Produkcja przemysłowa w USA wzrosła o 1,3 proc.

Produkcja przemysłowa w USA wzrosła o 1,3 proc.
Komentarz popołudniowy Open Finance
Data dodania: 2008-11-17 (17:47)

To dane lepsze od oczekiwanego wzrostu o 0,2 proc., ale wynikające w dużej mierze ze zdarzeń jednorazowych - głównie zwiększonej produkcji rafinerii po okresie sztormów i huraganów. W sumie więc rynki nie są zachwycone danymi, tym bardziej, że dane za wrzesień skorygowano do minus 3,7 proc. (pierwotnie był to spadek o 2,8 proc.).

Natomiast gdyby z październikowej dynamiki produkcji wyłączyć efekt zwiększenia produkcji w rafineriach i jednocześnie odliczyć efekt strajku w zakładach Boeinga, produkcja przemysłowa w Stanach spadłaby w październiku o kolejne 0,7 proc. Wszelkie przytoczone wyżej dane mają charakter zmian miesięcznych. Wykorzystanie mocy produkcyjnych wyniosło natomiast 76,4 proc. (oczekiwano 76,6 proc.) wobec 76,4 proc. we wrześniu.

SYTUACJA NA GPW

WIG oraz WIG20 spadły w poniedziałek o 1,9 proc., małe i średnie spółki radziły sobie jeszcze gorzej. Skromne obroty i duża ilość otwartych pozycji na rynku kontraktów terminowych sugerują, że inwestorzy przyjęli wyczekującą postawę z niepokojem obserwując testowanie październikowych dołków. Wydarzeniem dnia na GPW było pierwsze od kilku miesięcy wprowadzenie państwowej spółki na parkiet, ale inwestorzy, którzy skusili się na akcje grupy Enea nie mieli powodów do hucznego świętowania. Wartość praw do akcji wzrosła na otwarciu sesji zaledwie o 1,3 proc., a na koniec notowań znajdowała się już poniżej ceny płaconej przez instytucje finansowe i drobnych inwestorów, którą koncern musiał wcześniej znacząco obniżyć, aby uplasować emisję. Stosunkowo dużym zainteresowaniem cieszyła się spółka deweloperska Immoeast, której kurs podnosił się po ubiegłotygodniowej wyprzedaży spowodowanej negatywną rekomendacją analityków.

GIEŁDY W EUROPIE

Inwestorzy na zagranicznych giełdach w poniedziałek nie otrząsnęli się z pesymistycznych nastrojów i sprzedawali akcje od Azji przez Europę po Stany Zjednoczone. Przed godziną 17 indeksy we Francji i Szwajcarii traciły powyżej 3,5 proc., a wyprzedaż na Wall Street sięgająca 2 proc. sprowadziła indeksy w okolice najniższych poziomów od 2003 r. Dane o produkcji przemysłowej w USA okazały się nieco lepsze od oczekiwań, ale inwestorzy nie zapomnieli, że odbicie nastąpiło po gwałtownym załamaniu aktywności fabryk sprzed miesiąca. Prezes Citigroup zapowiedział drastyczne cięcie kosztów o 20 proc. i zwolnienie nawet 50 tys. pracowników, ale spadający o 7 proc. kurs akcji świadczy o dużym dystansie udziałowców do zapewnień rychłego powrotu banku na ścieżkę zysków.

WALUTY

Już od niemal miesiąca kurs euro waha się w przedziale 1,25-1,30 USD incydentalnie wychylając się poza tak nakreślone ramy. Śmiało można mówić o tworzeniu bazy pod przyszłe wybicie, choć naturalnie trudno określić kiedy miałoby dojść do samego wybicia, a i dalszy kierunek nie jest jednoznacznie określony. W każdym razie warto obserwować tę parę, ponieważ zwyżka notowań euro powyżej 1,30 USD mogłaby być sygnałem do wzrostów także na pozostałych rynkach. Ewentualny spadek poniżej 1,25 USD mógłby zaś oznaczać przedłużenie obserwowanych w ostatnich dniach tendencji. Dziś euro podrożało do 1,265 USD.

U nas dolar, który rano był wyceniany na 2,92 PLN po południu był już o 6 groszy wyżej. Euro podrożało do 3,78 PLN (rano było nawet o 10 groszy tańsze), frank kończy dzień w okolicach 2,495 PLN (pięć groszy wyżej niż rano).

SUROWCE

Po odbiciu się od poziomu 55,3 USD, cena baryłki ropy naftowej osiągnęła po południu wartość 57,5 proc. Ciężar wiadomości o wejściu Japonii w fazę recesji oraz mniejszych zamówień na surowce napływających z chińskiej gospodarki zrównoważyły informacje o krótkoterminowym oddziaływaniu na rynek. U wybrzeży Kenii somalijscy piraci uprowadzili tankowiec należący do Arabii Saudyjskiej, a amerykańscy meteorolodzy zapowiedzieli nadejście mrozów, które pomogą pobudzić popyt na energię. Za uncję złota płacono w poniedziałek podobnie jak pod koniec ubiegłego tygodnia ok. 735 USD.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

2025-04-04 Materiał zewnętrzny
W cyfrowej rzeczywistości biznesowej programy do fakturowania online stają się standardem wśród narzędzi do zarządzania finansami. Umożliwiają szybkie wystawianie dokumentów, automatyzują procesy i minimalizują ryzyko błędów. Niezależnie od skali działalności – od jednoosobowej firmy po duże przedsiębiorstwo – odpowiedni system fakturowania przekłada się na oszczędność czasu, większą kontrolę nad sprzedażą i profesjonalny wizerunek. W artykule podpowiadamy, jak wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.
Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.