Budżet ma nadwyżkę

Budżet ma nadwyżkę
Komentarz popołudniowy Open Finance
Data dodania: 2007-07-30 (18:49)

WYDARZENIE DNIA: Najstarsi górale nie pamiętają sytuacji, w której w lipcu budżet państwa miałby nadwyżkę zamiast deficytu. Za pierwszych siedem miesięcy superrata wynosi 100 mln PLN.

Według planu do końca lipca budżet miał mieć 16,06 mld PLN deficytu, czyli ok. 53 proc. całego deficytu zaplanowanego na ten rok. Tak dobry wynik to wyższe wpływy z podatków, a także mniejszych od planowanych wydatków. Niepokoi zwłaszcza druga część poprzedniego zdania, jeśli rząd nadgoni wydatki w kolejnych miesiącach, to deficyt szybko urośnie. Nie mniej przynajmniej chwilowo dobra sytuacja budżetu oznacza mniejsze potrzeby budżetowe, a więc wspomaga rynek obligacji, których cena może rosnąć ze względu na wciąż duży popyt. To może oznaczać spadek ich rentowności, co z kolei jest dobrą informacją dla rynków akcji.

SYTUACJA NA GPW

Nie da się ukryć, że po dzisiejszej sesji spodziewaliśmy się więcej niż utrzymania WIG20 powyżej 3680 punktów (tyle przynajmniej się udało). Obroty na całym rynku akcji na poziomie 1,2 mld złotych były najniższe od 30 kwietnia (poniedziałek z majowego tygodnia lenistwa). Nie wygląda to na frontalny atak popytu, w każdym razie wypada mieć nadzieję, że nie jest to wszystko na co stać kupujących. Na szczęście w tej słabej postawie rynku da się też wyszukać pewne plusy. Inwestorzy mogliby - widząc słabość kupujących - łatwo dojść do wniosku, że korekta musi się przedłużyć, więc akcje należy sprzedać dopóki jest okazja. Ale nie zrobili tego. Możemy więc mówić o uspokojeniu sytuacji i wyczekiwaniu na nowe impulsy. Konkretnie chodzi o przebieg notowań na amerykańskich rynkach, które nadadzą ton innym giełdom. Pomóc w ewentualnym odbiciu powinny także wyniki kwartalne polskich spółek.

GIEŁDY W EUROPIE

Inwestorzy europejscy zafundowali sobie odpoczynek po silnych emocjach związanych ze spadkami z ubiegłego tygodnia. Przełożyło to się na niewielkie zmiany i wahania na największych giełdach Starego Kontynentu. Niemiecki DAX kończy sesję 0,1 proc. wyżej, podobnie jak francuski CAC40, a brytyjski FTSE jest na poziomie z piątkowego zamknięcia.

Wydaje się, że po tak głębokiej przecenie z jaką mieliśmy do czynienia w ubiegłym tygodniu rynki powinny odreagować wzrostem o przynajmniej 1-1,5 procenta, jednak do takiej korekty inwestorzy oczekują na impuls zza oceanu. Na razie jednak go nie widać - S&P i Dow Jones otworzyły się na poziomach z piątkowego zamknięcia.

WALUTY

Notowania pary euro/dolar przestały być tak istotne, zresztą niewiele się tutaj zmieniło. Oczy inwestorów zwrócone są na jena, który mocno ciągnie w górę. Tylko dziś japońska waluta umocniła się o 0,9 proc. do dolara i o 0,65 proc. do euro. Od początku tygodnia jen zyskał do dolara już 1,54 proc., przy czym jest to już piąty tydzień, w którym zyskuje on do amerykańskiej waluty. Do euro jen umocnił się o 2,17 proc. (od poniedziałku) i jest to trzeci tydzień jego wzrostu.

Co gorsza im bardziej jen zyskuje, tym większa liczba inwestorów może dojść do wniosku, że należy zamknąć pozycje carry trade, co napędza i przyspiesza trend.

Konsekwencje dla złotego są proste do przewidzenia. Dolar kosztuje dziś 2,77 PLN, a w trakcie dnia było to 1,5 grosza więcej. Euro podrożało do 3,80 PLN (dzienny szczyt do 3,82 PLN). Frank podrożał do 2,29 PLN.

Rynek jest mocno rozchwiany - trzeba chwilowo zapomnieć o wakacyjnej flaucie. Jutro poznamy dane o amerykańskim PKB i one mogą - wbrew pozorom - wyciszyć rynek, z którego przynajmniej na chwilę zdjęto zostanie brzemię niepewności.

SUROWCE

W ciągu dnia, cena ropy spadła w wyniku spekulacji rynku, że środowy raport pokaże wzrost rezerw tego surowca. Na londyńskiej giełdzie cena baryłki brent potaniała o 0,9 proc. do 75,50 USD.

Lekko spadła również cena miedzi w związku z poprawą sytuacji w Chile. Pracownicy kopalni z tamtego regionu przerwali strajki, które trwały ponad miesiąc i wywierały presję na wzrost cen miedzi na światowych rynkach. Inwestorów uspokaja również fakt, że nie wpłynęły negatywnie na podaż tego surowca. Cena tony miedzi kosztuje 7.775 USD.

Złoto pozostaje na poziomie 662 USD za uncję, pomimo silnego umocnienia euro w stosunku do dolara. Można się więc spodziewać, że inwestorzy zareagują na ten ruch i podrożeje w najbliższych godzinach.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

08:05 Materiał zewnętrzny
W cyfrowej rzeczywistości biznesowej programy do fakturowania online stają się standardem wśród narzędzi do zarządzania finansami. Umożliwiają szybkie wystawianie dokumentów, automatyzują procesy i minimalizują ryzyko błędów. Niezależnie od skali działalności – od jednoosobowej firmy po duże przedsiębiorstwo – odpowiedni system fakturowania przekłada się na oszczędność czasu, większą kontrolę nad sprzedażą i profesjonalny wizerunek. W artykule podpowiadamy, jak wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.
Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.