Spotkanie G-7 rozczarowało inwestorów

Spotkanie G-7 rozczarowało inwestorów
Komentarz poranny TMS Brokers
Data dodania: 2009-02-16 (11:53)

Spotkanie grupy G-7 przyniosło na rynek więcej niepokojów niż nadziei. Grupa skupia ministrów finansów z siedmiu najbogatszych państw świata – USA, Kanady, Japonii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji oraz Włoch.

Jednym z efektów spotkania była dość negatywna prognoza dla światowej gospodarki, według której jej spowolnienie potrwa na pewno do końca 2009 roku. Inwestorów rozczarował również brak dyskusji wokół rekordowego osłabienia funta brytyjskiego w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Dziś na otwarciu sesji europejskiej GBP po raz kolejny osłabił się w stosunku do głównych walut na fali informacji, jakie podała Brytyjska Izba Przemysłowa, według której tamtejsza gospodarka w bieżącym roku skurczy się dwukrotnie bardziej niż to wcześniej przewidywano. Niewiele uwagi na spotkaniu G-7 poświęcono również dynamicznej aprecjacji jena, która ma miejsce na fali wzrostu awersji do ryzyka i związanego z tym ograniczenia transakcji typu carry-trade. Umocnienie japońskiej waluty ma bardzo negatywny wpływ na drugą największą gospodarkę światową, której filarem wzrostu jest eksport. (szczególnie w obliczu spowolnienia gospodarczego jej głównych partnerów handlowych). Dane, jakie napłynęły dziś z Japonii wskazują na kolejny kwartał pod znakiem spadku PKB w tym kraju – w czwartym kwartale gospodarka japońska skurczyła się o 3,3% kw/kw i aż o 12,7% w stosunku rocznym.

Wyrazem pogorszenia nastrojów na międzynarodowym rynku walutowym był spadek notowań EUR/USD poniżej poziomu 1,2800, który w ostatnich dniach wyznaczał dolne ograniczenie przedziału wahań tej pary walutowej. Na otwarciu sesji europejskiej kurs eurodolara kształtował się w okolicach 1,2750 – na tym poziomie zwykle zatrzymywała się większość prób wybicia dołem z konsolidacji. Czynnikiem, który osłabił sentyment wokół wspólnej waluty, mógł być również wzrost oprocentowania CDS dla Irlandii do historycznego maksimum 337 punktów. Inwestorzy zaczynają bowiem dyskontować możliwość problemów ze spłatą zadłużenia przez rząd irlandzki, który w ostatnim czasie zasilił krajowy sektor finansowy kwotą stanowiącą dwukrotność PKB; zadłużenie irlandzkich banków stanowi natomiast 11-krotność rocznej produkcji tego kraju. Oprocentowanie CDS dla Irlandii, gospodarki o ratingu na poziome AAA (wg Fitch Ratings) przekracza obecnie oprocentowanie tego typu kontraktów dla krajów, których ocena kredytowa znajduje się na poziomie BB, czyli o 11 stopni niższym. Rynek obawia się, że podobne problemy mogą pojawić się w innych słabszych gospodarkach Eurolandu – Gracji, Hiszpanii czy Portugalii. Stanowiłoby to dość duże zagrożenie dla spójności polityki monetarnej w strefie euro.
Notowania euro względem złotego rozpoczęły dzisiejszą sesję europejską w pobliżu poziomu z piątkowego zamknięcia, tj. 4,6400. Kurs USD/PLN natomiast odnotował umiarkowany wzrost do 3,6450, na skutek aprecjacji dolara na światowych rynkach. Jednak już w pierwszej godzinie notowań złoty uległ większemu osłabieniu. Kursy tych par walutowych wzrosły ponad dotychczasowe tegoroczne szczyty, tj. 4,7000 oraz 3,6600. Jeśli nie nastąpi szybki powrót poniżej tych poziomów, perspektywy dla polskiej waluty na najbliższe dni ulegną zdecydowanemu pogorszeniu.

Złoty traci na wartości podobnie jak waluty regionu takie jak np. forint czy też korona czeska. Kurs EUR/HUF powrócił ponad psychologiczną barierę 300,00. Walutom tym szkodzi dalszy wzrost awersji do ryzyka na światowych rynkach. Parkiety na Starym Kontynencie rozpoczęły dzisiejszą sesję od spadków, co w pewnym stopniu można tłumaczyć rozczarowaniem inwestorów po weekendowym spotkaniu państw G7. Większe spadki głównych europejskich indeksów giełdowych oraz mogłyby sprawić, iż wybiłyby się one dołem z kilkutygodniowej konsolidacji. Doprowadziłoby to prawdopodobnie do podobnego wybicia w notowaniach EUR/USD. Z tego typu rozstrzygnięciami rynek jednak może powstrzymać się przynajmniej do jutra, kiedy to do gry po dzisiejszym święcie powrócą inwestorzy ze Stanów Zjednoczonych. Fakt ten rodzi nadzieję, że w dalszej części sesji wyhamuje osłabienie walut regionu, w tym złotego.

Na dzisiaj została zaplanowana publikacja raportu NBP na temat perspektyw wejścia naszego kraju do strefy euro. Jednak ze względu na to, że notowaniami złotego rządzą obecnie przede wszystkim nastroje panujące na światowych rynkach, publikacja ta może nie mieć większego wpływu na wartość polskiej waluty.

Źródło: Tomasz Regulski, Joanna Pluta, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.