Inflacja może spaść do 4,0 proc. Dane ze świata - słabe

Inflacja może spaść do 4,0 proc. Dane ze świata - słabe
Komentarz popołudniowy Open Finance
Data dodania: 2008-10-01 (22:19)

WYDARZENIE DNIA: Resort finansów szacuje, że wrześniowa inflacja spadła do 4,4 proc. po wzroście cen o 4,8 proc. w sierpniu. Do końca roku może to być nawet mniej niż 4 proc. Tak przynajmniej uważa Andrzej Sławiński, członek Rady Polityki Pieniężnej.

Co prawda uznał, że wszelkiego rodzaju prognozy przy tak rozchwianych rynkach obarczone są sporym ryzykiem błędu (zwłaszcza ze względu na notowania ropy), ale jeśli nic nadzwyczajnego się nie wydarzy, to na koniec roku - ze względu na efekt bazy - inflacja może zejść poniżej 4,0 proc. Również Katarzyna Zajdel-Kurowska, wiceminister finansów uważa, że na koniec roku możliwa jest inflacja na poziomie 4,0 proc. Tymczasem nadeszły kolejne słabe dane ze świata. Indeksy PMI dla sektora produkcji spadły w Europie bardziej niż oczekiwano - do 45,0 pkt w eurolandzie (41 pkt w UK i 44,9 pkt w Polsce). W Stanach indeks ISM dla sektora produkcji spadł do 43,5 pkt (a oczekiwano 50,0 pkt).

SYTUACJA NA GPW

Podobnie jak na Zachodzie środowe notowania na warszawskim parkiecie przebiegały pod dyktando popytowej strony rynku. WIG20 oddał wprawdzie ponad połowę wcześniejszych wzrostów, lecz i tak zdołał zakończyć dzień na wyraźnym plusie. Największym zainteresowaniem inwestorów cieszyły się w środę akcje dwóch największych banków notowanych na GPW - papiery PKO BP i Pekao SA wygenerowały ponad jedną trzecią obrotów z całego rynku. Według Komisji Nadzoru Finansowego wbrew zapewnieniom przedstawicieli sektora bankowego, polskie instytucje finansowe również uczestniczyły w globalnym trendzie i przynajmniej dwa banki handlowały instrumentami pochodnymi, które po załamaniu rynku kredytów określa się mianem "toksycznych". W środę w górę poszły kursy 186 spółek, spadły 110, a walory 64 spółek wyceniano na poziomie z poprzedniej sesji.

GIEŁDY W EUROPIE

Sektor finansowy, którym w ostatnim miesiącu wstrząsnęła niewyobrażalna seria negatywnych zdarzeń, nie jest jedyną branżą gospodarki ratowaną przez amerykański rząd - G.W.Bush zaakceptował w środę pakiet pomocowy dla sektora motoryzacyjnego. Indeksy giełdowe na nowojorskim parkiecie rozpoczęły dzień od spadków, pomimo zaskakująco optymistycznego odczytu danych agencji ADP o kondycji rynku pracy. Zawirowania na rynku finansowym odbiły się negatywnie na mniejszym zainteresowaniu Amerykanów kredytami hipotecznymi - tylko w zeszłym tygodniu liczba wniosków spadła o 23 proc. W Europie po udanym otwarciu notowań inwestorzy przystąpili do sprzedawania akcji, na co niewątpliwie wpłynął wzrost bezrobocia w strefie euro do 7,5 proc. (oczekiwano 7,3 proc.) i wyraźne pogorszenie kondycji konsumentów w Niemczech (sprzedaż detaliczna była o 3 proc. niższa niż przed rokiem).

WALUTY

Notowania euro spadły dziś nawet poniżej 1,40 USD. Poziom ten - i jego okolice - stanowi silne wsparcie dla europejskiej waluty. To dołek euro sprzed trzech tygodni (dokładnie 1,3884 USD) i jeśli euro ma się obronić przed dalszą przeceną, to właśnie na tym poziomie. Przełamanie wsparcia mogłoby zaowocować spadkiem euro o kolejnych 6-7 centów. Wiele zależeć będzie od ewentualnego nowego planu Poulsona i reakcji rynków na kolejną decyzję Kongresu.

U nas dolar podrożał do 2,416 USD, za to euro spadło do 3,385 PLN. Frank konsekwentnie utrzymuje się w okolicach 2,15 PLN. Wiadomość o niższej niż przed miesiącem inflacji nie zrobiła szczególnego wrażenia na inwestorach. Dla złotego kluczowy będzie harmonogram przyjęcia euro i wynik ewentualnego głosowania nad zmianą ustawy zasadniczej, a więc sprawy dość odległe w czasie.

SUROWCE

Cena ropy naftowej zmagała się w środę z poziomem 100 USD za baryłkę. Uwzględniając rekordy, które obserwowaliśmy w pierwszej połowie roku można zaryzykować stwierdzenie, że to już bardzo niskie poziomy, lecz perspektywa zmienia się, gdy wydłużymy horyzont czasowy. Przed rokiem baryłka była o ponad 20 dolarów droższa niż obecnie i nie ma możliwości by gospodarka światowa nie zareagowała na taki szok cenowy. Przedsiębiorcy szacujący przyszłe koszty mają twardy orzech do zgryzienia, ponieważ dynamiczne zwroty cen wywindowały współczynnik zmienności (interpretowany często jako miara ryzyka inwestycji) do najwyższych poziomów od 1991 r. W środę dane amerykańskiego Departamentu Energii ujawniły zaskakujący wysoki wzrost rezerw ropy naftowej i w ciągu kilkunastu minut zniwelowane zostały prawie sześcioprocentowe zwyżki ceny sprzed południa. Złoto kosztowało 886 USD za uncję, a miedź 8630 USD za tonę.

Źródło: Łukasz Wróbel, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.