Rozdźwięk pomiędzy bankami centralnymi

Rozdźwięk pomiędzy bankami centralnymi
Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Data dodania: 2009-08-07 (09:00)

Wydarzeniem dnia wczorajszego były posiedzenia banków centralnych. Jak się okazało, Bank Anglii i EBC mają nieco inny pogląd na obecną sytuację makroekonomiczną, co nie zostało bez wpływu na zachowania kursów walut, zwłaszcza funta. Pozytywnie zaskoczyły (po raz drugi) dane o zamówieniach z niemieckiej gospodarki. Natomiast dziś wydarzeniem numer jeden są dane z amerykańskiego rynku pracy.

Inwestorzy przeżyli wczoraj spore zaskoczenie po tym, jak Bank Anglii poinformował, że zwiększy skalę programu interwencji na rynku długu rządowego o 50 mld GBP. Rada Banku uznała, iż spowolnienie w globalnej gospodarce okazało się głębsze niż wcześniej oczekiwano i stąd potrzebne są dodatkowe działania. Zaskoczenie jest podwójne. Po pierwsze, skoro Bank miesiąc temu uznał, że program spełnia swoją rolę i stąd nie ma potrzeby rozszerzania go, to trudno było oczekiwać zmiany decyzji po miesiącu, w którym z brytyjskiej gospodarki napłynęły całkiem niezłe dane. Po drugie, rynek mógł oczekiwać ewentualnie zwiększenia skali programu o 25 mld GBP, do górnej granicy ustalonego wcześniej limitu (150 mld GBP). Co jednak najciekawsze, ocena sytuacji Banku Anglii różni się od tej przedstawionej przez prezesa Tricheta, po decyzji EBC. Trichet uznał, iż sytuacja gospodarcza zaczyna się poprawiać i choć nie oznacza to, że należy oczekiwać odwrócenia łagodnej polityki monetarnej, jest mało prawdopodobnym, aby EBC decydował się jeszcze na jakieś dodatkowe działania.

Zaskoczenie ze strony Banku Anglii przełożyło się na spory spadek na parze GBPUSD. Notowania, oscylujące wcześniej w okolicach 1,70, obsunęły się momentalnie do poziomu 1,6820, a później wobec spadków na giełdzie w USA i na parze EURUSD ruch ten kontynuowany był w okolice wybitego wcześniej ważnego średnioterminowego oporu na pozio0mie 1,6740. Póki co poziom ten nie został naruszony i jego skuteczność może zadecydować o tym, czy parze GBPUSD uda się powrócić do wzrostów. Gdyby tak się nie stało, kolejnego wsparcia należałoby szukać w okolicach 1,6585. Decyzja Banku Anglii przełożyła się też na rynek obligacji. Rentowność 10-letnich giltów obniżyła się prawie 10 bp, podczas gdy rentowność bundów wzrosła o 4 bp. Wczorajsze spadki na EURUSD były sporo mniejsze niż na GBPUSD, ale i tu obraz techniczny nieco się komplikuje. Para wyłamała się z przedziału konsolidacji ograniczonego wcześniej od dołu poziomem 1,4353 i co więcej naruszyła istotne wsparcie (wcześniejszy opór) na poziomie 1,4336, choć rynek szybko powrócił powyżej tego poziomu i na dzisiejszym otwarciu handlu w Europie para oscylowała wokół 1,4350. Euro traciło na cofnięciu rynków giełdowych wczorajszym popołudniem, zaś lepsze dane z Niemiec nie były w stanie mu pomóc. Sytuację rozstrzygną prawdopodobnie dziejesz dane z USA.

Dziś bezsprzecznie najważniejszym wydarzeniem są właśnie dane o zatrudnieniu poza rolnictwem w USA. Rynek oczekuje, iż zatrudnienie w ubiegłym miesiącu zmniejszyło się o 350 tys., czyli mniej niż w czerwcu (467 tys.). Raport ADP (-370 tys.) i kilka odczytów tygodniowych danych o nowych bezrobotnych pokazały, iż taka poprawa jest możliwa, jednak należy pamiętać, iż dane cechują się sporą zmiennością i spadek zatrudnienia powyżej 400 tys. jest również jak najbardziej realny, choć zapewne byłby dla rynków sporym rozczarowaniem. Wcześniej dane o produkcji przemysłowej w Niemczech za czerwiec. Rynek oczekuje wzrostu o 1% m/m, jednak po wczorajszych bardzo dobrych danych o zamówieniach, być może i w przypadku produkcji czeka nas pozytywna niespodzianka.

Dane z USA będą maiły spory wpływ an rynki, zarówno giełdowe, jak i walutowe. Wczoraj notowania kontraktów na S&P500 odnotowały kolejne maksimum (1007 pkt.), jednak zaraz po otwarciu rynku kasowego nastąpił spory, prawie 2% spadek, rysując jednocześnie formację gwiazdy wieczornej i powodując zniżki również na innych indeksach oraz parach EURUSD, GBPUSD i USDJPY. Z drugiej strony notowania po raz kolejny zatrzymały się w okolicach 990 pkt., sugerując, iż żadna ze stron rynku nie ma obecnie wyraźnej przewagi. To może dodatkowo zwiększać wpływ dzisiejszej publikacji. Ciekawa będzie z pewnością również reakcja na GPW, która ostatnio reaguje na amerykańskie dane dużo bardziej żywiołowo niż rynki w USA.

Źródło: Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.