Świat stanął na głowie

Świat stanął na głowie
Komentarz dzienny Money Expert
Data dodania: 2009-05-27 (11:45)

Ostatnich kilkanaście godzin handlu na globalnych rynkach akcyjnych dobitnie pokazało, jak cienka granica dzieli mocny pesymizm od totalnej euforii. Wystarczyła jedna publikacja zza oceanu dotycząca wskaźnika zaufania konsumentów za maj, aby inwestorzy przystąpili do natychmiastowych zakupów akcji, a indeksy w Europie i w USA szybko wyszły z minusów na plusy.

O przedstawionych wcześniej słabych danych z Eurolandu i ze Stanów Zjednoczonych wszyscy nagle zapomnieli. Ogólnie we wtorek globalny indeks MSCI AC World, obejmujący swoim zasięgiem parkiety zarówno w gospodarkach rozwiniętych, jak i wschodzących, wzrósł o 1,34% przy 0,77% zwyżce na Starym Kontynencie (DJ Stoxx 600) i przy 2,63% aprecjacji w USA (S&P 500). W pierwszej części środowej sesji, także na fali tego samego czynnika, indeksy akcyjne znów wzrosły. Na Dalekim Wschodzie tokijski Nikkei 225 poprawił się o 1,37%, a o godz. 10:05 paneuropejski DJ Stoxx 600 zwyżkował o 0,58%. W tym samym czasie kontrakty terminowe na amerykański S&P 500 delikatnie aprecjonowały o 0,06%.

Na fali znacznego wzrostu optymizmu w górę poszybowały ponownie ceny ropy. We wtorek lipcowe kontrakty terminowe na Nymexie zwyżkowały o 1,26% do poziomu 62,45 USD/bar., a dziś o godz. 10:05 zyskiwały kolejne 1,44% (63,35 USD/bar.), po drodze ustanawiając najwyższy poziom od pół roku, tj. 63,45 USD/bar. Dla wzrostu cen ropy nie bez znaczenia pozostały także słowa saudyjskiego ministra ds. Ropy (Ali al-Naimi), który stwierdził, że są oznaki ożywienia po stronie popytu na ten surowiec, a jego zapasy będą spadać.

Pozytywne nastroje udzieliły się także inwestorom operującym na warszawskiej giełdzie. Już we wtorek, zaraz po publikacji danych o wskaźniku zaufania konsumentów, czyli po godz. 16:00 czasu polskiego, na indeksie WIG20 doszło do wyraźnego odbicia. Wyszedł on szybko z minusa na plus i suma summarum sesja zakończyła się jego 0,46% wzrostem do poziomu 1808,68 pkt. Jeszcze lepsza atmosfera panowała na początku dzisiejszej, środowej sesji. Otwarcie na wskaźniku największych i najbardziej płynnych spółek nastąpiło na poziomie 1835,44 pkt (+1,48%), potem dotarł on nawet do 1852,74 pkt (+2,44%), a o godz. 10:05 był równy 1845,96 pkt. (+2,06%). W tym samym czasie WIG zyskiwał 1,74%.

Nadal pozostaje pytanie, czy rynki znów nie zaczynają być nazbyt optymistycznie nastawione zarówno do obecnej, jak i przyszłej sytuacji w globalnej gospodarce? Najnowsze ankiety pokazują co prawda, że od III kwartału ekonomia USA będzie już wzrastać, ale przecież to samo wskazywały wcześniejsze badania. Nagłego odkrycia w tej kwestii więc nie ma. Ponadto należy się zastanowić, czy od wskaźnika zaufania konsumentów nie ważniejsze powinny być jednak informacje z realnej gospodarki? Choćby wczoraj okazało się, że w marcu w Stanach ceny domów w 20 największych metropoliach (indeks S&P/Case-Shiller) spadły w marcu r/r o 18,7%, czyli bardziej niż się spodziewano (18,3%), o tyle samo, co w lutym i niewiele mniej niż rekordowe -19% zanotowane w styczniu br. W Eurolandzie w tym samym miesiącu zamówienia w przemyśle spadły r/r o 26,9% i choć mniej niż się spodziewano (-30,6%), to i tak w gigantycznej skali. Dla inwestorów ważniejszy był jednak fakt majowego, najsilniejszego od kwietnia 2003 r., wzrostu wskaźnika zaufania konsumentów do poziomu 54,9 z 40,8 po korekcie w kwietniu i wobec prognoz na poziomie 42,6. A to, że wskaźnik ten, jako „wyprzedzający” dla gospodarki jest mało miarodajny, już nikogo nie obchodziło. Silna poprawa zaufania konsumentów nie powinna dziwić, gdyż indeksy giełdowe na całym świecie mocno ruszyły do góry, a z gospodarki, w tym przede wszystkim tej zza oceanu, też napłynęło kilka lepszych danych makroekonomicznych. Trudno więc nie zrozumieć, że amerykańscy konsumenci na 5 zadanych im pytań o obecną i przyszłą kondycję biznesu i zatrudnienia oraz o przyszłe dochody rodzin, mogli odpowiedzieć tylko „Positive”, a co najwyżej „Neutral”, bo na pewno nie „Negative”.

Dziś w kalendarium światowym najważniejsza będzie publikacja danych z USA o sprzedaży domów na rynku wtórnym za kwiecień. Prognozy wskazują na jej 2% wzrost do poziomu 4,66 mln z 4,57 mln w marcu. Na krajowym podwórku kluczowa będzie decyzja RPP, jednak tu zmiany poziomu stóp procentowych nikt nie oczekuje. Jeżeli koszt pieniądza miałby być w ogóle obniżony, to najwcześniej może do tego dojść dopiero w czerwcu po publikacji projekcji inflacji i PKB oraz po zapoznaniu się Radą z najnowszymi danymi makro za maj oraz danymi o wzroście gospodarczym za I kwartał br., które opublikowane zostaną w najbliższy piątek.

Źródło: Marek Nienałtowski, Główny analityk Money Expert S.A.
Money Expert
Komentarz dostarczyła firma:
Money Expert SA
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

2025-04-04 Materiał zewnętrzny
W cyfrowej rzeczywistości biznesowej programy do fakturowania online stają się standardem wśród narzędzi do zarządzania finansami. Umożliwiają szybkie wystawianie dokumentów, automatyzują procesy i minimalizują ryzyko błędów. Niezależnie od skali działalności – od jednoosobowej firmy po duże przedsiębiorstwo – odpowiedni system fakturowania przekłada się na oszczędność czasu, większą kontrolę nad sprzedażą i profesjonalny wizerunek. W artykule podpowiadamy, jak wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.
Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.