Rząd przyjął projekt budżetu

Rząd przyjął projekt budżetu
Komentarz popołudniowy Open Finance
Data dodania: 2007-09-11 (18:15)

WYDARZENIE DNIA: Deficyt budżetowy ma wynieść 28 mld PLN, dochody budżetu sięgną 247 mld PLN, a wydatki 275 mld PLN. PKB ma wzrosnąć o 5,5 proc. Zdaniem Zyty Gilowskiej - ale to wypowiedź z sierpnia - podwyżka płacy minimalnej o 190 PLN (20 proc.) i wzrost wynagrodzeń w sferze budżetowej o 9,3 proc., nie spowodują zagrożeń dla realizacji budżetu, ani inflacji.

Rząd dziś wydał rozporządzenie zwiększające poziom płacy minimalnej od 1 stycznia przyszłego roku. Minister Finansów ostrzegła za to - to już dzisiejsza wypowiedź - że jeśli Senat nie zmniejszy prorodzinnej ulgi podatkowej przegłosowanej już w Sejmie, deficyt budżetowy wzrośnie o 3,7 mld PLN, a przez ten zabieg Polska może nie spełnić kryteriów z Maastricht regulujących sprawy związane z wprowadzeniem euro.

SYTUACJA NA GPW

Wtorkowe notowania inwestorzy kończą w lepszych humorach niż dzień wcześniej, bowiem część poniedziałkowych strat udało się odrobić. Dzięki relatywnie dobrej atmosferze na giełdach azjatyckich już na otwarciu notowaliśmy zwyżkę na GPW. WIG zdołał zbliżyć się do poziomu 59 tys. pkt, a WIG20 do 3500 pkt, ale pod koniec notowań inwestorów poruszyły doniesienia o planach sprzedaży akcji KGHM przez Kompanię Węglową, co sprowokowało realizację zysków. Obroty podliczono dziś na 1,1 mld PLN, a więc nieco tylko więcej niż wczoraj. W sumie sesja bez większego znaczenia i w ramach przedłużającej się konsolidacji. Nadal indeksy są bliższe wybicia dołem, ale rozstrzygnięć nie należy spodziewać się szybciej niż w czwartek i piątek, kiedy kolejne dane makro z USA mogą okazać się inspiracją dla inwestorów.

Wzrosły notowania akcji 214. spółek, spadły 64.

GIEŁDY W EUROPIE

Europejskie parkiety silnie odreagowały ostatnie spadki. Główne indeksy zyskały dzisiaj ponad jeden procent do czego najbardziej przyczyniły się wzrosty spółek technologicznych oraz surowcowych, które zyskiwały na rosnących cenach ropy i miedzi. Jednak liderem europejskich parkietów była dzisiaj francuska grupa energetyczna Alstom, której akcjonariusze cieszyli się dzisiaj ponad 6-procentowym wzrostem kursu, po zapowiedź reformy sektora energetycznego we Francji. Poprawie nastrojów nie przeszkodziło nawet obniżenie przez Komisję Europejską prognozy tegorocznej dynamiki PKB krajów eurolandu do 2,5 proc. (wcześniej 2,6 proc.). O 17:00 niemiecki DAX zyskiwał 1,1 proc., francuski CAC40 1,7 proc., a brytyjski FTSE aż 2,1 proc. Swoją cegiełkę do tak pokaźnych wzrostów dołożyli również inwestorzy z Nowego Jorku, gdzie S&P i Dow Jones otworzyły się pół procenta na plusie.

WALUTY

Kurs euro wzrósł dziś do 1,3836 USD - bezpośredniego sąsiedztwa rekordu wszech czasów (1,3849 USD), ale nawet gdyby nowy rekord padł, nie będzie można być pewnym czy mamy do czynienia z powrotem do trendu osłabienia zielonego. Inwestorzy dyskontują teraz obniżkę stóp procentowych w Stanach, której spodziewają się po posiedzeniu Fed 18 września.

Dolar umocnił się za to wobec jena o 0,7 proc., a euro zyskało do japońskiej waluty 0,9 proc. Ostatnie dane z japońskiej gospodarki (spadek PKB o 1,2 proc.) rozwiewają perspektywy rychłych podwyżek stóp procentowych w tym kraju. Co oznacza, że carry trade może być bez przeszkód kontynuowane.

Ten splot czynników jest korzystny dla złotego. Kurs dolara spadł dziś do 2,729 PLN, euro potaniało do 3,773 PLN, a frank do 2,301 PLN. Frank jest najtańszy od miesiąca.

SUROWCE

Przed dzisiejszą decyzja OPEC dotyczącą limitów na wydobycie ropy, cena londyńskiej baryłki brent podskoczyła rano o 2 proc. i po odbiciu się od poziomu 75,00 USD powróciła do 75,75 USD. Kontynuacja trendu wzrostowego jest wynikiem spekulacji, że Organizacja Krajów Eksportujących Ropę nie zwiększy produkcji przed zbliżającym się sezonem letnim.

Jeszcze silniej wzrosła cena miedzi, która zyskała dzisiaj prawie 4 proc. po silnym wzroście zamówień na ten surowiec na londyńskiej giełdzie. Rynek już od publikacji PKB za pierwszy kwartał w Chinach oraz raportów pokazujących silny wzrost importu miedzi w pierwszym półroczu do Państwa Środka, oczekuje na potwierdzenie zwiększonego popytu w postaci malejących zapasów. Jak na razie tego przełożenia nie widać, a zapasy miedzi wzrosły w ostatnim miesiącu o 20 proc.

Złoto porusza się w lekkim trendzie wzrostowym podążając za taniejącym dolarem. Cena uncji tego kruszcu podrożała dzisiaj o 0,3 proc. i jest na poziomie 705 USD.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.