Sprzedaż detaliczna wzrosła mniej niż oczekiwano

Sprzedaż detaliczna wzrosła mniej niż oczekiwano
Komentarz popołudniowy Open Finance
Data dodania: 2008-09-23 (19:12)

WYDARZENIE DNIA: W sierpniu sprzedaż detaliczna wzrosła o 7,7 proc. (r/r) wobec wzrostu o 14,3 proc. w lipcu i 12,3 proc. oczekiwanych przez ekonomistów. Stopa bezrobocia spadła z 9,4 do 9,3 proc. Ten nieoczekiwany wynik jest przede wszystkim zasługą mniejszej sprzedaży samochodów (spadek o 17 proc.) i żywności.

Pozostałe działy notowały sprzedaż rosnącą w tempie dwucyfrowym, choć trzeba przyznać, że jednak wolniejszym niż w poprzednich miesiącach. Trudno na podstawie spowolnienia w jednym miesiącu snuć wnioski o narodzinach nowego trendu, ale można się domyślać, że jest to kolejny argument dla tych członków Rady Polityki Pieniężnej, którzy chcą przesunąć głosowanie nad wnioskiem o podwyżce stóp na kolejny miesiąc. Z innych publikacji warto wspomnieć o głębokim spadku indeksu PMI dla sektora produkcji w strefie euro, bo może on być zwiastunem dalszych kłopotów naszych eksporterów.

SYTUACJA NA GPW

Polska giełda należała we wtorek do najgorszych w regionie. Dzień na GPW rozpoczął się od realizowania zysków, a inwestorzy sprzedający akcje mieli taką przewagę, że po dwóch godzinach handlu najważniejsze indeksy znalazły się na ponad dwuprocentowych minusach. WIG20 kończył sesję spadkiem o 2,8 proc., WIG stracił 2,3 proc. Do kiepskiego sentymentu utrzymującego się na wszystkich rynkach akcji i dużej niechęci do ryzykownych aktywów dołączyły zaskakująco słabe dane z polskiej gospodarki. Sprzedaż detaliczna wyraźnie spowolniła w sierpniu i będzie to niewątpliwie ważnym argumentem zmniejszającym szanse na kontynuację serii podwyżek stóp procentowych. Dla giełdy taka informacja mogłaby mieć nawet pozytywny wydźwięk biorąc pod uwagę fakt, że oprocentowanie depozytów nie będzie już zachęcać inwestorów do opuszczania parkietu, lecz scenariusz spowolnienia gospodarczego nie napawa już takim optymizmem.

GIEŁDY W EUROPIE

Bieżące wiadomości zza oceanu nie bez powodu koncentrują się na planie ratunkowym przygotowywanym przez Senat - od jego ostatecznego kształtu zależeć może koniunktura na rynkach finansowych w najbliższych miesiącach, ale póki co komentatorzy nie pozostawiają suchej nitki na H.Paulsonie i B.Bernanke. We wtorkowym wystąpieniu w Kongresie przewodniczący FED zachęcał polityków do przyspieszenia prac nad reformami i stwierdził, że presja na wprowadzenie ich w życie jest bardzo wysoka. Trudno się dziwić firmom z Wall Street, że mocno lobbują, w końcu z każdym dniem tracą grube miliony na papierach wartościowych, których nikt nie chce kupować. Wyniki sieci detalicznych pokazują, że w tym roku Amerykanie najprawdopodobniej wydają na gwiazdkowe prezenty najmniej od 2002 roku. Indeksy giełdowe na nowojorskiej giełdzie rosły po południu o ok. 1 proc., natomiast w Europie wszystkie najważniejsze parkiety kończyły na minusie.

WALUTY

Już wczoraj wieczorem kurs euro wzrósł do 1,48 USD - poziomu nieoglądanego od miesiąca. Kurs dolara zbijała przede wszystkim rosnąca cena ropy naftowej ale także obawy o zdolność budżetu USA do zaciągania kolejnych potężnych zobowiązań. Dziś sytuacja ustabilizowała się o tyle, że euro potaniało o pół centa. W ostatnich dniach inwestorzy z rynku walutowego są bombardowani doniesieniami z rynków akcji i surowców i część z nich może przyjąć postawę wyczekującą, co mogłoby przerodzić się w spokojniejsze dni na rynku.

U nas dolar podrożał do 2,25 PLN, euro powróciło powyżej 3,30 PLN, a frank szwajcarski podrożał do 2,07 PLN. Inwestorów mogły spłoszyć dzisiejsze dane o sprzedaży detalicznej (zwłaszcza tych, którzy wciąż mieli nadzieję na wzrost stóp procentowych już jutro), ale ważniejsze były wydarzenia na światowych rynkach, które oznaczają ponowny spadek zaufania do walut krajów rozwijających się.

SUROWCE

Na rynku ropy naftowej w poniedziałek obserwowaliśmy największy wzrost ceny (wyrażonej w dolarach) w historii nowojorskiej giełdy surowcowej od czasu rozpoczęcia notowań w 1984 r. We wtorek baryłka nieznacznie taniała, ale w obecnych warunkach całkowitego rozchwiania rynków finansowych trudno doszukiwać się logiki w działaniach inwestorów, którzy starają się ocenić wagę szeregu sprzecznych czynników. Z jednej strony na ceny surowców wpływa kurs dolara, który tracił na wartości, z drugiej nie wiadomo na ile spadające zapotrzebowanie na energię i metale jest równoważone przez producentów ograniczających wydobycie. O skali nerwowości może świadczyć choćby cena złota, które we wtorek wyceniono na 903 USD za uncję, a jeszcze 12 września ta sama ilość kosztowała 750 USD.

Źródło: Emil Szweda, Łukasz Wróbel, Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.