Rentowność bonów wzrosła o 40 punktów

Rentowność bonów wzrosła o 40 punktów
Komentarz wieczorny Open Finance
Data dodania: 2008-10-27 (22:36)

WYDARZENIE DNIA: Ministerstwo Finansów sprzedało na dzisiejszej aukcji 13-tygodniowe bony skarbowe o wartości 703,5 mln PLN z oferty wartej 1 mld PLN. Popyt wyniósł 2,1 mld PLN. Przed tygodniem nieudana aukcja bonów była zapowiedzią późniejszej przeceny złotego i wzrostu rentowności obligacji skarbowych.

I tym razem wynik aukcji trudno uznać za zadowalający (mówimy wszak o najbardziej płynnych instrumentach skarbowych), ale przynajmniej popyt dopisał. Średnia rentowność sprzedanych bonów wyniosła 6,56 proc. - o 40 pkt bazowych więcej niż przed tygodniem. Ale od tego czasu dzieli nas już cała epoka (wyprzedaż obligacji z zeszłego tygodnia), więc akurat wyższej rentowności nie ma się co dziwić. Godne uwagi informacje ze świata, to spadek indeksu Ifo do 90,2 pkt (oczekiwano 91 pkt) oraz wzrost sprzedaży nowych domów w USA o 2,7 proc. (oczekiwano spadku o 0,4 proc.).

SYTUACJA NA GPW

Poniedziałkowa sesja pokazała, że indeksy w Warszawie nie muszą poruszać się krok w krok za innymi rynkami z regionu, jak miało to miejsce w ubiegłym tygodniu. WIG20 zdołał podnieść się z początkowych niemal czteroprocentowych spadków i w drugiej połowie dnia powrócił nawet powyżej 1600 pkt. (co oznaczało wzrost o blisko 3 proc.). Niezbyt wysokie obroty stawiały znak zapytania odnośnie wiarygodności popytu, a duże zlecenia sprzedaży z końcówki sesji potwierdziły wątpliwy charakter odbicia - WIG20 finiszował wprawdzie na plusie, lecz znacznie niżej niż jeszcze kilka minut przed zamknięciem notowań. W tym czasie w Europie najsilniej spadła węgierski BUX (o blisko 8 proc.). Ostatecznie znowu więcej było spółek, których kursy akcji poszły w dół, niż tych, które zyskały na wartości. Podobnie niezbyt optymistycznie kształtował się rozkład obrotów. Papiery CEZ potaniały o ponad 10 proc., a wartość GTC poszła w górę o 7,5 proc.

GIEŁDY W EUROPIE

FED rozpoczął w poniedziałek program skupowania komercyjnych papierów wartościowych, lecz rynek zgodnie z oczekiwaniami zareagował dość umiarkowanym optymizmem - skoro pojawił się pewny popyt ze strony państwa liczba inwestorów chętnych do odsprzedania krótkoterminowych obligacji po wyznaczonej cenie zmalała. Zyskowność obligacji wymagalnych w ciągu najbliższych 90 dni skoczyła znacznie powyżej 2,88 proc., a tyle właśnie skłonny jest zaoferować FED za papiery o najlepszym zabezpieczeniu na aktywach firm. Udział w programie zgłosiły m.in. General Electric, Morgan Stanley i American Express, ale pierwsze ruchy pokazują, że większość firm obserwowała z boku rozwój sytuacji chociaż od sześciu tygodni pozyskanie krótkookresowego finansowania graniczy z cudem. Po silnej wyprzedaży z azjatyckich rynków, giełdy w Europie i USA także kontynuowały niechlubną serią spadkową.

WALUTY

Jean Cloude Trichet przyznał dziś, że ECB może nadal obniżać stopy procentowe, ponieważ spowolnienie gospodarcze znacząco obniża ryzyka inflacyjne. Nie trzeba dodawać, że ta wypowiedź nie pomogła euro, choć z drugiej strony rynki już od jakiegoś czasu zdają się dyskontować kolejne obniżki stóp w strefie euro. Zatem spadek notowań wspólnej waluty do 1,244 USD nie wydaje się niczym nadzwyczajnym.

Za to jen zyskał do euro aż 2,3 proc. choć szczyt intraday przypadł na tym samym poziomie co w piątek. Jest więc nadzieja na przynajmniej chwilową korektę spadkową japońskiej waluty. U nas waluty też bez powodzenia próbowały wedrzeć się na nowe szczyty. Frank kosztował już 2,70 PLN by po południu zejść o 5 groszy niżej. Euro kończy dzień na 3,82 PLN - także 5 groszy poniżej dziennego szczytu, a dolar wart jest po południu 3,075 PLN - pięć groszy mniej niż przed południem.

SUROWCE

Lekkie ożywienie na amerykańskim rynku nieruchomości sprzyjało odbiciu cen miedzi wykorzystywanej głównie w budownictwie, która w ostatnich dniach leciała w dół jak cegła. Rano trzeci raz z rzędu zawieszono notowania tego metalu na giełdzie w Szanghaju, ponieważ spadki były silniejsze niż dopuszczalny limit ustalony na wysokości 5 proc. W Londynie po południu wyceniono tonę "czerwonego metalu" na 3710 USD. Nadal brakowało chętnych na kupno ropy naftowej, ponieważ w obecnej sytuacji gospodarczej trudno wskazać na świecie kraj, który nie odczuje spowolnienia, a co za tym idzie mniejszego zapotrzebowania na energię. Baryłka w pewnym momencie kosztowała już 61 USD. Wyprzedaży kontraktów na ropę sprzyja sytuacja z rynków walutowych, gdzie kupowano dolary, natomiast brak reakcji na obniżenie wydobycia przez OPEC pokazuje, że inwestorzy spodziewają się jeszcze silniejszego ograniczenia popytu.

Źródło: Łukasz Wróbel, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

2025-04-04 Materiał zewnętrzny
W cyfrowej rzeczywistości biznesowej programy do fakturowania online stają się standardem wśród narzędzi do zarządzania finansami. Umożliwiają szybkie wystawianie dokumentów, automatyzują procesy i minimalizują ryzyko błędów. Niezależnie od skali działalności – od jednoosobowej firmy po duże przedsiębiorstwo – odpowiedni system fakturowania przekłada się na oszczędność czasu, większą kontrolę nad sprzedażą i profesjonalny wizerunek. W artykule podpowiadamy, jak wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.
Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.