Dziś PKB za III kw. w strefie euro

Dziś PKB za III kw. w strefie euro
Komentarz poranny Open Finance
Data dodania: 2008-11-14 (10:28)

Poznamy dziś także inflację w strefie euro, która według wstępnych prognoz eurostatu wyniosła 3,2 proc. w październiku. Opublikowana zostanie także dynamika PKB we Francji. Po tym jak niemiecka gospodarka technicznie znalazła się już w recesji oczekiwania na wzrost PKB w całej strefie euro nie są wysokie.

Być może zobaczymy nawet spadek w porównaniu do II kwartału, a przy tym trzeba mieć świadomość, że IV kwartał okaże się zapewne jeszcze gorszy niż III. Dziś także dynamika sprzedaży detalicznej w USA. Według ankiety Bloomberga wydatki spadną o 1,9 proc. m/m, lub o 1,0 proc. wyłączając samochody. Zapasy w firmach mają pozostać na tym samym poziomie co miesiąc temu, indeks nastrojów Uniwersytetu Michigan ma się obniżyć do 56 pkt (według ankiety Bloomberga).

SYTUACJA NA GPW

Sesję rozpoczynaliśmy w niezbyt sprzyjających okolicznościach - po głębokich spadkach w USA i w Azji. W dodatku ceny na GPW musiały zostać skorygowane po tajemniczym wzroście indeksu i cen na środowym fixingu. Według ustaleń KNF zlecenia na środowy fixing napłynęły od zagranicznego inwestora, który mógł nie znać naszych realiów rynkowych i nie wiedział, że zaledwie zlecenia warte kilkadziesiąt milionów dolarów mogą w jednej chwili podbić ceny akcji. Ale w czwartek przyszło nam za to podbicie zapłacić. Później sytuacja nieco się poprawiła, a indeks udało się nieznacznie podciągnąć. Nie mniej spadek PKN o 11,4 proc. czy Lotosu o 8,6 proc. robi wrażenie (po słabych wynikach za III kwartał).

Obroty na całym rynku podliczono na 1,4 mld PLN, podrożały akcje 112 spółek, potaniały 182.

GIEŁDY ZAGRANICZNE

W ciągu czwartkowej sesji amerykańskie indeksy traciły już ponad 3 proc., jednak chwilę po ustaleniu nowych minimów kupujący ruszyli do natarcia i dzień na Wall Street kończył się skokiem w górę S&P 500, DJIA i NASDAQ o ponad 6 proc. Aktywa funduszy hedgingowych skurczyły się w październiku o 100 mld USD, z czego 60 mld USD stanowiły umorzenia jednostek. W czwartek George Soros i czterech innych milionerów zarządzających funduszami hedgingowymi tłumaczyło przed politykami zawiłości branżowych zagrywek, które w obiegowej opinii stoją w dużej mierze za zawirowaniami na światowych rynkach i powinny zostać ograniczone. Sami zarządzający przyznali, że większa przejrzystość może tylko pozytywnie wpłynąć na rynek i być może tą kwestią również zajmą się głowy największych potęg gospodarczych na szczycie w Waszyngtonie.

OBSERWUJ AKCJE

GTC - jeśli spółka w tygodniu publikacji wyników kwartalnych traci na wartości ponad 17 proc., to albo oznacza to, że rynek z wyprzedzeniem wycenia rozczarowanie słabymi rezultatami, albo, że rynek nie funkcjonuje efektywnie, czyli podstawowe założenie analizy technicznej mówiące, że wszystkie możliwe informacje są uwzględnione w cenach akcji. Kwartalne wyniki GTC znacznie przewyższyły oczekiwania analityków, a kurs akcji spadł w czwartek przy dużych obrotach o 5,9 proc. do najniższego poziomu od grudnia 2005 r. Wskaźnik MACD dał sygnał sprzedaży. Kolejne poziomy wsparcia wynikające z historycznych ruchów ceny akcji zdają się na niewiele, a mocne odchylenie od średnich z 20 i 50 dni (znajdujących się odpowiednio w okolicy 16 PLN i 19,5 PLN), do których przecież co jakiś czas powinien zbliżać się kurs, świadczy, że negatywny sentyment wciąż króluje wśród inwestorów.

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ

KGHM - jednostkowy zysk netto spółki spadł w III kwartale do 718 mln PLN z 1,15 mld PLN przed rokiem, ale był wyższy od oczekiwań analityków ankietowanych przez PAP (596 mln PLN). Przychody wyniosły 2,7 mld PLN wobec 3,4 mld PLN przed rokiem.

Jago - Park Bronisze kupił 970 tys. akcji spółki. W zarządzie Parku zasiadają dwaj członkowie rady nadzorczej Jago. Bronisze mają teraz 22,4 proc. akcji spółki.

ComArch - spółka zależna kupiła 50,1 proc. akcji spółki SoftM Software und Beratung (Niemcy) za 11,2 mln euro. ComArch musi też ogłosić wezwanie do sprzedaży wszystkich pozostałych akcji niemieckiej spółki.

Triton - podczas NWZA zwołanego na 18 grudnia spółka chce uchylić wcześniejsze uchwały o prywatnej emisji akcji.

Agora - Marek Sowa zrezygnował z funkcji prezesa zarządu tłumacząc to względami osobistymi. Nowym prezesem został Zbigniew Niemczycki, dotychczasowy wiceprezes.

TelForceOne - spółka obniżyła prognozę przychodów na ten rok ze 184 do 153 mln PLN. Prognoza wyniku netto (-0,6 mln PLN) pozostała bez zmian.

PROGNOZA GIEŁDOWA

Wczorajsze zwyżki w USA są prawie równie zagadkowe jak nasz końcowy fixing z środy. W połowie notowań bez żadnej wyraźnej przyczyny trend na rynku zmienił się ze spadkowego na wzrostowy. Zobaczymy, czy ten nagły zryw optymizmu będzie traktowany nieufnie, czy może inwestorzy w Europie podejdą do sprawy równie optymistycznie jak Amerykanie. W Azji indeksy zyskiwały mocno na otwarciu, ale później przeważała chęć realizacji zysków. Podobnego scenariusza można spodziewać się także w Warszawie. A więc zwyżka na otwarciu, a później raczej osuwanie się cen w oczekiwaniu na start notowań w USA. Rano kontrakty na amerykańskie indeksy nieznacznie spadają (mniej niż o 0,5 proc.), ale to jeszcze nie przesądza sprawy.

WALUTY

Euro zdołało się wczoraj obronić przed dalszą wyprzedażą spowodowaną informacją, że Niemcy będące największą gospodarką w Europie znajdują się już formalnie w recesji (kurs eurodolara porusza się w okolicy 1,28 USD). Specjaliści z międzynarodowych instytucji obniżają prognozy wzrostu PKB dla strefy euro, jednak perspektywy przed pozostałymi uczestnikami szczytu w Waszyngtonie (kraje z grupy G20 produkują ok. 90 proc. światowego PKB) również są dalekie od optymistycznych. Część mediów okrzyknęło już piątkowe spotkanie "nowym Bretton Woods", a prezydent Francji N. Sarkozy stwierdził odnosząc się do pozycji dolara w światowym systemie finansowym, że porządek, który sprawdzał się po II Wojnie Światowej przestał się sprawdzać. Dolar potaniał w piątek o ok. 15 groszy do 2,87 PLN.

SUROWCE

Spółki z sektora surowcowego ciągnęły w górę indeksy na światowych giełdach w czwartek i piątek, lecz na rynku towarowym wciąż nie widać powrotu popytu. Ropa kosztuje 58 USD za baryłkę, miedź 3850 USD za tonę, a złoto 730 USD za uncję. Spowolnienie gospodarcze wyraźnie widać nie tylko na rynkach rozwiniętych (np. wczorajszy spadek PKB Niemiec), ale również na surowcochłonnych rynkach wschodzących. W Chinach mówi się już o kolejnej obniżce stóp procentowych, ale równocześnie analitycy zwracają uwagę, że obecne stosunkowo niskie ceny metali przemysłowych mogą przełożyć się na uzupełnienie stanu magazynów w największych firmach budowlanych i produkcyjnych. W najbliższym czasie bykom będzie sprzyjać ewentualna korekta na rynku walutowym, gdzie po kilkunastu tygodniach umacniania się dolara może wkrótce rozpocząć się odwrót.

Źródło: Łukasz Wróbel, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.