„Bailout” zatacza coraz szersze kręgi

„Bailout” zatacza coraz szersze kręgi
X-Trade Brokers Daily
Data dodania: 2008-11-07 (09:37)

Rynki nie czekały do dzisiejszych danych o zatrudnieniu i po chwilowym odbiciu i uspokojeniu rozpoczęły wyprzedaż już w środę, która była kontynuowana również wczoraj. Dotyczy to tak Wall Street, jak i parkietów azjatyckich, gdzie dziś nastroje tonowała jedynie trzecia już w tym miesiącu decyzja Banku Korei o obniżce stóp procentowych.

Powodem do niepokoju staje się w coraz większy stopniu branża motoryzacyjna. Mimo dramatycznych spadków cen ropy naftowej i części surowców wykorzystywanych do produkcji aut (jak choćby aluminium czy platyna) problemy producentów narastają wraz z załamującą się sprzedażą. Toyota już poinformowała o korekcie przewidywań w zakresie swoich wyników, ale jej sytuacja i tak jest znacząco lepsza w porównaniu do amerykańskich producentów. GM, Ford i Chrysler mogą mieć poważne kłopoty z płynnością, również dlatego, że gwarantują opiekę medyczną emerytowanym byłym pracownikom. Firmy te wnioskowały o pomoc już wcześniej i zanosi się na to, że wkrótce ją otrzymają. Pakiet opracowywany przez administrację rządową (przy silnym wsparciu prezydenta elekta) i Kongres może opiewać na kwotę 50 mld USD. Byłyby to głównie pożyczki. Wprowadzenie w życie pakietu może nieco ustabilizować sytuację, ale rynek z pewnością pozostanie zaniepokojony faktem, iż gospodarka w coraz większym stopniu polegać będzie na rządowej pomocy, zwłaszcza, że znajdzie to swoje odbicie we wzroście długu publicznego.

Dziś dane o zatrudnieniu poza rolnictwem w USA – publikacja o godz. 14.30. Rynek oczekuje spadku zatrudnienia rzędu 200 tys., po tym jak w minionym miesiącu obniżyło się ono o 159 tys. Stopa bezrobocia (przypomnijmy, iż ta figura pochodzi z oddzielnego badania statystycznego) miałaby wzrosnąć do 6,3%. W Niemczech o godzinie 12.00 poznamy dane o produkcji przemysłowej za wrzesień. Rynek pierwotnie oczekiwał spadku o 0,9% m/m, ale po podanych wczoraj fatalnych danych o zamówieniach nie można wykluczyć, iż spadek będzie głębszy.

Waluty – Na razie w miarę spokojnie

O ile rynkom akcji wczoraj zaczęły się udzielać paniczne nastroje, na rynkach walutowych widać, iż początkowa reakcja jest umiarkowana. Nikomu chyba nie trzeba przypominać wydarzeń z ostatniej dekady sierpnia, kiedy to właśnie rynek walutowy nakręcał „spiralę strachu”, głównie poprzez ruchy na parach z jenem, ale także EURUSD. Rzeczywiście od wczorajszego popołudnia zarówno USDJPY, jak i EURUSD zniżkowały. Para EURUSD z ok. 1,29 do 1,2650, zaś USDJPY z okolic 98,00 do 96,70. Na tych poziomach jednak widać już jednak popyt, który wyprowadził dziś rano notowania par odpowiednio do 1,2765 i 97,50. Co ciekawe kilka dużych banków aktywnych na rynku forex przewiduje powrót pary USDJPY w okolice październikowych minimów jeszcze w tym roku i to nawet pomimo potencjalnej interwencji ze strony Banku Japonii. Póki co reakcja rynku jest spokojna, ale karty rozdaje rynek akcji. Odnośnie dzisiejszego raportu z rynku pracy, warto wziąć pod uwagę fakt, iż słabe (słabsze od oczekiwań) dane mogą paradoksalnie spowodować spadki na EURUSD – właśnie poprzez kanał rynku akcji.

Surowce – Ropa na nowych minimach, miedź blisko

Rynek surowców w ostatnim czasie cechuje się wyjątkową słabością. Nie bardzo skorzystał na odbiciu a teraz chętnie przyłącza się do kolejnego ruchu w dół. Widać to zwłaszcza po takich surowcach, jak ropa czy miedź. Mimo, iż zarówno rynki akcji jak i EURUSD są jeszcze dość daleko od październikowych minimów, cena baryłki Brent wczoraj po raz kolejny odnotowała wczoraj roczne minimum – tym razem był to poziom 56,39 USD, potwierdzając jednocześnie siłę trendu spadkowego, który może doprowadzić ceny do minimów ze stycznia 2007. Niewiele lepiej sytuacja wygląda na rynku miedzi. Tam minimum z 27 października jest jeszcze nienaruszone (3586 USD za tonę), jednak dynamika ostatniej przeceny nie wyklucza rychłego testu tego poziomu. Rynkowi miedzi z pewnością nie pomagają dane o rosnących zapasach. Te monitorowane przez LME są na najwyższym poziomie od marca 2004 roku. Wczoraj cena tony miedzi obniżyła się do poziomu 3775 USD.

Źródło: Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

2025-04-04 Materiał zewnętrzny
W cyfrowej rzeczywistości biznesowej programy do fakturowania online stają się standardem wśród narzędzi do zarządzania finansami. Umożliwiają szybkie wystawianie dokumentów, automatyzują procesy i minimalizują ryzyko błędów. Niezależnie od skali działalności – od jednoosobowej firmy po duże przedsiębiorstwo – odpowiedni system fakturowania przekłada się na oszczędność czasu, większą kontrolę nad sprzedażą i profesjonalny wizerunek. W artykule podpowiadamy, jak wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.
Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.