Lepsze nastroje po danych z USA

Lepsze nastroje po danych z USA
Komentarz dzienny Money Expert
Data dodania: 2009-06-19 (12:54)

Przedstawione w czwartek dane makro ze Stanów Zjednoczonych były lepsze niż oczekiwano i w połączeniu z podniesieniem przez Bank Światowy prognoz dla Chin doprowadziły do wyraźnej poprawy nastrojów wśród globalnych inwestorów.

Wczoraj po południu okazało się, że choć liczba nowych podań o zasiłki dla bezrobotnych w USA ukształtowała się na poziomie 608 tys., o 3 tys. Wyższym niż ostatnio, to o 148 tys. Do 6,69 miliona, poszła w dół liczba osób pobierających już taki zasiłek, co oznaczało jej pierwszy spadek od stycznia br. Z kolei indeks mierzący aktywność sektora wytwórczego w dystrykcie filadelfijskiego Fedu wzrósł w czerwcu do poziomu -2,2 z -22,6 w maju i wobec szacowanego na rynku -15,0. Był tym samym najwyższy od 9 miesięcy. W przypadku wskaźników wyprzedzających, w maju wzrosły one o 1,2% wobec prognoz na poziomie +1,0%. Ponadto w pierwszej części wczorajszego handlu Bank Światowy podniósł prognozy wzrostu dla chińskiej gospodarki w tym roku do +7,2% z +6,5%. W takich warunkach także czwartkowe, tyle że przedpołudniowe, dane o słabszej niż zakładano sprzedaży detalicznej za maj w Wielkiej Brytanii zeszły na dalszy plan. Na zgodne z prognozami utrzymanie przez Bank Szwajcarii stóp procentowych na niezmienionym 0,25% poziomie, inwestorzy w ogóle nie zareagowali.

Podczas wczorajszej sesji ogólnoświatowy indeks MSCI AC World wzrósł o 0,47%, po raz pierwszy od tygodnia. Nastąpiło to przy 0,63% zwyżce w gospodarkach rozwiniętych (MSCI World) oraz 0,71% deprecjacji w gospodarkach wschodzących (MSCI ME). W ujęciu regionalnym, najpierw w Azji i Pacyfiku benchmarkowy indeks MSCI poszedł mocno w dół, bo o 1,42%, później w Europie indeks DJ Stoxx 600 zyskał już jednak na wartości 0,49%, a na koniec w Stanach Zjednoczonych indeks S&P 500 poszybował w górę o 0,84%. Podobnie jak w środę, wzrosły też ceny kontraktów terminowych na ropę (+0,48% 71,37 USD/bar.) i miedź (+0,55% 2,2820 USD/funt). Na wartości, w stosunku do wszystkich kluczowych walut, zyskał także dolar, a najbardziej płynna para walutowa świata, czyli EUR/USD, spadła o 0,27% do 1,3904.

Na polskim rynku akcyjnym w czwartek nie doszło do większego przesunięcia. Indeks WIG spadł o 0,14%, a indeks WIG20 wzrósł o 0,06% do poziomu 1927,35 pkt. Obroty były jednak mocno niższe niż w środę i wyniosły 1,24 miliarda złotych. W przypadku złotego, doszło do jego wzmocnienia zarówno w stosunku do euro, jak i do dolara. Wczoraj kurs EUR/PLN spadł o 0,17% do 4,5219, a kurs USD/PLN zniżkował o 0,93% do 3,2363. Przedstawione w czwartek przez GUS dane dotyczące wzrostu wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw zaskoczyły in minus. W maju płace wzrosły o 3,8% r/r, podczas gdy na rynku oczekiwano ich zwyżki przynajmniej o 5%. Z kolei zatrudnienie, zgodnie z prognozami, spadło r/r o 1,7%. To kolejne już, po niższej od szacunków inflacji, argumenty dla frakcji „gołębi” w Radzie Polityki Pieniężnej. Wczoraj opublikowano także zapiski z ostatniego posiedzenia RPP. Jak się okazało, Rada nie zmieniając poziomu stóp procentowych, kierowała się m.in. niepewnością dotyczącą ożywienia gospodarczego na świecie, sytuacji finansów publicznych i jej wpływu na inflację, a także na fakt utrzymywania się realnych stóp procentowych na bardzo niskim poziomie.

Podczas pierwszej części piątkowego handlu zwyżkowy trend na globalnym rynku akcyjnym był kontynuowany. Na Dalekim Wschodzie prawie wszystkie indeksy zakończyły dzień na plusie (np. Nikkei 225 +0,85%), a o godz. 10:36 paneuropejski DJ Stoxx 600 zwyżkował o 0,82%. W tym samym czasie kontrakty terminowe na amerykański S&P 500 rosły o 0,24%. Inwestorzy pozytywnie odebrali fakt doniesień agencyjnych, wskazujących na to, że liderzy Unii Europejskiej, w oświadczeniu po dzisiejszym szczycie w Brukseli, zamierzają podkreślić, że oznaki trwałego ożywienia gospodarczego są już widoczne oraz że dodatkowe bodźce stymulacyjne nie są już konieczne. Niejednoznaczna natomiast sytuacja panowała na rynku towarowym, gdzie futuresy na ropę rosły o 0,78% (71,93 USD/bar.), a analogiczne instrumenty na miedź szły w dół o 0,85% (2,2625 USD/funt). Na rynku walutowym przesunięcia były jedynie minimalne, co pokazywał dobitnie jedynie 0,01/% wzrost kursu EUR/USD do poziomu 1,3906.

Na polskim rynku na początku piątkowej sesji, sytuacja odbiegała nieco od tej, na którą mogłoby wskazywać zarówno zachowanie parkietów za Zachodzie, jak i ukształtowanie się kursu EUR/USD. O godz. 10:36 indeks WIG rósł o 0,04%, a indeks WIG20 szedł w dół o 0,07% do 1925,99 pkt. Z kolei złoty tracił w stosunku do euro 0,30% (4,5356), a do dolara osłabiał się o 0,80% (3,2623).

Zarówno za granicą, jak i w Polsce rynki giełdowe mogą być w piątek bardziej zmienne niż zazwyczaj z racji przypadającego na dziś wygasania czerwcowych instrumentów pochodnych, nazywanego popularnie Dniem Trzech Wiedźm. Zarówno z Eurolandu, jak i ze Stanów Zjednoczonych nie napłyną dziś ważniejsze dane makro. Z kolei w Polsce uwaga inwestorów skupiona będzie na publikowanych o godz. 14:00 przez GUS danych o majowej produkcji przemysłowej i jej cenach. Z ankiety agencji ISB wynika, że w ujęciu rocznym produkcja spadła o 7,0%, a jej ceny wzrosły o 4,4%. W kwietniu było to odpowiednio -12,4% i +5,1%.

Źródło: Marek Nienałtowski, Główny analityk Money Expert S.A.
Money Expert
Komentarz dostarczyła firma:
Money Expert SA
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.