Sprzedaż detaliczna wzrosła o 11,6 proc.

Sprzedaż detaliczna wzrosła o 11,6 proc.
Komentarz popołudniowy Open Finance
Data dodania: 2008-10-23 (20:11)

WYDARZENIE DNIA: Sprawdziły się więc oczekiwania analityków, którzy sądzili, że sprzedaż detaliczna wzrośnie o 11,4 proc. (średnio). Ale perpspektywy są znacznie gorsze. Co ciekawe, znacznie lepsze od oczekiwań okazały się dane o bezrobociu w Polsce.

Według GUS stopa bezrobocia we wrześniu spadła do 8,9 proc. (z 9,3 proc. w sierpniu), więc można mieć nadzieję, że silny rynek wewnętrzny rzeczywiście będzie w dużym stopniu chronił naszą gospodarkę w przyszłości. Niestety mimo wzrostu kursu złotego nie można być tego pewnym w stosunku do eksporterów. Dziś okazało się, że zamówienia w przemyśle w strefie euro spadły o 6,6 proc. (r/r), a były to dane jeszcze z sierpnia. Zatem mimo lepszych relacji kursowych możemy obserwować mimo wszystko mniejszy popyt na dobra produkowane w Polsce.

SYTUACJA NA GPW

Giełdowe byki tylko przez pierwsze kilkadziesiąt minut notowań próbowały obronić poziomy z wczorajszej spadkowej sesji, ale szybko okazało się, że po sześcioprocentowej przecenie indeksów z USA i nieco mniejszej z Azji wzrosty nie wchodzą w grę. WIG20 stracił ostatecznie 3,9 proc. i zdołał powrócić powyżej poziomu 1600 pkt., który został naruszony pierwszy raz od początku 2004 r. Wyniki warszawskich indeksów w październiku wypadają znacznie gorzej niż z innych europejskich parkietów i co ciekawe nawet węgierski BUX stracił od początku miesiąca mniej niż WIG20. Widać, że spółki z GPW płacą za przynależność do środkowoeuropejskiego koszyka aktywów, który postrzeganie w ciągu kilku dni przekształciło się z dynamicznych gospodarek wschodzących na ryzykowne kraje zadłużające się ponad miarę w walutach obcych. Do wyjaśnienia bieżących wydarzeń z rynków finansowych lepiej od ekonomisty nadałby się psycholog.

GIEŁDY W EUROPIE

W czwartek po południu spośród najważniejszych europejskich indeksów jedynie londyński FT-SE znajdował się na minimalnym plusie, natomiast giełdy za oceanem przystąpiły do odrabiania ponad pięcioprocentowych strat z poprzedniej sesji. Seria publikacji makroekonomicznych z dojrzałych gospodarek odciągnęła na chwilę uwagę inwestorów od poszukiwań kolejnych rynków wschodzących wrażliwych na wahania kursów walutowych. Okazało się, że w strefie euro zamówienia w przemyśle były we wrześniu o 6,6 proc. mniejsze niż przed rokiem (oczekiwano spadku o 0,4 proc. r/r), a w Wielkiej Brytanii konsumenci zaciskali pasa silniej niż przewidywano. Słabe dane z amerykańskiego rynku pracy znajdują potwierdzenie w działaniach największych firm - bank Goldman Sachs zapowiedział redukcję o 10 proc., zwolnienia ogłosiły również General Motors i Xerox. Szwajcarski bank Credit Suisse wykazał 1,3 mld USD straty w II kw.

WALUTY

Za nami kolejny nerwowy dzień z rynkiem walutowym w roli głównej, tym razem zakończony jednak happy endem. Dolar drożał już do 3,10 PLN, euro do 3,98 PLN, a frank do 2,66 PLN - wypisz wymaluj sytuacja z lipca 2001 r., kiedy też mieliśmy panikę na rynku walutowym, zakończoną zresztą z grubsza na tych samych poziomach (w przypadku euro i franka). Każda panika trwa jednak krótko - po południu złoty już się umacniał. Siłę sprawczą przypisano tutaj interwencji słownej przedstawicieli NBP i resortu finansów - "to osłabienie jest przejściowe". Frank spadł do 2,586 PLN, euro do 3,866 PLN, dolar do 3,015 PLN. O powrót do "dawnych" poziomów notowań walut będzie ciężko, ale jakaś kuracja wzmacniająca niewątpliwie złotemu się należy. Pytanie, tylko czy w dalszej perspektywie też będziemy naśladować wydarzenia z lat 2001-2004? Na razie bez odpowiedzi.

Na rynku euro/dolara mieliśmy ciszę jak rzadko. Euro podrożało do 1,284 USD, choć w ciągu dnia było nawet o centa tańsze. Ale w porównaniu do naszego rynku, właściwie nie ma o czym mówić.

SUROWCE

Jutrzejsze spotkanie przedstawicieli OPEC w sprawie zaradzenia przecenie ropy o ponad połowę od lipca budzi nie mniejsze emocje niż potężne ruchy kursów walutowych wpływających na wyceny surowców. W czwartek po południu baryłka kosztowała 69 USD, a z wypowiedzi przewodzniczącego OPEC wynika, że kraje członkowskie kartelu życzyłyby sobie ceny w okolicach 90 USD za baryłkę. Twierdzi on, że nie pogorszyłoby to znacząco warunków gospodarczych na świecie borykającym się z kryzysem finansowym i aby osiągnąć ten cel nakłaniał Rosję, Meksyk i Norwegię do obniżenia wzorem OPEC poziomu wydobycia ropy. Cena złota znalazła się w trakcie czwartkowej sesji po raz pierwszy poniżej 700 USD za uncję.

Źródło: Łukasz Wróbel, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.
Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.