Dane i wydarzenia – Złe wiadomości z globalnych spółek

Dane i wydarzenia – Złe wiadomości z globalnych spółek
X-Trade Brokers Daily
Data dodania: 2008-11-12 (09:54)

Wczorajszy dzień, świąteczny w Polsce, na globalnych rynkach finansowych był dość emocjonujący i były to głównie emocje negatywne. Indeksy giełdowe w USA drugi dzień z rzędu kontynuowały spadki, do czego przyczyniły się m.in. takie firmy jak Alcoa ...

... , producent aluminium, który obniża moce produkcyjne, Tyco International, który rewiduje prognozy wyników, czy American Express, który poprzez wejście w działalność bankową będzie się starał o akces do funduszy pomocowych. Nerwowo nadal w segmencie producentów aut, gdyż przedstawiciele Kongresu póki co nie są w stanie dojść do porozumienia z administracją urzędującego prezydenta. Skalę wyprzedaży ograniczyła jedynie wypowiedź szefa Blackrock, który uznał, że portfel aktywów hipotecznych banku Bear Stearns może być ostatecznie wart więcej niż podaje jego dzisiejsza rynkowa wycena. To pomogło rynkom akcji odrobić część strat (i prawdopodobnie przesądziło o w miarę spokojnej sesji w Azji), ale rynki walutowe tym razem już nie reagowały i tu zmiana poziomów jest znacząca.

Dziś nie czekają nas istotne z globalnego punktu widzenia publikacje danych. W strefie euro podane zostaną jedynie dane o produkcji przemysłowej za wrzesień. Mamy natomiast pierwsze dane za październik z polskiej gospodarki. Dziś jest to rachunek obrotów bieżących oraz rynek pracy.

Waluty – Spory ruch na EURJPY

Nerwowość na rynkach akcji dość szybko przełożyła się na rynek walutowy. Ruch okazał się szczególnie duży na parze EURUSD, która wczoraj popołudniem zniżkowała z poziomu 1,2750 do 1,2515 i później do 1,2470 bardzo dynamicznie pokonując potencjalne wsparcie w okolicach 1,2650-1,2670. Zauważalny ruch odnotowaliśmy także na parze USDJPY gdzie nastąpiło szybkie zejście z poziomu 99,50 do 97,60, a w konsekwencji ruch na EURJPY przekroczył 5% (spadek z 128,50 do 121,20). Najciekawsze jest jednak to, że rynek zignorował próbę odreagowania na rynkach akcji – euro zaczęło odrabiać straty dopiero w drugiej części notowań w Azji. To oznacza, że pomimo wzrostu EURUSD w okolice 1,26 nie można wykluczyć próby przetestowania minimum z października (1,2328). Oznaczałoby to zapewne jeszcze większe ruchy na EURJPY, gdyż zależność pomiędzy dolarem, jenem i pozostałymi głównymi walutami póki co trzyma się bardzo dobrze (czyli spadki na rynkach akcji powodują umacnianie się jena wobec dolara, a dolara wobec innych głównych walut).

To nienajlepszy scenariusz dla rynków wschodzących. Podczas gdy polscy inwestorzy mieli dzień wolny, złoty silnie tracił na wartości. Spadki na EURUSD i umacnianie się jena spowodowały, iż wczoraj za dolara ponownie płacono ponad 3 złote (maksymalnie 3 złote i 3 grosze). A przypomnijmy, iż 30 października kurs USDPLN wynosił już mniej niż 2,65. Choć powodem osłabienia złotego są zasadniczo zmiany na głównych parach walutowych nie można nie dostrzec bardzo dużej zmienności rynku (nienaturalnie wysokiej elastyczności notowań złotego względem EURUSD). To nie sprzyja gospodarce i będzie utrudniało podejmowanie decyzji Radzie Polityki Pieniężnej. Jeśli bowiem rynek EURUSD chciałby testować nowe minima, złoty może okazać się jeszcze słabszy niż w październiku. Co więcej, frank szwajcarski w tych bardziej nerwowych chwilach zachowuje się nieco lepiej niż euro. Oznacza to, że kurs CHFPLN rośnie co prawda wolniej niż USDPLN, ale szybciej niż EURPLN. Dziś rano wynosi 2,50, choć wczoraj zbliżał się już do poziomu 2,56.

Surowce – Miedź broni minimum, ropa nie

Gwałtowne umocnienie dolara względem euro musiało przełożyć się na spadki cen surowców, zwłaszcza, że spowodowane było kolejną falą niepokojących wiadomości odnośnie kondycji globalnej gospodarki. Spadki notowane były na wszystkich ważniejszych surowcach. Słabość popytu na tym rynku odzwierciedla fakt, że części instrumentów testowała roczne minimum, pomimo iż zarówno EURUSD, jak i indeksy akcji były jeszcze dość wyraźnie powyżej dołków z października. Nowe minimum mamy na rynku ropy. Cena baryłki gatunku Brent spadła wczoraj do 54,87 USD, czyli poziomu najniższego od końca stycznia 2007 roku, a zarazem już niewiele powyżej odnotowanego wtedy minimum (50,69 USD), którego osiągnięcie stanowiłoby 100% zniesienie półtorarocznej hossy. Nie można wykluczyć, że w takiej sytuacji czeka nas jeszcze w tym roku kolejny zjazd OPEC, który zapewne będzie próbował ratować ceny kolejnymi cięciami w produkcji. Obrona minimów udała się za to na rynku miedzi i aluminium, przy czym na tym pierwszym spadki dwukrotnie zatrzymały się w zasadzie dokładnie na linii wsparcia wyznaczonej przez minimum z 27 października (3590 USD). W połączeniu z lepszymi od oczekiwań danymi o sprzedaży detalicznej w Chinach może to zapewnić na tym rynku przynajmniej skromne odbicie. Warto odnotować również nowe roczne minimum na kukurydzy – faworyta rynku z czerwca. Wczoraj 100 buszli potaniało do 359,85 USD.

Źródło: Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

2025-04-04 Materiał zewnętrzny
W cyfrowej rzeczywistości biznesowej programy do fakturowania online stają się standardem wśród narzędzi do zarządzania finansami. Umożliwiają szybkie wystawianie dokumentów, automatyzują procesy i minimalizują ryzyko błędów. Niezależnie od skali działalności – od jednoosobowej firmy po duże przedsiębiorstwo – odpowiedni system fakturowania przekłada się na oszczędność czasu, większą kontrolę nad sprzedażą i profesjonalny wizerunek. W artykule podpowiadamy, jak wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.
Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.