Dane i wydarzenia – Paniki ciąg dalszy

Dane i wydarzenia – Paniki ciąg dalszy
X-Trade Brokers Daily
Data dodania: 2008-10-10 (10:19)

Po krótkiej przerwie rynki powróciły do stanu z początku tygodnia, czyli generalnie niepokoju na niekontrolowanym poziomie. Prym wiodły rynki akcji, choć bardzo silne zmiany mamy również na walutach i surowcach. Indeksy traciły przynajmniej po 5,5% zarówno w USA, jak i w Azji.

Bezpośrednich zapalników takich ruchów było kilka – zapowiedź Moody’s, iż może obniżyć rating dla Morgan Stanley oraz obniżenie perspektywy dla Goldmana do negatywnej, spadek notowań GM do poziomu najniższego od 1950 roku w wyniku prognoz załamania popytu na samochody w przyszłym roku, prognoza słabych zysków Prudentiala, czy wreszcie koniec zakazu krótkiej sprzedaży, co zdaniem wielu było ponownie przyczyną dużej presji na akcje instytucji finansowych. Prawda jest jednak taka, iż zasadniczą przyczyną jest niemożność wpłynięcia przez organy państwowe na zaufanie wśród instytucji finansowych, które przejawia się wysokimi stawkami na rynku międzybankowym i niechęcią do pożyczania. Pisaliśmy już o tym, iż zarówno po przyjęciu planu Paulsona, jak i obniżeniu stóp te stawki jeszcze dodatkowo wzrosły, zaś każdy dzień takiej sytuacji to kolejne szkody dla gospodarki.

W tej sytuacji paleta rozwiązań w gestii rządów jest ograniczona i rozpoczynający się szczyt G7 może nie przynieść tu zasadniczej zmiany, choć z pewnością przywódcy będą chcieli zademonstrować harmonię w działaniu. Dziś o 14.30 w USA poznamy dane o bilansie handlowym za sierpień i cenach importu, choć oczywiście te dane będą jedynie tłem dla sytuacji na rynku.

Waluty – Coraz bardziej nerwowo

W ostatnich dniach rynek walutowy podąża bardzo silnie za rynkiem akcji i takie sytuacje jak wczoraj w USA i później podczas notowań w Azji przekładają się na spadek na umocnienie dolara względem euro i umocnienie jena wobec dolara. Tak też działo się wczoraj. W pierwszej części dnia mieliśmy jeszcze próbę korekty na EURUSD, która doprowadziła nas do poziomu 1,3770, jednak później notowaliśmy już w zasadzie tylko umocnienie dolara i dziś rano notowania oscylują minimalnie powyżej 1,35. Jednocześnie zniżkuje para USDJPY, która w nocy obniżyła się nawet poniżej 98,00. To przekłada się oczywiście na parę EURJPY, gdzie w rezultacie notujemy większe ruchy – w trakcie nocnego handlu nawet 132,70, podczas gdy wczoraj rano było to nawet 139,70.

Coraz bardziej nerwowo robi się na rynku walut wschodzących. Jeszcze do niedawna kryzys omijał ten segment dość szerokim łukiem, a lekko podwyższona zmienność była wynikiem ruchów na USDJPY. W tym tygodniu jednak sprawa wygląda już inaczej. Zaczęło się od walut latynoamerykańskich, o czym już pisaliśmy, jednak chyba i na innych rynkach inwestorom powoli puszczają nerwy. Mimo środowej interwencji, wczoraj meksykańskie peso znów bardzo silnie traciło (ok. 13% wobec dolara). Nerwowa końcówka handlu miała również miejsce na złotym – dość szybko stracił on ok. 6 groszy wobec dolara i 5 groszy wobec euro. Mając na uwadze to co wydarzyło się w nocy można oczekiwać, iż otwarcie będzie jeszcze znacząco słabsze i złoty znajdzie się na poziomach nie widzianych od początku roku.

Surowce – Patowa sytuacja

To co dzieje się na rynkach akcji (wspomagane przez spadki na EURUSD) nie pozostawia inwestorom na rynku surowców zbyt dużego pola manewru. W zasadzie wszystkie pozycje poza kruszcami skazane są na wyprzedaż. Spadki indeksów giełdowych okazały się bardziej skuteczne niż dane o zapasach i w rezultacie mamy kolejny spory spadek cen ropy – tym razem niemal 7 USD do 78,77 USD za baryłkę (gatunek Brent) i jest to poziom nie notowany dokładnie od roku. Bardzo silny spadek również w przypadku cen miedzi, gdzie wsparcie na 5170 USD przeszło do historii. Cena tony wynosi obecnie mniej niż 4900 USD i z technicznego punktu widzenia dalszych spadków nie powstrzymuje w zasadzie nic. Spadki również w segmencie ziaren, choć nowe minimum tylko na pszenicy – mniej niż 580 USD za 100 buszli płacono ostatnio na początku lipca 2007 roku. Wyraźnie w górę jedynie złoto i mamy nowe lokalne maksimum (926,30 USD), choć większe wzrosty cen powstrzymywane są spadającymi notowaniami EURUSD.

Źródło: Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

2025-04-04 Materiał zewnętrzny
W cyfrowej rzeczywistości biznesowej programy do fakturowania online stają się standardem wśród narzędzi do zarządzania finansami. Umożliwiają szybkie wystawianie dokumentów, automatyzują procesy i minimalizują ryzyko błędów. Niezależnie od skali działalności – od jednoosobowej firmy po duże przedsiębiorstwo – odpowiedni system fakturowania przekłada się na oszczędność czasu, większą kontrolę nad sprzedażą i profesjonalny wizerunek. W artykule podpowiadamy, jak wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.
Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.