Giełdy bledną, złoto błyszczy

Giełdy bledną, złoto błyszczy
Podsumowanie Dnia Gold Finance
Data dodania: 2009-02-12 (17:35)

Wczorajsze słabe zachowanie giełd w USA i fatalne nastroje na parkietach w Azji, negatywnie wpłynęły na otwarcie europejskich rynków. Po dzisiejszych rozczarowujących danych o produkcji przemysłowej w Eurolandzie, trudno było spodziewać się poprawy.

Także nienajlepsze informacje z amerykańskiego rynku pociągnęły indeksy w dół. Giełdy słabną a dolar i złoto, czyli instrumenty dobre na niepewne czasy, święcą triumfy. Złoto w ciągu roku zyskało 36 proc. Licząc w dolarach, a w naszej walucie ponad 51 proc.

Produkcja przemysłowa w strefie euro w grudniu ubiegłego roku spadła w porównaniu z grudniem 2007 r. O 12 proc. Dynamika spadku zwiększa się w ostatnich miesiącach (w listopadzie wyniosła 8,4 proc.). Dane były znacznie gorsze, niż oczekiwali analitycy. Ich publikacja początkowo nie spowodowała bardziej zdecydowanej reakcji na giełdach. Nieoczekiwany wzrost sprzedaży detalicznej w USA o 1 proc. W styczniu nie poprawił nastrojów inwestorów. Nieco gorsze były dane o liczbie ubiegających się o zasiłek dla bezrobotnych. Bardzo złe informacje płyną z Japonii. Tamtejsza gospodarka przeżywa największą zapaść od 1974 r. Szacuje się, że PKB w IV kwartale ubiegłego roku spadł o ponad 10 proc. A w całym roku o 2,2 proc.

Polska GPW

Warszawska giełda zaczęła od półprocentowego spadku indeksu największych spółek i niewielkiej zniżki na szerokim rynku. Już w pierwszych minutach spadki jednak szybko się powiększyły. Tylko mWIG40 i sWIG80 utrzymywały się na plusie aż do południa. Po kilkugodzinnych wahaniach przewagę zdobyli jednak sprzedający akcje. Po niezłej obronie ostatnich pozycji, przyszła jednak kapitulacja. Ostatecznie WIG20 stracił 3,2 proc. A WIG 2,3 proc., niebezpiecznie zbliżając się do niedawnych dołków. Na szczęście działo się to przy mniejszych niż ostatnio obrotach, co świadczy, że chęć pozbywania się papierów nie jest zbyt duża. Najmocniej taniały akcje banków, silnie zniżkowały także papiery KGHM.
Nasz parkiet był zdecydowanie najsłabszy na zamknięciu w całej Europie.

Giełdy zagraniczne

Wczoraj na giełdach w Stanach Zjednoczonych panowało niezdecydowanie. Indeksy poruszały się to w górę, to w dół, a rozpiętość tych wahań nie była duża. Po silnej wtorkowej przecenie, można się było spodziewać większego odreagowania. Jego brak jest dość rozczarowujący. Dow Jones zakończył dzień poniżej 8000 pkt. (wzrósł o 0,6 proc.), a S&P na poziomie 833,7 pkt. (zwyżkował o 0,8 proc.). Jeśli ta niewielka zwyżka była reakcją na informację o uzgodnieniu przez Senat i Izbę Reprezentantów wspólnego projektu planu Obamy, to można mieć obawy co do tego, jak inwestorzy zareagują na jego uchwalenie. Wczoraj mocno rosły notowania banków, odrabiając część wtorkowych strat. Spore spadki zaliczyły dziś giełdy azjatyckie. Nikkei zniżkował o ponad 3 proc. Sesje w Europie też zaczęły się od spadków, ale nie aż tak dużych, jak u nas. Jako jedne z nielicznych na plusie były giełdy węgierska i bułgarska. Jeszcze przed południem o prawie 2 proc. Osłabł niemiecki DAX, w oczekiwaniu na publikację danych o produkcji przemysłowej. Najbardziej traciły papiery banków i koncernów paliwowych. Budapeszt i Sofia zakończyły dzień niewielkimi zwyżkami, indeks niemieckiej giełdy stracił 2,75 proc. DAX niewiele ustępował naszemu indeksowi największych spółek, tracąc 2,7 proc.

Waluty

Mocno tracił na wartości złoty, w stosunku do większości głównych walut. To efekt niechęci inwestorów do ryzyka, czyli lokowania pieniędzy w waluty krajów zaliczanych do bardziej ryzykownych. A złoty w ostatnim czasie do tej grupy zdecydowanie się zalicza. I nie ma tu specjalnego znaczenia względna siła naszej gospodarki. O wartości naszej waluty decyduje dziś bardziej kapitał spekulacyjny i trzeba się z tym pogodzić. Za franka szwajcarskiego trzeba było wczoraj płacić grubo ponad 3 złote, za euro prawie 4,6 zł a za dolara 3,58 zł

Podsumowanie

Dzisiejsze spadki na rynku akcji nie wróżą niczego dobrego na najbliższą przyszłość. Można spodziewać się kontynuacji przeceny. Ale też coraz bardziej przybliża się moment odwrócenia niekorzystnych tendencji. Do tego czasu trzeba się liczyć z tym, że sytuacja jeszcze może się pogorszyć.

Źródło: Roman Przasnyski, Główny Analityk Gold Finance
 Gold Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Gold Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

2025-04-04 Materiał zewnętrzny
W cyfrowej rzeczywistości biznesowej programy do fakturowania online stają się standardem wśród narzędzi do zarządzania finansami. Umożliwiają szybkie wystawianie dokumentów, automatyzują procesy i minimalizują ryzyko błędów. Niezależnie od skali działalności – od jednoosobowej firmy po duże przedsiębiorstwo – odpowiedni system fakturowania przekłada się na oszczędność czasu, większą kontrolę nad sprzedażą i profesjonalny wizerunek. W artykule podpowiadamy, jak wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.
Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.