Giełdy nie reagują na złe wieści

Giełdy nie reagują na złe wieści
Podsumowanie Dnia Gold Finance
Data dodania: 2009-02-11 (18:03)

O tym, jaka była kondycja gospodarcza Stanów Zjednoczonych w końcówce ubiegłego roku, mogliśmy się niedawno przekonać. Spadek PKB o 3,8 proc. Nie był tak duży, jak się obawiano. Stopniowo odkrywają się karty świadczące o sytuacji w innych krajach.

Eksport towarów z Chin spadł w styczniu o 17,5 proc. I był najniższy od 13 lat, a import do tego kraju zmniejszył się aż o 43 proc. W przypadku tej gospodarki schłodzenie oznacza wzrost PKB „tylko” o 6,8 proc. W IV kwartale 2008 r. I szacowany wzrost w pierwszych trzech miesiącach tego roku o 6,1 proc. W Europie też nienajlepiej. Brytyjska gospodarka – zdaniem szefa tamtejszego banku centralnego – jest w głębokiej recesji, a szacunki mówią, że w I kwartale PKB może zmniejszyć się o 4 proc. Specjalnego wrażenia na inwestorach nie zrobiły dzisiejsze dane o grudniowym deficycie w bilansie handlowym Stanów Zjednoczonych, który wyniósł 40 mld dol. I był nieznacznie wyższy, niż się spodziewano.

Najgorzej mają się małe kraje, których ekonomia jest mocno uzależniona od partnerów gospodarczych. Eksperci przewidują, że PKB Łotwy może zmniejszyć się w ty roku o 12 proc. W Czechach kolejny miesiąc z rządu silnie spada produkcja przemysłowa. Wysoka inflacja, która jeszcze niedawno zdawała się głównym problemem światowej gospodarki, topnieje niczym śnieg na wiosnę, mimo, że mamy dopiero połowę lutego. A zjawisko to dotyka w równym stopniu i Słowacji i Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. Indeks Ifo, obrazujący nastroje niemieckich przedsiębiorców spadł do poziomu najniższego w historii jego obliczania, czyli od 1993 r. Przedstawiciele EBC sygnalizują, że w marcu możliwa jest redukcja stóp procentowych w strefie euro, a jednocześnie spodziewają się poprawy w gospodarce w przyszłym roku.

Polska GPW

Mimo napływu złych informacji gospodarczych i fatalnego zakończenia wtorkowej sesji w Stanach Zjednoczonych, warszawska giełda, podobnie jak europejskie parkiety, trzymała się dziś całkiem nieźle. Co prawda indeksy zaczęły dzień od spadku o około 3 proc. Przy sporych obrotach, ale później było już nieco lepiej. Najbardziej (od 4 do 7 proc.) spadały akcje KGHM, BZ WBK i Pekao. Zniżki po pięciu kolejnych wzrostowych sesjach nie powinny dziwić, a ich skala nie budzi niepokoju o najbliższą przyszłość, tym bardziej, że nie towarzyszyły im wyższe niż ostatnio obroty. Jak widać, nie było zbyt wielu chętnych do pozbywania się akcji po obniżonych cenach. Zachowanie pozostałych spółek pozwoliło złagodzić wpływ liderów spadków na wartość indeksów. W efekcie WIG20 stracił 2,6 proc. Wskaźniki szerokiego rynku oraz małych i średnich spółek poddały się przecenie w bardzo niewielkim stopniu. WIG zniżkował o 1,9 proc., mWIG40 o 0,63 proc. A sWIG80 o 0,76 proc.
Giełdy zagraniczne

Po wtorkowym załamaniu na parkietach za Oceanem, gdzie indeksy traciły po około 5 proc. W reakcji na przyjęcie przez Senat planu ratowania amerykańskiej gospodarki i systemu finansowego, rynki europejskie zaczęły dzień wyjątkowo spokojnie. Indeksy spadały jedynie o około pół procent. Inwestorzy liczyli, że po tak silnym tąpnięciu, dziś w USA przyjdzie opamiętanie i emocje zostaną zastąpione racjonalną kalkulacją. Najprawdopodobniej Amerykanów rozczarowała ogólnikowość planu, a z drugiej strony nieco przeraziła skala pomocy, która może sięgnąć w sumie ponad 3 bln dolarów (doliczając deklarowane przez szefa Fed Bena Bernankego pożyczki sięgające biliona dolarów). To zwiększyłoby dług publiczny USA o jedną czwartą. Trzeba też pamiętać, że przyjęcie planu przez Senat nie kończy formalnej procedury, której zwieńczeniem będzie wstrzyknięcie tych ogromnych kwot do gospodarki i banków.

Na naszym kontynencie rozczarował wynikami Credit Suisse, drugi co do wielkości szwajcarski bank, informując o rekordowo wysokiej stracie w IV kwartale ubiegłego roku, sięgającej ponad 6 mld franków (spodziewano się, że wyniesie ona około 4,2 mld franków) oraz Peugeot, który w całym ubiegłym roku poniósł stratę w wysokości 343 mld euro.

Waluty

Złoty zachowywał się dziś według dobrze znanego ostatnio schematu: im gorzej na giełdach, tym nasza waluta słabsza. Powodem takiego zachowania jest niechęć inwestorów do ryzyka, związanego z walutami rynków takich, jak nasz. Za euro trzeba było dziś zapłacić prawie 4,57 zł a za dolara 3,53 zł.

Podsumowanie

Sytuacja na giełdach, wbrew obawom, nie uległa dziś znacznemu pogorszeniu, co daje nadzieję na kontynuację wzrostów w najbliższych dniach. O ile nie pojawią się nowe niepokojące informacje.

Źródło: Roman Przasnyski, Główny Analityk Gold Finance
 Gold Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Gold Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.
Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.