Sezon wyników rozpoczęty. Alcoa wspiera rynki.

Sezon wyników rozpoczęty. Alcoa wspiera rynki.
Komentarz dzienny Money Expert
Data dodania: 2009-07-09 (16:21)

Przedstawione w środę, już po zamknięciu sesji na Wall Street, wyniki kwartalne amerykańskiej firmy Alcoa były lepsze od prognoz i doprowadziły do wyraźnego zmniejszenia obaw inwestorów o rezultaty osiągnięte w tym samym okresie przez inne, nie tylko amerykańskie, spółki.

Co prawda, ten aluminiowy gigant nie zakończył kwartału na plusie, tylko po raz trzeci z rzędu poniósł stratę, jednak ta okazała się być mniejsza od oczekiwanej (0,38 USD na akcję) i wyniosła 26 centów na akcję. „Pozytywne” doniesienia z Alcoa stały się wyraźnym wsparciem dla rynków i doprowadziły w pierwszej części czwartkowego handlu do silnych wzrostów cen akcji oraz surowców. In plus zadziałały tu też jednak czwartkowe doniesienia z Chin, skąd napłynęły informacje o 48%, najsilniejszym od lutego 2006 r., wzroście
w czerwcu sprzedaży samochodów.

W rezultacie znacznemu polepszeniu uległa też w czwartek sytuacja na warszawskim parkiecie i polskim rynku walutowym. Złoty zyskał ponadto na fali spekulacji dotyczących tego, że być może jednak dojdzie do wprowadzenia naszej waluty do systemu ERM2, czyli przedsionka euro, jeszcze w tym roku.

Rynki zagraniczne

W środę na globalnym rynku akcji ogólnoświatowy indeks MSCI AC World spadł piąty dzień z rzędu o 1,01%. W regionie Azji i Pacyfiku benchmarkowy MSCI Asia Pacific poszedł w dół o 1,28%, w Europie DJ Stoxx 600 zniżkował o 1,08%, a w Stanach Zjednoczonych S&P 500 deprecjonował o 0,17%. Z kolei w przypadku rynku towarowego indeks Reuters/Jefferies CRB spadł wczoraj o 2,26%, a futuresy na ropę i miedź zniżkowały odpowiednio, aż o 4,43% (60,14 USD/bar.) oraz 2,99% (2,1590 USD/funt). Na „czarnym złocie” dzienne minimum zostało ustalone na poziomie 60,01 USD/bar., co oznaczało, że od 30 czerwca br., kiedy cena ropy wynosiła maksymalnie 73,38 USD/bar. i była najwyższa od 8 miesięcy, nastąpił jej spadek aż o 18,22%. Na rynku walutowym w środę wartość „zielonego” delikatnie wzrosła. Indeks dolarowy zwyżkował o 0,18% do 80,766. Waluta USA zyskała do euro, funta i franka, ale straciła też, bo aż 2,15%, do bardzo silnie rosnącego (na fali zamykania transakcji carry-trade) w siłę jena.

W pierwszej części czwartkowej sesji sytuacja na rynkach wyglądała już jednak zupełnie inaczej. Mimo że jeszcze na rynku akcji na Dalekim Wschodzie nastąpił delikatny spadek o 0,1% (MSCI Asia Pacifc), to już o godz. 11:30 na Starym Kontynencie paneuropejski DJ Stoxx 600 zwyżkował o 1,09%, a w tym samym czasie kontrakty terminowe na amerykański S&P 500 rosły o 0,66%. Również wtedy futuresy na ropę i miedź zwyżkowały odpowiednio o 1,80% (61,22 USD/bar.) i 2,04% (2,2030 USD/funt), a notowania dolara szły w dół do głównych walut, za wyjątkiem jena (kurs EUR/USD +0,61% 1,3957; indeks dolarowy -0,61%).

Rynek krajowy

W środę polski rynek poruszał się w ślad za globalnymi trendami. Wczorajszą sesję indeks WIG zakończył 0,32% spadkiem, a indeks WIG20 poszedł w dół o 0,17% do 1807,39 pkt. Na GPW obroty na całym rynku akcji wyniosły 1098,44 miliona złotych. Z kolei kurs EUR/PLN zwyżkował o 1,21% do 4,4375, a kurs USD/PLN wzrósł o 1,77% do 3,2021.

Z ciekawszych wczorajszych informacji z Polski warto zwrócić uwagę na wypowiedź Dominika Radziwiłła, wiceministra finansów, który podkreślił, że z racji obserwowanej stabilizacji kursu złotego nie ma na razie potrzeby, aby wymieniać środki unijne bezpośrednio na rynku, w ten właśnie sposób działając na rzecz wzmocnienia naszej waluty. Ponadto agencja ratingowa Fitch podtrzymała swoją prognozę zerowego wzrostu PKB Polski w bieżącym roku oraz stwierdziła, że najbardziej prawdopodobnym terminem wejścia naszego kraju do strefy euro jest rok 2013.

Początek dzisiejszej sesji, tak jak i na świecie, upłynął w bardzo dobrej atmosferze. W czwartek o godz. 11:30, na fali globalnego wzrostu indeksów i osłabienia dolara, główny wskaźnik GPW, czyli WIG, rósł o 1,01%, a wskaźnik największych i najbardziej płynnych spółek, czyli WIG20, szedł w górę o 1,31% do 1831,13 pkt. Z kolei w tym samym czasie kurs EUR/PLN zniżkował o 1,76% do 4,3594, a kurs USD/PLN spadał o 2,52% do 3,1215.

Silna aprecjacja złotego była jednak nie tylko skutkiem wydarzeń zewnętrznych, ale także tych wewnętrznych. Jacek Rostowski, minister finansów, w czwartkowym wywiadzie dla Gazety Prawnej powiedział, że do systemu ERM2 można wejść bez spełniania kryteriów z Maastricht, ale przede wszystkim gwarantując stabilność złotego i podkreślił, że akurat ten warunek może być spełniony w drugiej połowie tego roku. Łącząc jego słowa ze środowym komentarzem jego zastępcy, należy domniemywać, że rząd nadal planuje wprowadzić naszą walutę do przedsionka euro jeszcze w tym roku. O takich planach może świadczyć także dzisiejsza inna informacja, dotycząca przygotowania przez Ministerstwo Finansów projektu rozporządzenia powołującego Narodowy Komitet Koordynacyjny ds. Euro., czyli ciała przewidzianego w mapie drogowej wprowadzenia euro w Polsce.

Źródło: Marek Nienałtowski, Główny analityk Money Expert S.A.
Money Expert
Komentarz dostarczyła firma:
Money Expert SA
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

2025-04-04 Materiał zewnętrzny
W cyfrowej rzeczywistości biznesowej programy do fakturowania online stają się standardem wśród narzędzi do zarządzania finansami. Umożliwiają szybkie wystawianie dokumentów, automatyzują procesy i minimalizują ryzyko błędów. Niezależnie od skali działalności – od jednoosobowej firmy po duże przedsiębiorstwo – odpowiedni system fakturowania przekłada się na oszczędność czasu, większą kontrolę nad sprzedażą i profesjonalny wizerunek. W artykule podpowiadamy, jak wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.
Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.