Kolejne recesyjne dane z USA i Europy

Kolejne recesyjne dane z USA i Europy
Komentarz popołudniowy Open Finance
Data dodania: 2008-11-05 (20:54)

Sprzedaż detaliczna w strefie euro spadła we wrześniu o 1,6 proc. r/r, a w całej strefie euro spadek wyniósł 0,4 proc. Polskę wyprzedza tylko Rumunia ze wzrostem o 15 proc. Indeks PMI dla sektora usług spadł w strefie euro do 45,8 pkt (oczekiwano 44,7 pkt) z 48,4 pkt miesiąc wcześniej. Indeks spadł poniżej oczekiwań także w Niemczech i we Francji, a Wielkiej Brytanii wskaźnik przyjął wartość 42,4 pkt (wartość poniżej 50 pkt oznacza recesję w sektorze).

W USA sprawy nie mają się lepiej - według raportu ADP amerykańska gospodarka straciła w październiku 157 tys. miejsc pracy, a według raportu Chalangera firmy szykują dalsze zwolnienia na poziomie 113 tys. etatów. W obydwu przypadkach to więcej niż oczekiwali analitycy. Natomiast indeks ISM dla sektora usług w USA zanurkował do 44,4 pkt (oczekiwano 48,5 pkt) z 50,2 pkt przed miesiącem.

SYTUACJA NA GPW

Realizacja krótkoterminowych zysków zbiegła się w czasie z szeregiem kiepskich wiadomości ze spółek. WIG20 spadł w środę o 2,4 proc., a WIG przy niewielkich obrotach zniżkował o 1,8 proc. Sprzedaż "Gazety Wyborczej" wydawanej przez Agorę spadła we wrześniu prawie o 11 proc., a prezes spółki deweloperskiej LC Corp stwierdził, że z powodu wycofywania się klientów z rynków nieruchomości firma zwolniła jedną trzecią załogi i wstrzymała część projektów. Inwestycje ogranicza również Lotos, który niedawno chwalił się bardzo ambitnym planem rozwojowym. Spółka Art New Media, która zadebiutowała w środę na New Connect, straciła na otwarciu sesji jedną czwartą rynkowej wartości, a Vimex odwołał publiczną emisję emisji. Natomiast Enea przygotowująca się do wejścia na GPW ograniczyła rozmiar emisji z 31 proc. do 24 proc. kapitału zakładowego i poinformowała, że pakiet 18,2 proc. akcji obejmie inwestor branżowy, spółka Vattenfall.

GIEŁDY W EUROPIE

Szereg wskaźników makroekonomicznych systematycznie zapowiadało dalszy wzrost bezrobocia w USA, ale likwidacja 157 tys. etatów w październiku i korekta w dół danych z poprzedniego miesiąca przerosły nawet najbardziej ponure prognozy (oczekiwano spadku liczby miejsc pracy w okolicach 100 tys.). Fajerwerki towarzyszące zwycięstwu Barcka Obamy nie przeniosły się z ulic amerykańskich miast na rynki finansowe - wiadomo już wprawdzie kto będzie sprzątał po administracji G.W.Busha, ale to nie rozwiewa obaw inwestorów. Pewne jest, że namacalne efekty zmiany odmienianej w kampanii wyborczej przez wszystkie przypadki poznamy najwcześniej za kilkanaście miesięcy. Tymczasem z danych zebranych przez MasterCard wynika, że o ponad 20 proc. spadły w październiku wydatki konsumentów na elektronikę, odzież oraz dobra luksusowe. Słabe wyniki kwartalne zaprezentował gigant z rynku stali ArcelorMittal.

WALUTY

Notowania na rynku euro/dolara układały się dziś w rytm publikacji makroekonomicznych. Rano wiadomości z Europy były raczej ponure, więc wspólna waluta traciła na wartości. Po południu okazało się, że w Stanach jest równie źle, jeśli nie gorzej i dolar zaczął tracić na wartości, a kurs euro wzrósł do 1,308 USD - był o trzy centy wyżej niż rano. U nas dolar spadł do 2,685 PLN, euro nieznacznie podrożało do 3,513 PLN, natomiast notowania franka zaczynają się stabilizować w okolicach 2,30 PLN (dziś na koniec dnia było to 2,32 PLN). Jutro swoją decyzję co do stóp procentowych poda Europejski Bank Centralny i Bank Anglii - handel może być nieco bardziej ożywiony.

SUROWCE

Według Międzynarodowej Agencji Energii największe długoterminowe zagrożenie dla rynku energii stanowi nie fizyczny brak pokładów ropy i gazu, ale ogromne koszty inwestycji konieczne do utrzymania produkcji na stabilnym poziomie. Agencja prognozuje, że dzienna podaż ropy wzrośnie do 2030 roku do 75,2 mln baryłek z 70,4 mln baryłek dziennie wydobywanych w 2007 r. W październiku OPEC dostarczał na światowe rynki o 850 tys. baryłek mniej niż we wrześniu, czyli rzeczywiste cięcia były prawie o połowę niższe od deklarowanych. W środę nigeryjski oddział Shell'a zakomunikował, że z powodu ograniczenia produkcji przez Nigerię nie wywiąże się ze swoich zobowiązań i do końca roku nie będzie eksportował ropy. Cena ropy spadła o 2 dolary do 66 USD, taniały także złoto i miedź.

Źródło: Łukasz Wróbel, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

2025-04-04 Materiał zewnętrzny
W cyfrowej rzeczywistości biznesowej programy do fakturowania online stają się standardem wśród narzędzi do zarządzania finansami. Umożliwiają szybkie wystawianie dokumentów, automatyzują procesy i minimalizują ryzyko błędów. Niezależnie od skali działalności – od jednoosobowej firmy po duże przedsiębiorstwo – odpowiedni system fakturowania przekłada się na oszczędność czasu, większą kontrolę nad sprzedażą i profesjonalny wizerunek. W artykule podpowiadamy, jak wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.
Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.