Dane i wydarzenia – Paniki ciąg dalszy

Dane i wydarzenia – Paniki ciąg dalszy
X-Trade Brokers Daily
Data dodania: 2008-10-10 (10:19)

Po krótkiej przerwie rynki powróciły do stanu z początku tygodnia, czyli generalnie niepokoju na niekontrolowanym poziomie. Prym wiodły rynki akcji, choć bardzo silne zmiany mamy również na walutach i surowcach. Indeksy traciły przynajmniej po 5,5% zarówno w USA, jak i w Azji.

Bezpośrednich zapalników takich ruchów było kilka – zapowiedź Moody’s, iż może obniżyć rating dla Morgan Stanley oraz obniżenie perspektywy dla Goldmana do negatywnej, spadek notowań GM do poziomu najniższego od 1950 roku w wyniku prognoz załamania popytu na samochody w przyszłym roku, prognoza słabych zysków Prudentiala, czy wreszcie koniec zakazu krótkiej sprzedaży, co zdaniem wielu było ponownie przyczyną dużej presji na akcje instytucji finansowych. Prawda jest jednak taka, iż zasadniczą przyczyną jest niemożność wpłynięcia przez organy państwowe na zaufanie wśród instytucji finansowych, które przejawia się wysokimi stawkami na rynku międzybankowym i niechęcią do pożyczania. Pisaliśmy już o tym, iż zarówno po przyjęciu planu Paulsona, jak i obniżeniu stóp te stawki jeszcze dodatkowo wzrosły, zaś każdy dzień takiej sytuacji to kolejne szkody dla gospodarki.

W tej sytuacji paleta rozwiązań w gestii rządów jest ograniczona i rozpoczynający się szczyt G7 może nie przynieść tu zasadniczej zmiany, choć z pewnością przywódcy będą chcieli zademonstrować harmonię w działaniu. Dziś o 14.30 w USA poznamy dane o bilansie handlowym za sierpień i cenach importu, choć oczywiście te dane będą jedynie tłem dla sytuacji na rynku.

Waluty – Coraz bardziej nerwowo

W ostatnich dniach rynek walutowy podąża bardzo silnie za rynkiem akcji i takie sytuacje jak wczoraj w USA i później podczas notowań w Azji przekładają się na spadek na umocnienie dolara względem euro i umocnienie jena wobec dolara. Tak też działo się wczoraj. W pierwszej części dnia mieliśmy jeszcze próbę korekty na EURUSD, która doprowadziła nas do poziomu 1,3770, jednak później notowaliśmy już w zasadzie tylko umocnienie dolara i dziś rano notowania oscylują minimalnie powyżej 1,35. Jednocześnie zniżkuje para USDJPY, która w nocy obniżyła się nawet poniżej 98,00. To przekłada się oczywiście na parę EURJPY, gdzie w rezultacie notujemy większe ruchy – w trakcie nocnego handlu nawet 132,70, podczas gdy wczoraj rano było to nawet 139,70.

Coraz bardziej nerwowo robi się na rynku walut wschodzących. Jeszcze do niedawna kryzys omijał ten segment dość szerokim łukiem, a lekko podwyższona zmienność była wynikiem ruchów na USDJPY. W tym tygodniu jednak sprawa wygląda już inaczej. Zaczęło się od walut latynoamerykańskich, o czym już pisaliśmy, jednak chyba i na innych rynkach inwestorom powoli puszczają nerwy. Mimo środowej interwencji, wczoraj meksykańskie peso znów bardzo silnie traciło (ok. 13% wobec dolara). Nerwowa końcówka handlu miała również miejsce na złotym – dość szybko stracił on ok. 6 groszy wobec dolara i 5 groszy wobec euro. Mając na uwadze to co wydarzyło się w nocy można oczekiwać, iż otwarcie będzie jeszcze znacząco słabsze i złoty znajdzie się na poziomach nie widzianych od początku roku.

Surowce – Patowa sytuacja

To co dzieje się na rynkach akcji (wspomagane przez spadki na EURUSD) nie pozostawia inwestorom na rynku surowców zbyt dużego pola manewru. W zasadzie wszystkie pozycje poza kruszcami skazane są na wyprzedaż. Spadki indeksów giełdowych okazały się bardziej skuteczne niż dane o zapasach i w rezultacie mamy kolejny spory spadek cen ropy – tym razem niemal 7 USD do 78,77 USD za baryłkę (gatunek Brent) i jest to poziom nie notowany dokładnie od roku. Bardzo silny spadek również w przypadku cen miedzi, gdzie wsparcie na 5170 USD przeszło do historii. Cena tony wynosi obecnie mniej niż 4900 USD i z technicznego punktu widzenia dalszych spadków nie powstrzymuje w zasadzie nic. Spadki również w segmencie ziaren, choć nowe minimum tylko na pszenicy – mniej niż 580 USD za 100 buszli płacono ostatnio na początku lipca 2007 roku. Wyraźnie w górę jedynie złoto i mamy nowe lokalne maksimum (926,30 USD), choć większe wzrosty cen powstrzymywane są spadającymi notowaniami EURUSD.

Źródło: Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.