Aktywa TFI spadły w sierpniu o 3,5 mld PLN

Aktywa TFI spadły w sierpniu o 3,5 mld PLN
Komentarz popołudniowy Open Finance
Data dodania: 2007-09-10 (18:14)

WYDARZENIE DNIA: Nie o 2 mld PLN jak szacowała kilka dni temu Rzeczpospolita, lecz o 3,5 mld PLN spadła wartość aktywów zarządzanych przez TFI. Najwięcej - 6,1 proc. - spadły aktywa funduszy akcji polskich. Dane podała dziś firma AnalizyOnLine. Spadek aktywów zarządzanych przez TFI to przede wszystkim efekt przebiegu notowań na GPW.

Spadek zaobserwowano po raz pierwszy od piętnastu miesięcy - poprzednio miał miejsce w maju 2006 r., także z powodu korekty na GPW. Pytanie jednak, czy tym razem chodzi tylko o spadek aktywów wywołany korektą cen akcji, czy też być może klienci TFI wycofywali swoje pieniądze? Te dane AnalizyOnLine przedstawią dopiero za kilka dni, jednak sądząc po wzroście aktywów funduszy pieniężnych o 12 proc. do 8,8 mld PLN, można zaryzykować twierdzenie, że pieniądze z TFI nie były wypłacane, a jedynie przekładane do tych oferujących większe bezpieczeństwo.

SYTUACJA NA GPW

Poniedziałkowa sesja z jednej strony nie należała do interesujących, ze względu na wartość transakcji, które podliczono zaledwie na 1 mld PLN (najniższe obroty od sesji 2 stycznia tego roku), z drugiej strony zmienność była całkiem spora. Zaczęliśmy dzień od spadków poniżej poziomów do popołudnia przy wyjątkowo sennym handlu trwały próby odrobienia strat, najbliżej celu WIG20 i WIG były krótko po 15-tej, ale ostatnia godzina przyniosła mało oczekiwaną wyprzedaż w czasie której obroty wyraźnie wzrosły. WIG i WIG20 skończyły dzień na najniższych poziomach od 22 sierpnia, wskaźniki techniczne są bardzo bliskie wygenerowania nowych sygnałów sprzedaży. Można doszukiwać się kolejnych poziomów wsparć, ale raczej nie należy pokładać w nich większych nadziei. Dziś mieliśmy czwartą sesję spadkową z rzędu.

Dziś wzrosły notowania akcji 54. spółek, spadły 237.

GIEŁDY W EUROPIE

Giełdy europejskie nie miały okazji odpocząć dzisiaj od emocji związanych z piątkową przeceną. Wprawdzie pomimo kolejnego negatywnego sygnału, jaki pojawił się na rynku w postaci rewizji w dół PKB w Japonii za drugi kwartał, mieliśmy otwarcie na lekkim plusie, jednak w dalszej części dnia indeksy traciły na wartości. Przyczyniła się do tego zapowiedź obniżenia prognozy światowej stopy wzrostu gospodarczego przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Do godzinny 17:00, po neutralnym otwarciu w Stanach mogło się wydawać, że główne indeksy europejskie pozostaną na lekkich minusach, jednak kiedy S&P i Dow Jones zaczęły się obsuwać (o 17:30 były odpowiednio 0,7 proc. i 0,5 proc. na minusie) pociągnęło to za sobą wyprzedaż również na europejskich parkietach. Tuż przed zamknięciem niemiecki DAX tracił 0,8 proc., podobnie jak francuski CAC40, a brytyjski FTSE był niżej o 0,9 proc.

WALUTY

Kurs euro utrzymywał się dziś w pobliżu 1,38 USD, co jest najwyższym poziomem od miesiąca, ale także poziomem bliskim rekordowej wycenie euro. Pod koniec lipca i na początku sierpnia inwestorom nie udało się na trwałe sforsować poziomu 1,38 USD za euro, ta sztuka może powieść się tym razem, choć zapewne nie z dnia na dzień - potrzebny będzie pewien okres przygotowań do ataku na rekord.

Jen zyskał do dolara 0,5 proc. dość mocno wahając się w ciągu dnia. I z Japonii i z USA nadchodzą ostatnio równie fatalne informacje. Inwestorzy mają więc problem, którą walutę sprzedać. Kurs jena jest najwyższy od 17 sierpnia (szczyt z "czarnego czwartku). W relacji do euro jen umocnił sie o 0,1 proc.

U nas dolar spadł do 2,755 PLN (najniżej od miesiąca). Euro z trudem utrzymało się powyżej 3,80 PLN, a frank kosztował 2,323 PLN. W ciągu dnia złoty zyskiwał, choć trudno wskazać przyczynę tych wzrostów.

SUROWCE

Spokojny przebieg sesji w Europie oraz neutralne otwarcie za oceanem przełożyło się na uspokojenie sytuacji również na giełdach towarowych. Cena ropy pozostaje poniżej poziomu 75 USD do którego doszła w ubiegłym tygodniu po zapowiedzi OPEC, że wydobycie w tym roku nie zostanie zwiększone. Decyzja w tej sprawie zostanie podjęta jutro i wydaje się, że rynek już ją uwzględnił, niemniej, fundusze hedingowe mogą wykorzystać ją do spekulacyjnego ataku na wspomniany poziom oporu. Dziś o 17:00 londyńską baryłką brent handlowano po 74,25 USD.

Po piątkowej przecenie niewiele zmienia się cena miedzi. Późnym popołudniem, na londyńskiej giełdzie za tonę tego surowca płacono 7.090 USD, czyli 0,5 proc. więcej na koniec ubiegłego tygodnia.

Spore wahania utrzymują się na rynku metali szlachetnych, co jest związane z testowaniem nowych rekordów na eurodolarze. Cena złota podskoczyła dzisiaj o jeden procent do 708 USD za uncję, żeby go później stracić i wrócić do poziomu 700 USD.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.
Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.