Intel wywindował oczekiwania przed wynikami Google i IBM

Intel wywindował oczekiwania przed wynikami Google i IBM
Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Data dodania: 2009-07-16 (09:45)

Mimo braku ważniejszych wyników finansowych w dniu wczorajszym rynki akcji kontynuowały wzrosty, realizując scenariusz sugerowany przez analizę techniczną w nadziei na to, że pozostałe wyniki, które poznamy w tym tygodniu będą tak dobre jak w przypadku Intela i Goldmana.

Notowania kontraktów na S&P500 wzrastały wczoraj głównie po otwarciu rynku kasowego w USA, pokazując, iż to amerykańscy inwestorzy są obecnie najbardziej optymistyczni. Dane makroekonomiczne miały znikomy wpływ, gdyż produkcja nie zaskoczyła, zaś wskaźnik aktywności w rejonie Nowego Jorku ma zbyt małą wagę. Notowania sięgnęły poziomu 930,3 pkt., czyli nieznacznie powyżej ramion formacji RGR (widocznej na wykresie w kompresji dziennej i czterogodzinnej). Te okolice to potencjalnie dość silny opór, zwłaszcza, że za nami trzy dni niezwykle dynamicznych wzrostów. Rynki cofnęły się lekko w trakcie notowań azjatyckich i to pomimo dobrych danych z Chin (indeks Nikkei225 cofnął się o 2% od bardzo silnego otwarcia). Chiński PKB w drugim kwartale wzrósł o 7,9% R/R, czyli wyraźnie więcej niż w najgorszym od prawie dekady pierwszym kwartale (6,1%) i nieco więcej niż oczekiwał rynek (7,8%). To czy w chwili obecnej notowania kontraktów S&P500 pokonają wczorajsze maksima i będziemy świadkami ruchu w kierunku czerwcowego maksimum (957 pkt.), czy też czeka nas ruch w bocznym kanale (865-930 pkt.) będzie w dużym stopniu zależało od wyników, które poznamy dziś i jutro. Dziś przede wszystkim branża technologiczna. Po sesji w USA wyniki podadzą Google i IBM, oczekiwany zysk na akcję to odpowiednio 5,05 USD i 2,02 USD. Niemniej ważne będzie jednak to, czy zarządy firm, tak jak to miało miejsce w przypadku Intela, będą optymistyczne co do kolejnych kwartałów. Przed sesją (godzina 12.30) wyniki poda JP Morgan, czyli pierwszy duży „tradycyjny” bank w tym sezonie. Oczekiwany zysk na akcję to 4 centy.

Opublikowane wczoraj minutes z czerwcowego posiedzenia pokazały iż nieco bardziej optymistyczny jest Fed. Członkowie Fed nadal widzą słabość w amerykańskiej gospodarce, jednak jednocześnie nie widzą celowości rozszerzania programu zakupów obligacji na rynku wtórnym. Nieznacznie podniesione zostały prognozy PKB – w tym roku miałby on obniżyć się od -1,5% do -1%, zaś w przyszłym roku wzrosnąć od 2,1% do 3,3% (poprzednie prognozy to odpowiednio od -2% do -1,3% i od 2% do 3%). Minimalnie podniesione zostały także prognozy inflacji.

Na zmiany na rynkach akcji ponownie najsilniej reagowała para USDJPY, gdzie po otwarciu rynku kasowego (giełdowego) w USA notowania na dobre rozstały się z przedziałem 91,75-93,53 odnotowując wzrost do poziomu 94,45. Takie rozstrzygnięcie oddala perspektywę spadków, która zarysowała się na wykresach w interwale dziennym i tygodniowym na początku minionego tygodnia. W krótkim okresie czynnikiem decydującym o kierunku i sile notowań na parze będzie rozwój sytuacji na Wall Street, potencjalny opór w przypadku realizacji scenariusza wzrostowego to poziom 94,93, zaś wsparcie rynek powinien napotkać w okolicach 93,36, są to jednak słabe poziomy. Kontynuację wzrostów mieliśmy wczoraj na parze EURUSD, która w (bardzo niezdecydowany) sposób rozprawiła się wreszcie z krótkoterminowym oporem na poziomie 1,4072. Nadal nie wygląda na to, aby para miała zakończyć przedłużającą się konsolidację, obecnie pomiędzy kluczowymi poziomami 1,3735 i 1,3825 od dołu i 1,4199 i 1,4336 od góry.

Mimo niewielkich wzrostów na EURUSD drożały wczoraj surowce przemysłowe, m.in. ropa i miedź. Zwyżka na ropie (do prawie 64 USD za baryłkę Brenta pod koniec notowań w USA) przyspieszyła po danych o zapasach (po raz kolejny spory spadek zapasów ropy, -2,8 mln baryłek, mniejszy wzrost zapasów benzyny, 1,4 mln), choć zaraz po publikacji na rynku nastąpiło pewne zawahanie. Wzrosty na rynku miedzi doprowadziły do domknięcia formacji podwójnego dna, która zwiększa szanse na atak na tegoroczne maksima na poziomie 5367 USD za tonę. Wobec cofnięcia na rynkach akcji w Azji, mamy również niewielką realizację zysków na wspomnianych surowcach – do 63,34 USD za baryłkę ropy i 5173 USD za tonę miedzi.

Jedyna godna uwagi w dniu dzisiejszym publikacja danych makroekonomicznych na głównych rynkach to tygodniowe dane o nowych bezrobotnych w USA. W minionym tygodniu raport pokazał nieco nieoczekiwany spadek nowych zarejestrowań do 565 tys., z ponad 600 tys. w poprzednich tygodniach. Jeśli spadek nie był przypadkiem, rynek może przyjąć dane pozytywnie, choć ostatnio nie miały one większego wpływu na notowania. Oczekuje się liczby nowych zarejestrowań na poziomie 550 tys., dane o 14.30.

W Polsce podane zostaną dane z rynku pracy. Oczekujemy, iż dane pokażą spadek zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw o 2,1% R/R oraz wzrost wynagrodzeń o 3,5% R/R. Takie dane potwierdziłyby stopniowe dostosowywanie się rynku pracy do recesji w gospodarce. Dane nie powinny mieć wpływu na rynek złotego.

Źródło: Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

2025-04-04 Materiał zewnętrzny
W cyfrowej rzeczywistości biznesowej programy do fakturowania online stają się standardem wśród narzędzi do zarządzania finansami. Umożliwiają szybkie wystawianie dokumentów, automatyzują procesy i minimalizują ryzyko błędów. Niezależnie od skali działalności – od jednoosobowej firmy po duże przedsiębiorstwo – odpowiedni system fakturowania przekłada się na oszczędność czasu, większą kontrolę nad sprzedażą i profesjonalny wizerunek. W artykule podpowiadamy, jak wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.
Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.