski CAC40 0,8 proc., a brytyjski FTSE był niżej o 1,3 proc. Wspomnianym indeksom udało się jeszcze odrobić kilka dziesiątych procenta po neutralnym otwarciu w Stanach, które jest dosyć zagadkowe. Po dwóch słabych informacjach z rynku nieruchomości oraz pogorszeniu się indeksu zaufania konsumentów można było spodziewać dużo gorszych nastrojów. Być może taki jeszcze zapanują w dalszej części sesji, bowiem na rynku walutowym umacnia się jen. Z drugiej strony, indeksów mogą bronić fundusze inwestycyjne przed zbliżającym się końcem kwartału, lub jest to oczekiwanie na dużo ważniejsze dane makro w drugiej części tygodnia.

WALUTY

Notowania euro weszły w fazę dwukierunkowych silnych wahań. Rano kurs euro spadł już do 1,406 USD, by po południu - po serii słabych danych z USA - wzrosnąć do 1,415 USD. Obok danych o nieruchomościach warto zwrócić uwagę na spadek zaufania amerykańskich konsumentów - indeks mierzący nastroje spadł do 99,8 pkt, choć oczekiwano, że będzie to 104,3 pkt.

Jen pozostał relatywnie mocny do dolara i kończy dzień kursem o 0,5 proc. wyższym niż wczoraj. Do euro jen zyskał 0,3 proc. (rano było to 0,5 proc.).

Złoty znalazł się w niełasce, co można wiązać z danymi o sprzedaży detalicznej przybliżającymi podwyżkę stóp w Polsce (a zatem i spadek cen obligacji). Dolar podrożał do 2,67 PLN, euro do 3,77 PLN, a frank do 2,289 PLN.

SUROWCE

Cena ropy gwałtownie spadła z rekordowych poziomów po wypowiedzi ministra Arabii Saudyjskiej (największy członek OPEC), że rynek jest rozgrzany. Inwestorzy zrozumieli przez tę sugestię, że ostatnie silne zwyżki tego surowca nie były uzasadnione i sprzedawali kontrakty. Chęć do realizacji zysków przejawiła się na rynku tym bardziej, że produkcja ropy w rejonie Zatoki Meksykańskiej została wznowiona już w 70 procentach. O godz. 17:00 londyńską baryłką brent handlowano po 77,50 USD (1,2 proc. niżej).

Miedź również zniżkowała po słabych danych z amerykańskiego rynku nieruchomości. Tona tego surowca potaniała na nowojorskiej giełdzie o 0,9 proc., natomiast w Londynie o 0,5 proc. do poziomu 8.000 USD.

Pomimo eurodolara ocierającego się o rekordowe poziomy cena złota lekko spadła. Za uncję tego kruszcu trzeba zapłacić 729 USD, czyli 0,3 proc. niżej niż dziś rano. Jest to związane ze spadkami cen pozostałych surowców, które obniżają popyt na złoto jako zabezpieczenie przed inflacją.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.