Rentowność bonów wzrosła o 40 punktów

Rentowność bonów wzrosła o 40 punktów
Komentarz wieczorny Open Finance
Data dodania: 2008-10-27 (22:36)

WYDARZENIE DNIA: Ministerstwo Finansów sprzedało na dzisiejszej aukcji 13-tygodniowe bony skarbowe o wartości 703,5 mln PLN z oferty wartej 1 mld PLN. Popyt wyniósł 2,1 mld PLN. Przed tygodniem nieudana aukcja bonów była zapowiedzią późniejszej przeceny złotego i wzrostu rentowności obligacji skarbowych.

I tym razem wynik aukcji trudno uznać za zadowalający (mówimy wszak o najbardziej płynnych instrumentach skarbowych), ale przynajmniej popyt dopisał. Średnia rentowność sprzedanych bonów wyniosła 6,56 proc. - o 40 pkt bazowych więcej niż przed tygodniem. Ale od tego czasu dzieli nas już cała epoka (wyprzedaż obligacji z zeszłego tygodnia), więc akurat wyższej rentowności nie ma się co dziwić. Godne uwagi informacje ze świata, to spadek indeksu Ifo do 90,2 pkt (oczekiwano 91 pkt) oraz wzrost sprzedaży nowych domów w USA o 2,7 proc. (oczekiwano spadku o 0,4 proc.).

SYTUACJA NA GPW

Poniedziałkowa sesja pokazała, że indeksy w Warszawie nie muszą poruszać się krok w krok za innymi rynkami z regionu, jak miało to miejsce w ubiegłym tygodniu. WIG20 zdołał podnieść się z początkowych niemal czteroprocentowych spadków i w drugiej połowie dnia powrócił nawet powyżej 1600 pkt. (co oznaczało wzrost o blisko 3 proc.). Niezbyt wysokie obroty stawiały znak zapytania odnośnie wiarygodności popytu, a duże zlecenia sprzedaży z końcówki sesji potwierdziły wątpliwy charakter odbicia - WIG20 finiszował wprawdzie na plusie, lecz znacznie niżej niż jeszcze kilka minut przed zamknięciem notowań. W tym czasie w Europie najsilniej spadła węgierski BUX (o blisko 8 proc.). Ostatecznie znowu więcej było spółek, których kursy akcji poszły w dół, niż tych, które zyskały na wartości. Podobnie niezbyt optymistycznie kształtował się rozkład obrotów. Papiery CEZ potaniały o ponad 10 proc., a wartość GTC poszła w górę o 7,5 proc.

GIEŁDY W EUROPIE

FED rozpoczął w poniedziałek program skupowania komercyjnych papierów wartościowych, lecz rynek zgodnie z oczekiwaniami zareagował dość umiarkowanym optymizmem - skoro pojawił się pewny popyt ze strony państwa liczba inwestorów chętnych do odsprzedania krótkoterminowych obligacji po wyznaczonej cenie zmalała. Zyskowność obligacji wymagalnych w ciągu najbliższych 90 dni skoczyła znacznie powyżej 2,88 proc., a tyle właśnie skłonny jest zaoferować FED za papiery o najlepszym zabezpieczeniu na aktywach firm. Udział w programie zgłosiły m.in. General Electric, Morgan Stanley i American Express, ale pierwsze ruchy pokazują, że większość firm obserwowała z boku rozwój sytuacji chociaż od sześciu tygodni pozyskanie krótkookresowego finansowania graniczy z cudem. Po silnej wyprzedaży z azjatyckich rynków, giełdy w Europie i USA także kontynuowały niechlubną serią spadkową.

WALUTY

Jean Cloude Trichet przyznał dziś, że ECB może nadal obniżać stopy procentowe, ponieważ spowolnienie gospodarcze znacząco obniża ryzyka inflacyjne. Nie trzeba dodawać, że ta wypowiedź nie pomogła euro, choć z drugiej strony rynki już od jakiegoś czasu zdają się dyskontować kolejne obniżki stóp w strefie euro. Zatem spadek notowań wspólnej waluty do 1,244 USD nie wydaje się niczym nadzwyczajnym.

Za to jen zyskał do euro aż 2,3 proc. choć szczyt intraday przypadł na tym samym poziomie co w piątek. Jest więc nadzieja na przynajmniej chwilową korektę spadkową japońskiej waluty. U nas waluty też bez powodzenia próbowały wedrzeć się na nowe szczyty. Frank kosztował już 2,70 PLN by po południu zejść o 5 groszy niżej. Euro kończy dzień na 3,82 PLN - także 5 groszy poniżej dziennego szczytu, a dolar wart jest po południu 3,075 PLN - pięć groszy mniej niż przed południem.

SUROWCE

Lekkie ożywienie na amerykańskim rynku nieruchomości sprzyjało odbiciu cen miedzi wykorzystywanej głównie w budownictwie, która w ostatnich dniach leciała w dół jak cegła. Rano trzeci raz z rzędu zawieszono notowania tego metalu na giełdzie w Szanghaju, ponieważ spadki były silniejsze niż dopuszczalny limit ustalony na wysokości 5 proc. W Londynie po południu wyceniono tonę "czerwonego metalu" na 3710 USD. Nadal brakowało chętnych na kupno ropy naftowej, ponieważ w obecnej sytuacji gospodarczej trudno wskazać na świecie kraj, który nie odczuje spowolnienia, a co za tym idzie mniejszego zapotrzebowania na energię. Baryłka w pewnym momencie kosztowała już 61 USD. Wyprzedaży kontraktów na ropę sprzyja sytuacja z rynków walutowych, gdzie kupowano dolary, natomiast brak reakcji na obniżenie wydobycia przez OPEC pokazuje, że inwestorzy spodziewają się jeszcze silniejszego ograniczenia popytu.

Źródło: Łukasz Wróbel, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.
Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.