Budżet ma nadwyżkę

Budżet ma nadwyżkę
Komentarz popołudniowy Open Finance
Data dodania: 2007-07-30 (18:49)

WYDARZENIE DNIA: Najstarsi górale nie pamiętają sytuacji, w której w lipcu budżet państwa miałby nadwyżkę zamiast deficytu. Za pierwszych siedem miesięcy superrata wynosi 100 mln PLN.

Według planu do końca lipca budżet miał mieć 16,06 mld PLN deficytu, czyli ok. 53 proc. całego deficytu zaplanowanego na ten rok. Tak dobry wynik to wyższe wpływy z podatków, a także mniejszych od planowanych wydatków. Niepokoi zwłaszcza druga część poprzedniego zdania, jeśli rząd nadgoni wydatki w kolejnych miesiącach, to deficyt szybko urośnie. Nie mniej przynajmniej chwilowo dobra sytuacja budżetu oznacza mniejsze potrzeby budżetowe, a więc wspomaga rynek obligacji, których cena może rosnąć ze względu na wciąż duży popyt. To może oznaczać spadek ich rentowności, co z kolei jest dobrą informacją dla rynków akcji.

SYTUACJA NA GPW

Nie da się ukryć, że po dzisiejszej sesji spodziewaliśmy się więcej niż utrzymania WIG20 powyżej 3680 punktów (tyle przynajmniej się udało). Obroty na całym rynku akcji na poziomie 1,2 mld złotych były najniższe od 30 kwietnia (poniedziałek z majowego tygodnia lenistwa). Nie wygląda to na frontalny atak popytu, w każdym razie wypada mieć nadzieję, że nie jest to wszystko na co stać kupujących. Na szczęście w tej słabej postawie rynku da się też wyszukać pewne plusy. Inwestorzy mogliby - widząc słabość kupujących - łatwo dojść do wniosku, że korekta musi się przedłużyć, więc akcje należy sprzedać dopóki jest okazja. Ale nie zrobili tego. Możemy więc mówić o uspokojeniu sytuacji i wyczekiwaniu na nowe impulsy. Konkretnie chodzi o przebieg notowań na amerykańskich rynkach, które nadadzą ton innym giełdom. Pomóc w ewentualnym odbiciu powinny także wyniki kwartalne polskich spółek.

GIEŁDY W EUROPIE

Inwestorzy europejscy zafundowali sobie odpoczynek po silnych emocjach związanych ze spadkami z ubiegłego tygodnia. Przełożyło to się na niewielkie zmiany i wahania na największych giełdach Starego Kontynentu. Niemiecki DAX kończy sesję 0,1 proc. wyżej, podobnie jak francuski CAC40, a brytyjski FTSE jest na poziomie z piątkowego zamknięcia.

Wydaje się, że po tak głębokiej przecenie z jaką mieliśmy do czynienia w ubiegłym tygodniu rynki powinny odreagować wzrostem o przynajmniej 1-1,5 procenta, jednak do takiej korekty inwestorzy oczekują na impuls zza oceanu. Na razie jednak go nie widać - S&P i Dow Jones otworzyły się na poziomach z piątkowego zamknięcia.

WALUTY

Notowania pary euro/dolar przestały być tak istotne, zresztą niewiele się tutaj zmieniło. Oczy inwestorów zwrócone są na jena, który mocno ciągnie w górę. Tylko dziś japońska waluta umocniła się o 0,9 proc. do dolara i o 0,65 proc. do euro. Od początku tygodnia jen zyskał do dolara już 1,54 proc., przy czym jest to już piąty tydzień, w którym zyskuje on do amerykańskiej waluty. Do euro jen umocnił się o 2,17 proc. (od poniedziałku) i jest to trzeci tydzień jego wzrostu.

Co gorsza im bardziej jen zyskuje, tym większa liczba inwestorów może dojść do wniosku, że należy zamknąć pozycje carry trade, co napędza i przyspiesza trend.

Konsekwencje dla złotego są proste do przewidzenia. Dolar kosztuje dziś 2,77 PLN, a w trakcie dnia było to 1,5 grosza więcej. Euro podrożało do 3,80 PLN (dzienny szczyt do 3,82 PLN). Frank podrożał do 2,29 PLN.

Rynek jest mocno rozchwiany - trzeba chwilowo zapomnieć o wakacyjnej flaucie. Jutro poznamy dane o amerykańskim PKB i one mogą - wbrew pozorom - wyciszyć rynek, z którego przynajmniej na chwilę zdjęto zostanie brzemię niepewności.

SUROWCE

W ciągu dnia, cena ropy spadła w wyniku spekulacji rynku, że środowy raport pokaże wzrost rezerw tego surowca. Na londyńskiej giełdzie cena baryłki brent potaniała o 0,9 proc. do 75,50 USD.

Lekko spadła również cena miedzi w związku z poprawą sytuacji w Chile. Pracownicy kopalni z tamtego regionu przerwali strajki, które trwały ponad miesiąc i wywierały presję na wzrost cen miedzi na światowych rynkach. Inwestorów uspokaja również fakt, że nie wpłynęły negatywnie na podaż tego surowca. Cena tony miedzi kosztuje 7.775 USD.

Złoto pozostaje na poziomie 662 USD za uncję, pomimo silnego umocnienia euro w stosunku do dolara. Można się więc spodziewać, że inwestorzy zareagują na ten ruch i podrożeje w najbliższych godzinach.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.