Sezon wyników rozpoczęty. Alcoa wspiera rynki.

Sezon wyników rozpoczęty. Alcoa wspiera rynki.
Komentarz dzienny Money Expert
Data dodania: 2009-07-09 (16:21)

Przedstawione w środę, już po zamknięciu sesji na Wall Street, wyniki kwartalne amerykańskiej firmy Alcoa były lepsze od prognoz i doprowadziły do wyraźnego zmniejszenia obaw inwestorów o rezultaty osiągnięte w tym samym okresie przez inne, nie tylko amerykańskie, spółki.

Co prawda, ten aluminiowy gigant nie zakończył kwartału na plusie, tylko po raz trzeci z rzędu poniósł stratę, jednak ta okazała się być mniejsza od oczekiwanej (0,38 USD na akcję) i wyniosła 26 centów na akcję. „Pozytywne” doniesienia z Alcoa stały się wyraźnym wsparciem dla rynków i doprowadziły w pierwszej części czwartkowego handlu do silnych wzrostów cen akcji oraz surowców. In plus zadziałały tu też jednak czwartkowe doniesienia z Chin, skąd napłynęły informacje o 48%, najsilniejszym od lutego 2006 r., wzroście
w czerwcu sprzedaży samochodów.

W rezultacie znacznemu polepszeniu uległa też w czwartek sytuacja na warszawskim parkiecie i polskim rynku walutowym. Złoty zyskał ponadto na fali spekulacji dotyczących tego, że być może jednak dojdzie do wprowadzenia naszej waluty do systemu ERM2, czyli przedsionka euro, jeszcze w tym roku.

Rynki zagraniczne

W środę na globalnym rynku akcji ogólnoświatowy indeks MSCI AC World spadł piąty dzień z rzędu o 1,01%. W regionie Azji i Pacyfiku benchmarkowy MSCI Asia Pacific poszedł w dół o 1,28%, w Europie DJ Stoxx 600 zniżkował o 1,08%, a w Stanach Zjednoczonych S&P 500 deprecjonował o 0,17%. Z kolei w przypadku rynku towarowego indeks Reuters/Jefferies CRB spadł wczoraj o 2,26%, a futuresy na ropę i miedź zniżkowały odpowiednio, aż o 4,43% (60,14 USD/bar.) oraz 2,99% (2,1590 USD/funt). Na „czarnym złocie” dzienne minimum zostało ustalone na poziomie 60,01 USD/bar., co oznaczało, że od 30 czerwca br., kiedy cena ropy wynosiła maksymalnie 73,38 USD/bar. i była najwyższa od 8 miesięcy, nastąpił jej spadek aż o 18,22%. Na rynku walutowym w środę wartość „zielonego” delikatnie wzrosła. Indeks dolarowy zwyżkował o 0,18% do 80,766. Waluta USA zyskała do euro, funta i franka, ale straciła też, bo aż 2,15%, do bardzo silnie rosnącego (na fali zamykania transakcji carry-trade) w siłę jena.

W pierwszej części czwartkowej sesji sytuacja na rynkach wyglądała już jednak zupełnie inaczej. Mimo że jeszcze na rynku akcji na Dalekim Wschodzie nastąpił delikatny spadek o 0,1% (MSCI Asia Pacifc), to już o godz. 11:30 na Starym Kontynencie paneuropejski DJ Stoxx 600 zwyżkował o 1,09%, a w tym samym czasie kontrakty terminowe na amerykański S&P 500 rosły o 0,66%. Również wtedy futuresy na ropę i miedź zwyżkowały odpowiednio o 1,80% (61,22 USD/bar.) i 2,04% (2,2030 USD/funt), a notowania dolara szły w dół do głównych walut, za wyjątkiem jena (kurs EUR/USD +0,61% 1,3957; indeks dolarowy -0,61%).

Rynek krajowy

W środę polski rynek poruszał się w ślad za globalnymi trendami. Wczorajszą sesję indeks WIG zakończył 0,32% spadkiem, a indeks WIG20 poszedł w dół o 0,17% do 1807,39 pkt. Na GPW obroty na całym rynku akcji wyniosły 1098,44 miliona złotych. Z kolei kurs EUR/PLN zwyżkował o 1,21% do 4,4375, a kurs USD/PLN wzrósł o 1,77% do 3,2021.

Z ciekawszych wczorajszych informacji z Polski warto zwrócić uwagę na wypowiedź Dominika Radziwiłła, wiceministra finansów, który podkreślił, że z racji obserwowanej stabilizacji kursu złotego nie ma na razie potrzeby, aby wymieniać środki unijne bezpośrednio na rynku, w ten właśnie sposób działając na rzecz wzmocnienia naszej waluty. Ponadto agencja ratingowa Fitch podtrzymała swoją prognozę zerowego wzrostu PKB Polski w bieżącym roku oraz stwierdziła, że najbardziej prawdopodobnym terminem wejścia naszego kraju do strefy euro jest rok 2013.

Początek dzisiejszej sesji, tak jak i na świecie, upłynął w bardzo dobrej atmosferze. W czwartek o godz. 11:30, na fali globalnego wzrostu indeksów i osłabienia dolara, główny wskaźnik GPW, czyli WIG, rósł o 1,01%, a wskaźnik największych i najbardziej płynnych spółek, czyli WIG20, szedł w górę o 1,31% do 1831,13 pkt. Z kolei w tym samym czasie kurs EUR/PLN zniżkował o 1,76% do 4,3594, a kurs USD/PLN spadał o 2,52% do 3,1215.

Silna aprecjacja złotego była jednak nie tylko skutkiem wydarzeń zewnętrznych, ale także tych wewnętrznych. Jacek Rostowski, minister finansów, w czwartkowym wywiadzie dla Gazety Prawnej powiedział, że do systemu ERM2 można wejść bez spełniania kryteriów z Maastricht, ale przede wszystkim gwarantując stabilność złotego i podkreślił, że akurat ten warunek może być spełniony w drugiej połowie tego roku. Łącząc jego słowa ze środowym komentarzem jego zastępcy, należy domniemywać, że rząd nadal planuje wprowadzić naszą walutę do przedsionka euro jeszcze w tym roku. O takich planach może świadczyć także dzisiejsza inna informacja, dotycząca przygotowania przez Ministerstwo Finansów projektu rozporządzenia powołującego Narodowy Komitet Koordynacyjny ds. Euro., czyli ciała przewidzianego w mapie drogowej wprowadzenia euro w Polsce.

Źródło: Marek Nienałtowski, Główny analityk Money Expert S.A.
Money Expert
Komentarz dostarczyła firma:
Money Expert SA
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.