Rada nie zmieniła stóp, NBP ujawnił prognozy

Rada nie zmieniła stóp, NBP ujawnił prognozy
Komentarz popołudniowy Open Finance
Data dodania: 2008-10-29 (18:24)

Według najnowszej projekcji Narodowego Banku Polskiego wzrost gospodarczy w Polsce ma wynieść z 50-proc. prawdopodobieństwem 1,9-3,7 proc. (w czerwcu sądzono, że będzie to 3,4-6,2 proc.). Decyzja Rady Polityki Pieniężnej nie była dla nikogo zaskoczeniem, ale jak zwykle swoją wagę ma komunikat.

Rada zakłada silniejsze niż dotąd spowolnienie gospodarcze, na co złożą się - spowolnienie poza Polską, trudniejszy dostęp do kredytu i niepewność co do przyszłej sytuacji gospodarczej. Mimo to, Rada obawia się, że inflacja przekroczy poziom celu inflacyjnego (2,5 proc.). Według projekcji inflacji w przyszłym roku wyniesie ona 3,9-5,7 proc., a w 2010 2,7-4,5 proc. (z 50-proc.

prawdopodobieństwem), przy czym sama Rada uważa, że w średnim okresie prawdopodobieństwo utrzymania się inflacji powyżej celu jest takie samo jak to, że będzie ona poniżej celu inflacyjnego.

SYTUACJA NA GPW

Apetyt na ryzyko powrócił w tym tygodniu na wszystkie rynki finansowe i można by wręcz zaryzykować tezę, że ci sami inwestorzy, którzy w popłochu uciekali wcześniej z kapitałem w kierunku bezpiecznych instrumentów powracają na światowe giełdy. Skrajnym przykładem olbrzymiej zmienności kursów są walory KGHM, na których od poniedziałkowych minimów można było zarobić 40 proc., ale już inwestorzy, którzy kupili akcje spółki na początku miesiąca są 40 proc. na minusie. WIG20 zyskał w ciągu trzech ostatnich sesji 12,5 proc., z czego prawie 8 proc. zostało wypracowane podczas środowych notowań. Przyznanie pomocy finansowej dla Węgier i Ukrainy przynajmniej w krótkim okresie pomogło przywrócić wiarę w polskie spółki, bo wzrosty dominowały na całej szerokości rynku - podrożały akcje 230 spośród 350 spółek notowanych na GPW.

GIEŁDY W EUROPIE

W oczekiwaniu na decyzje amerykańskiego banku centralnego inwestorzy w Europie nie mieli żadnych dylematów jak należy się zachować po jedenastoprocentowych wzrostach indeksów w USA i udanej sesji w Azji. Agresywne posunięcia FED przynoszą powoli rezultaty, co widać po taniejących pożyczkach krótkookresowych, chociaż po ok. 1 bilion USD przeznaczony na pomoc bankom i firmom ustawia się coraz dłuższa kolejka. Do listy może dołączyć wkrótce 6000 małych lokalnych banków oraz koncerny motoryzacyjne. Amerykański gigant General Motors wywołał poważne obawy o wyniki spółek z branży, ponieważ w II kw. sprzedaż samochodów o kilkanaście procent obniżyła się nie tylko w USA, ale także na Starym Kontynencie. We Frankfurcie akcje Volkswagena potaniały o 37 proc., jednak wcześniej zwiększyły wartość niemal czterokrotnie po komunikacie o przejęciu przez Porsche 75 proc. udziałów.

WALUTY

Najważniejszym dla rynku wydarzeniem był nocny spadek jena o 8 proc. do euro i o 5 proc. do dolara. Choć dziś ten ruch nie jest już kontynuowany (ale nie jest także korygowany), to wystarczy by rynki poczuły oddech ulgi. Oczywiście można także dopatrywać się innego kontekstu - oczekiwania na obniżkę stóp w USA osłabiły dolara (rynek nagle zapomniał o oczekiwanej obniżce w strefie euro?), ale w gruncie rzeczy chodzi o korektę wcześniejszych silnych ruchów cenowych na praktycznie wszystkich rynkach kapitałowych.

U nas dolar spada o 7 proc. do 2,75 PLN, euro o 3,6 proc. do 3,55 PLN, a frank o 4,7 proc. do 2,42 PLN. Złoty jest najmocniejszy od ponad tygodnia i choć wydaje się dziś, że wszystko co najgorsze minęło, to w rzeczywistości jest to tylko ruch korekcyjny. Po sile korekty wzrostowej złotego przekonamy się, co też może nas czekać w nieco dalszej przyszłości. Na razie odrobiliśmy nie więcej niż połowę strat z ostatnich tygodni.

SUROWCE

W ślad za rynkami akcji mocno w górę poszła cena ropy naftowej - za baryłkę w środę po południu płacono ponad 66 USD, czyli o ok. 4 dolary więcej niż dzień wcześniej. Przy zmianach giełdowych indeksów o kilkanaście procent w ciągu jednej sesji wzrost o 6 proc. nie robi wielkiego wrażenia, ale świadczy to wyłącznie o skrajnych emocjach jakie obecnie rządzą rynkami. Fundamentalne dane służą w tym momencie uzasadnianiu decyzji inwestorów, którzy w rzeczywistości nie zwracają na nie szczególnej uwagi. W przypadku ropy z jednej strony mamy informacje o obniżaniu produkcji przez kraje OPEC, z drugiej natomiast spowolnienie gospodarcze, które zmniejsza zapotrzebowanie na energię, więc zarówno byki, jak i niedźwiedzie mają się czym podeprzeć. Cena miedzi wzrosła w środę o 12 proc., złoto drożało po południu o 4 proc.

Źródło: Łukasz Wróbel, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.