Drugi tydzień na plusie

Drugi tydzień na plusie
Komentarz poranny Expandera
Data dodania: 2007-09-03 (10:27)

Bilans i diagnoza sytuacji na rynkach finansowych: Po bardzo niespokojnych sesjach, drugi tydzień zakończył się zwyżką na warszawskiej giełdzie. Tym razem była jednak symboliczna. Inwestorami w dalszym ciągu targają obawy o przyszłość światowej gospodarki związane z trwającym kryzysem na rynku nieruchomości w USA.

Końcówka tygodnia przekonała, że w najbliższym czasie niewielkie jest prawdopodobieństwo oderwania się naszej giełdy od wydarzeń na świecie. Choć w czwartek nasz rynek poddał się emocjom związanym z nakazem zatrzymania Ryszarda Krauzego, to w piątek, gdy okazało się, że za granicą atmosfera jest sprzyjająca, z niewielką nawiązką straty zostały odrobione. Tym samym WIG oddalił się od miejsca, po którego przekroczeniu moglibyśmy mówić o groźbie kontynuacji wyprzedaży z lipca i pierwszej połowy sierpnia. Dla naszego indeksu tą barierą jest utworzona 23 sierpnia luka hossy, której dolna granica wypada przy 58,6 tys. pkt. Dopóki nie zostanie przełamana można liczyć na próby kontynuacji zwyżki. Nie wydaje się jednak, żeby w obecnej sytuacji giełda wykazywała duży potencjał wzrostu.

Kolejna porcja wiadomości, jakie napłynęły w ostatnich dniach, potwierdzająca ogromne kłopoty, w jakich znajduje się amerykański rynek nieruchomości, nie zrobiła już na inwestorach dużego wrażenia. Obawom poddali się jedynie we wtorek, ale kolejnych dniach straty zostały odrobione. Zapewne jest to odzwierciedleniem przekonania inwestorów, że najgorsze już za nimi. Wiarę w to mogą umacniać środki zaradcze podejmowane na całym świecie, przede wszystkim przez banki centralne. Dołączył do nich w piątek George Bush, prezydent USA, zapowiadając pomoc dla osób mających trudności z obsługą kredytów hipotecznych. Problem jest poważny, bo mówi się nawet o ponad 2 mln osób mogących stracić domy ze względu na trudności z regulowaniem zobowiązań wobec instytucji finansowych.

Nie może jednak uchodzić uwadze, że rynki znajdują się obecnie w dość newralgicznym momencie. Większość danych makroekonomicznych, jakie napływały przez ostatnie dwa tygodnie, dotyczyły sytuacji sprzed zaostrzenia kryzysu związanego z amerykańskim rynkiem nieruchomości. Nie wiemy zatem, jakie ostatecznie konsekwencje miał w realnej sferze gospodarki, jak przełożył się na ceny nieruchomości, popyt na nie, ich podaż, czy sytuację zadłużonych osób. Pojedyncze informacje dochodzące do nas wskazują na dalsze zmniejszenie zainteresowania kredytami hipotecznymi, wskazują na ostrożniejsze podejście części analityków do akcji firm z branży finansowej, o przekładaniu się gorszych nastrojów w USA na inne rozwinięte gospodarki. Równocześnie część danych, szczególnie dotyczących kondycji gospodarki USA w lipcu, okazała się zgodna z przewidywaniami lub nawet lepsza od nich (tak było choćby w piątek). To w perspektywie kolejnych tygodni tworzy ciekawą otoczkę. Analitycy mogą wpaść w pułapkę niedoszacowania skutków zaostrzenia kryzysu w branży hipotecznej w sierpniu. Takie zagrożenie tworzyłoby zbytnie przywiązywanie uwagi do lipcowych danych makroekonomicznych, które generalnie wykazywały ochładzanie się koniunktury gospodarczej w USA, ale nie w skali przewyższającej oczekiwania. To może tworzyć wrażenie, że wcale nie jest źle. Gdyby rzeczywiście szybko zaczął wracać optymizm, to w kontekście niepewnej przyszłości, byłby to zły sygnał, grożący pojawieniem się rozczarowania w momencie, kiedy będziemy poznawać dane za sierpień. Wstępem do tego będą podawane w najbliższych dniach dane o indeksach aktywności ISM w sektorze produkcyjnym (wtorek) i usługowym (czwartek), a także raport z rynku pracy publikowany w piątek.

Najważniejsze informacje z 31 sierpnia 2007 r.:

* Stopa bezrobocia wyniosła w lipcu w Eurolandzie 6,9%, czyli tyle, ile przewidywano
* Sierpniowy indeks nastroju konsumentów w Eurolandzie podliczono na -3 pkt, co było zgodne z prognozami
* Indeks nastrojów w gospodarce Eurolandu w sierpniu wyniósł 110 pkt wobec prognozowanych 110,2 pkt i 111 pkt w lipcu
* Sierpniowa inflacja w Eurolandzie była zgodna z oczekiwaniami i utrzymała się na poziomie z poprzedniego miesiąca - 1,8%
* Wydatki osobiste Amerykanów wzrosły w lipcu o 0,4% (zgodnie z oczekiwaniami), a dochody o 0,5% (spodziewano się poprawy o 0,3%) w odniesieniu do poprzedniego miesiąca
* Bazowy wskaźnik wydatków osobistych (PCE core) za lipiec, jeden z pilniej obserwowanych przez Fed mierników inflacji, wyniósł 1,9%
* Indeks Chicago PMI w sierpniu wzrósł do 53,8 pkt z 53,4 pkt miesiąc wcześniej
* Lipcowe zamówienia fabryczne w USA zwiększyły się o 3,7% w porównaniu z oczekiwanym wzrostem o 3%
* Indeks nastroju konsumentów Uniwersytetu Michigan w sierpniu osiągnął 83,4 pkt, analitycy szacowali, że wyniesie 83 pkt

Dziś na rynkach:
Poniedziałek, 3/09/2007 r.

* Święto Pracy w USA, w związku z którym amerykańskie giełdy nie pracują
* Sierpniowy indeks aktywności w sektorze produkcyjnym (PMI) dla Eurolandu
* Indeks PMI za sierpień dla Niemiec

Źródło: Katarzyna Siwek, Expander
Expander
Komentarz dostarczyła firma:
Expander
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.