Dane i wydarzenia – Tydzień pełen wydarzeń

Dane i wydarzenia – Tydzień pełen wydarzeń
X-Trade Brokers Daily
Data dodania: 2008-10-27 (09:41)

Nadchodzące dni przyniosą uczestnikom rynku bardzo wiele wydarzeń i choć nie można stwierdzić, że na pewno będzie to przełomowy tydzień, okazji do zmiany sentymentu nie zabraknie. Już dziś zaczynamy serię publikacji od niemieckiego Ifo, który prawdopodobnie obniżył się z wrześniowego poziomu 92,9 pkt.

W USA poznamy natomiast wrześniowe dane dotyczące sprzedaży nowych domów. Kluczowe dla rynku będą jednak dane o PKB za trzeci kwartał, które podane zostaną w czwartek. Rynek oczekuje, iż PKB obniżył się o 0,5% (w ujęciu anualizowanym). Dzień wcześniej poznamy dane o zamówieniach na dobra trwałego użytku za wrzesień, zaś w piątek dane o nastrojach konsumentów i indeks aktywności biznesowej Chicago PMI. Wszystkie amerykańskie dane ze względu na zmianę czasu poznamy godzinę wcześniej niż w czasie letnim. Z ważniejszych publikacji danych mamy jeszcze wstępne dane o inflacji w Niemczech, które podane zostaną w środę oraz serię danych z Japonii w piątek. Będą to takie dane jak inflacja, stopa bezrobocia czy wskaźnik PMI.

Mimo tak obfitego kalendarza danych makroekonomicznych istnieje spore prawdopodobieństwo, iż uwaga rynku skoncentruje się na czymś innym – na posiedzeniu Fed. Rynek dość powszechnie oczekuje obniżki stóp procentowych z poziomu 1,5% do 1% i ostatnie wypowiedzi Bena Bernanke sugerują, iż taka obniżka jest możliwa. Choć jest to ruch oczekiwany, jego potwierdzenie mogłoby przynajmniej na chwilę zmienić sentyment na rynku. Decyzja ws. stóp również w Polsce. Rynek oczekuje, iż RPP nie zmieni stóp, ale będzie interesującym, w jaki sposób odniesie się choćby do sytuacji na złotym. Obydwie decyzje w środę.

Wreszcie, ciągle mamy sezon publikacji wyników za miniony kwartał. W tym tygodniu podadzą je m.in. spółki paliwowe takie jak BP, Exxon Mobil czy Chevron, poznamy wyniki także niemieckich Deutsche Banku i Bayer. Wyniki także na GPW, w środę Getin i TP, w czwartek zaś BRE.

Waluty – G7 nie deklaruje interwencji

Początek tygodnia nie przynosi zasadniczej zmiany na rynku walutowym. Mimo generalnie nienajgorszego zakończenia notowań w USA w minionym tygodniu, w Azji znów mamy dziś spore minusy na parkietach giełdowych i w rezultacie pary EURUSD i USDJPY są blisko swoich minimów, odpowiednio na 1,2510 i 92,82. Złe nastroje w Azji to po części brak reakcji rynku na oświadczenie G7, wyrażające obawę o dużą zmienność kursów walutowych. Oświadczenie zostało wydane na wniosek japońskiego ministra finansów, który być może liczy(ł) na powtórkę z 1995 roku, kiedy dokonano skoordynowanej interwencji w celu osłabienia jena. Nie ulega wątpliwości, że taka akcja w chwili obecnej mogłaby przynieść korzyści nie tylko japońskiej gospodarce. Póki co jednak, wydaje się, że japońskie ministerstwo może poprosić bank centralny o samodzielną interwencję na rynku. Notowania jena będą miały spore znaczenie dla rynków walut wschodzących, które w miniony tygodniu przeżyły istne trzęsienie ziemi. Na początku tego tygodnia inwestorów powinien uspokoić fakt, iż Ukraina i Węgry pozyskały finansowanie zewnętrzne.

Surowce – OPEC tnie, cena spada

Kraje OPEC zdecydowały się na cięcie produkcji surowca o 1,5 mln baryłek dziennie. Biorąc pod uwagę, iż wcześniej przedstawiciele kartelu mówili o cięciu w skali 0,5-1 mln baryłek ruch wydaje się duży i może odpowiadać dostosowaniu po stronie popytowej. Co więcej, OPEC zapowiedział, iż w razie potrzeby rozważy kolejną redukcję wydobycia. Mimo to cena ropy nadal spada. W piątek obniżyła się z poziomu 66 USD za baryłkę (gatunku Brent) do 62,75 USD na koniec dnia, zaś dziś rano baryłka kosztuje już tylko 60,75 USD. Przyczyną jest oczywiście bardzo słaby sentyment rynkowy, przy którym wiele informacji o fundamentalnym znaczeniu jest po prostu przez inwestorów pomijana. Wiele wskazuje zatem na to, iż OPEC nie wybrał najlepszego czasu na dokonanie cięcia. Taki ruch w przypadku odbicia na rynku (akcji i EURUSD) mógłby zapoczątkować spore odreagowanie na ropie, tymczasem w obecnej sytuacji rynek po prostu nie ma siły piąć się w górę. Coraz bardziej prawdopodobne jest zatem, iż rynek może testować dołek ze stycznia poprzedniego roku, kiedy ropa kosztowała jedynie 50,69 USD za baryłkę.

Źródło: Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

2025-04-04 Materiał zewnętrzny
W cyfrowej rzeczywistości biznesowej programy do fakturowania online stają się standardem wśród narzędzi do zarządzania finansami. Umożliwiają szybkie wystawianie dokumentów, automatyzują procesy i minimalizują ryzyko błędów. Niezależnie od skali działalności – od jednoosobowej firmy po duże przedsiębiorstwo – odpowiedni system fakturowania przekłada się na oszczędność czasu, większą kontrolę nad sprzedażą i profesjonalny wizerunek. W artykule podpowiadamy, jak wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.
Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.