W USA spadła sprzedaż i ceny domów

W USA spadła sprzedaż i ceny domów
Komentarz wieczorny Open Finance
Data dodania: 2007-09-25 (20:56)

WYDARZENIE DNIA: Sprzedaż domów na rynku wtórnym w Stanach spadła o 3,9 proc. w porównaniu do lipca i o 13 proc. w porównaniu do sierpnia 2006. Analitycy spodziewali się sprzedaży zmniejszonej o 4,6 proc. Ceny domów w USA spadły o 3,9 proc. - wynika z innych opublikowanych dziś danych. Na sprzedaż wystawiono 4,5 mln domów - to największa wartość w historii (badania prowadzone są od 2001 roku).

Poza właścicielami domów, którzy mimo niższych cen, nie mogą ich sprzedać, są też ofiary po stronie przedsiębiorstw. Lennar Corp. - największy deweloper amerykański poinformował o najwyższej stracie kwartalnej (514 mln dolarów) w 58-letniej historii firmy. Strata ma charakter księgowy - deweloper dokonał odpisów na utratę wartości posiadanych nieruchomości (848 mln dolarów). Wieści z Polski są bardziej optymistyczne - stopa bezrobocia spadła w sierpniu do 12,0 proc., a sprzedaż detaliczna wzrosła o 17,4 proc.

SYTUACJA NA GPW

Największa część spadku na GPW miała miejsce między początkiem sesji, a południem. Później indeksy konsolidowały się nieco powyżej poziomów wsparć, które wyznaczyliśmy rano. Pod koniec sesji nastroje poprawił wzrost indeksów w USA, mimo gorszych od oczekiwań danych z rynku nieruchomości i spadku indeksu zaufania konsumentów. Na GPW mieliśmy w końcówce niewielkie odbicie.

Obroty podliczono na 1,2 mld PLN i były one nieco wyższe niż wczoraj, choć trudno uznać je za znaczące. Rynek wciąż - pod względem transakcji - jest w męczącej fazie konsolidacji, a wszelkie zmiany wartościowe indeksów stają się przez to mało istotne. Choć bywa, że mogą wydawać się emocjonujące.

Dziś podrożały papiery 75. spółek, potaniały 200. Najbardziej przeceniono akcje banków (WIG-Banki w dół o 1,6 proc.).

GIEŁDY W EUROPIE

Główne indeksy europejskie traciły dzisiaj w wyniku spadających cen miedzi i ropy, które pogarsza wycenę spółek surowcowych. Na kilkanaście minut przed końcem sesji niemiecki DAX tracił 0,3 proc., francuski CAC40 0,8 proc., a brytyjski FTSE był niżej o 1,3 proc. Wspomnianym indeksom udało się jeszcze odrobić kilka dziesiątych procenta po neutralnym otwarciu w Stanach, które jest dosyć zagadkowe. Po dwóch słabych informacjach z rynku nieruchomości oraz pogorszeniu się indeksu zaufania konsumentów można było spodziewać dużo gorszych nastrojów. Być może taki jeszcze zapanują w dalszej części sesji, bowiem na rynku walutowym umacnia się jen. Z drugiej strony, indeksów mogą bronić fundusze inwestycyjne przed zbliżającym się końcem kwartału, lub jest to oczekiwanie na dużo ważniejsze dane makro w drugiej części tygodnia.

WALUTY

Notowania euro weszły w fazę dwukierunkowych silnych wahań. Rano kurs euro spadł już do 1,406 USD, by po południu - po serii słabych danych z USA - wzrosnąć do 1,415 USD. Obok danych o nieruchomościach warto zwrócić uwagę na spadek zaufania amerykańskich konsumentów - indeks mierzący nastroje spadł do 99,8 pkt, choć oczekiwano, że będzie to 104,3 pkt.

Jen pozostał relatywnie mocny do dolara i kończy dzień kursem o 0,5 proc. wyższym niż wczoraj. Do euro jen zyskał 0,3 proc. (rano było to 0,5 proc.).

Złoty znalazł się w niełasce, co można wiązać z danymi o sprzedaży detalicznej przybliżającymi podwyżkę stóp w Polsce (a zatem i spadek cen obligacji). Dolar podrożał do 2,67 PLN, euro do 3,77 PLN, a frank do 2,289 PLN.

SUROWCE

Cena ropy gwałtownie spadła z rekordowych poziomów po wypowiedzi ministra Arabii Saudyjskiej (największy członek OPEC), że rynek jest rozgrzany. Inwestorzy zrozumieli przez tę sugestię, że ostatnie silne zwyżki tego surowca nie były uzasadnione i sprzedawali kontrakty. Chęć do realizacji zysków przejawiła się na rynku tym bardziej, że produkcja ropy w rejonie Zatoki Meksykańskiej została wznowiona już w 70 procentach. O godz. 17:00 londyńską baryłką brent handlowano po 77,50 USD (1,2 proc. niżej).

Miedź również zniżkowała po słabych danych z amerykańskiego rynku nieruchomości. Tona tego surowca potaniała na nowojorskiej giełdzie o 0,9 proc., natomiast w Londynie o 0,5 proc. do poziomu 8.000 USD.

Pomimo eurodolara ocierającego się o rekordowe poziomy cena złota lekko spadła. Za uncję tego kruszcu trzeba zapłacić 729 USD, czyli 0,3 proc. niżej niż dziś rano. Jest to związane ze spadkami cen pozostałych surowców, które obniżają popyt na złoto jako zabezpieczenie przed inflacją.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

2025-04-04 Materiał zewnętrzny
W cyfrowej rzeczywistości biznesowej programy do fakturowania online stają się standardem wśród narzędzi do zarządzania finansami. Umożliwiają szybkie wystawianie dokumentów, automatyzują procesy i minimalizują ryzyko błędów. Niezależnie od skali działalności – od jednoosobowej firmy po duże przedsiębiorstwo – odpowiedni system fakturowania przekłada się na oszczędność czasu, większą kontrolę nad sprzedażą i profesjonalny wizerunek. W artykule podpowiadamy, jak wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.
Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.