Pół miliarda od Niemców. Deficyt handlowy nam rośnie

Pół miliarda od Niemców. Deficyt handlowy nam rośnie
Komentarz popołudniowy Open Finance
Data dodania: 2008-10-13 (19:04)

Aby poprawić płynność na rynku międzybankowym rząd niemiecki zamierza gwarantować pożyczki między bankami i przeznaczy na to 400 mld euro. Wygląda na to, że jest to wreszcie krok we właściwym kierunku, który pomoże obniżyć rynkowe stopy procentowe, a przede wszystkim przywróci do życia rynek pieniężny.

Ale koszt jest potężny - niemiecki rząd sądzi, że ewentualne straty na tych gwarancjach sięgną 20 mld euro. Kolejne 70 mld euro (w wyjątkowych przypadkach 80 mld), ma zostać przeznaczone na bezpośrednie ratowanie instytucji finansowych. U nas NBP szczegóły planu ratunkowego zachował na jutro. Za to podał dane o deficycie w bilansie płatniczym, który wzrósł do 1,7 mld euro w sierpniu. Eksport wzrósł o 7,1 proc. (r/r), a import o 17,5 proc. - narastający deficyt handlowy (1,5 mld euro) ma główny wpływ na deficyt w bilansie.

SYTUACJA NA GPW

Po wyjątkowo silnej przecenie akcji z ubiegłego tygodnia mogliśmy spodziewać się bardziej zdecydowanego odreagowania. Wprawdzie wszystkie najważniejsze indeksy z GPW zyskiwały w poniedziałek na wartości, ale patrząc na sześcio-, siedmioprocentowe wzrosty w Europie Zachodniej inwestorzy z warszawskiego parkietu mogli czuć niedosyt. WIG kończył notowania o 1,7 proc. powyżej poziomu zamknięcia z piątku, a WIG20 odrobił jedynie 1,2 proc. Polski nadzór finansowy podobnie jak Francja, Niemcy czy Wielka Brytania przygotował szereg rozwiązań mających zapobiec rozprzestrzenianiu się "bankowego wirusa" wśród rodzimych instytucji. Jutro poznamy szczegóły pakietu NBP, który stworzył dla banków kilkanaście nowych instrumentów finansowych zapewniających płynność w sektorze, natomiast rządowy projekt nowelizacji ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym zwiększy wysokość depozytów podlegających całkowitej ochronie do 175 tys. PLN.

GIEŁDY W EUROPIE

Nauczeni doświadczeniami ostatnich kilku tygodni inwestorzy mogli spodziewać się, że po weekendzie obfitujący w międzynarodowe spotkania polityków i finansistów w poniedziałek nie zabraknie mocnych kolejnej porcji wrażeń. Plan ratowania sektora bankowego przedstawiony przez przywódców Niemiec i Francji zdecydowanie tych nadziei nie zawiódł, bo kwoty zarezerwowane na poręczenia i dokapitalizowanie najbardziej potrzebujących instytucji przekraczają łącznie 1 bilion dolarów. Jeżeli dodamy do tego kilkaset miliardów dolarów wyłożonych przez brytyjski rząd na ratowanie RBS, LLoyds, HBOS i kilku innych banków to okaże się, że trzy europejskie kraje przeznaczyły ponad dwukrotnie więcej środków na ożywienie sparaliżowanych rynków niż amerykański plan Paulsona. Na całym świecie giełdowe indeksy szły mocno w górę - po południu wzrosty w Europie przekraczały 6 proc., a za oceanem 5 proc.

WALUTY

Od najniższego punktu notowań w piątek do poniedziałkowego popołudnia euro podrożało o 4 centy do 1,362 USD, co wygląda po prostu na korektę wzrostową. Jak zawsze jednak znajdą się argumenty, za rozegraniem tej korekty akurat dziś. Działania niemieckiego rządu mają o wiele większe sense niż tzw. plan Poulsona i wzbudzają większe zaufanie rynku. Oczywiście udostępnienie nielimitowanych dolarowych pożyczek z banku centralnego do banków komercyjnych też pomoże rozwiązać problem płynności (szkoda, że w piątek te plany nie zostały ogłoszone - ominęłaby nas panika). W każdym razie euro na planach wyjścia z kryzysu zyskuje. U nas dolar spadł poniżej 2,60 PLN (o 1,7 proc.), a euro do 3,54 PLN (o 0,6 proc.) - jaskrawy dowód na to, że dane makroekonomiczne w tych dniach nie mają większego znaczenia. Deficyt płatniczy wzrósł mocniej niż oczekiwał tego rynek, ale złoty nie tracił z tego powodu. Frank spadł do 2,30 PLN (rano nawet do 2,25 PLN) - o 1,7 proc.

SUROWCE

Inwestorzy, którzy w obliczu paniki na rynku akcji w piątek zdecydowali się nabyć uncję złota i dokonali transakcji po najwyższej cenie z sesji, w poniedziałek po południu byli już ponad 100 dolarów "w plecy", bowiem kruszec potaniał do 832 USD (-7,6 proc.). Notowania ropy naftowej nie uległy istotnej zmianie i za baryłkę nadal płacono 80 USD, czyli najmniej od roku. Eksperci banku Goldman Sachs po raz kolejny zrewidowali w dół prognozy dotyczące ceny ropy i spodziewają się, że w 2008 r. wyniesie ona 70 USD, a nie 140 USD, jak przewidywali jeszcze we wrześniu. Tymczasem Iran przyłączył się do libijskich urzędników i opowiada się za ograniczeniem przez OPEC produkcji surowca po listopadowym spotkaniu w Wiedniu. Tonę miedzi w poniedziałek wyceniono na 4915 USD.

Źródło: Łukasz Wróbel, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.