Produkcja przemysłowa spadła o 3,7 proc. r/r

Produkcja przemysłowa spadła o 3,7 proc. r/r
Komentarz popołudniowy Open Finance
Data dodania: 2008-09-22 (18:44)

WYDARZENIE DNIA: Dzisiejsze dane są znacznie gorsze od oczekiwanych (wzrost o 0,3 proc.), a mimo to nie przekreślają kolejnej podwyżki stóp procentowych w Polsce. Spadek produkcji zanotowano w 20 na 29 działów gospodarki, przede wszystkim w sektorach nastawionych na eksport (motoryzacja, meble).

Wpływ spowolnienia gospodarczego w Europie na kondycję eksporterów, a tym samym na koniunkturę w całej gospodarce jest oczywisty. Co prawda częściowo spadek produkcji daje się wytłumaczyć mniejszą liczbą dni roboczych niż przed rokiem, ale nawet oczyszczony sezonowo wskaźnik spadł o 1,2 proc. Ciężar wzrostu gospodarczego spoczywa obecnie na wydatkach konsumentów. Mimo, że kolejna podwyżka stóp może je skutecznie ograniczyć, RPP może zdecydować się na taki krok w październiku, aby zbić inflację do celu i przejścia na euro w 2012 roku.

SYTUACJA NA GPW

Warszawskie indeksy giełdowe wzorem europejskich odpowiedników nie były zbyt skłonne do potrzymania wzrostów po eksplozji optymizmu z końcówki ubiegłego tygodnia. WIG20 rozpoczął od lekkich wzrostów, dzięki sporemu popytowi na akcje banku PKO BP oraz Telekomunikacji Polskiej, lecz po kilkudziesięciu minutach sprzedający papiery dużych spółek przejęli stery w swoje ręce. Najszybciej zyski z piątku oddali akcjonariusze spółek z branży budowlanej - Polimex-Mostostal stracił na wartości 10,5 proc. , a walory GTC i Cersanitu potaniały o ok. 5 proc. Z nieoficjalnych źródeł napłynęła informacja, że giełdowy debiut Enei planowany na koniec października może zostać odwołany. Wracając do rekordowych wzrostów z poprzedniej sesji, warto wyjaśnić, że giełdy w USA, Wielkiej Brytanii, Rosji czy Australii nałożyły ograniczenia na inwestorów stawiających na spadek wartości akcji, więc zamykający krótkie pozycje windowali w górę kursy.

GIEŁDY W EUROPIE

Kolejny tydzień z rzędu przynosi bezprecedensowe zmiany w funkcjonowaniu światowych rynków - tym razem po weekendzie dowiedzieliśmy, że ostatnie dwa banki inwestycyjne z tzw.wielkiej piątki, która od dwudziestu lat dyktowały warunki na Wall Street, porzucają stary model biznesowy. Morgan Stanley oraz Goldman Sachs będą podlegać pod rygorystyczny nadzór FED i liczą, że przekształcenie w typowe banki przyjmujące depozyty i udzielające kredytów pozwoli uniknąć błędów, które doprowadziły do bankructwa Lehman Brothers czy Bear Stearns. W Europie po ponad 8 proc. wzrostach z piątku inwestorzy wstrzymali oddech i przez większą część dnia indeksy poruszały w strefie spadkowej. Włoskie linie lotnicze Alitalia stracą pozwolenie na działalność jeżeli w ciągu tygodnia nie przedstawią planu ograniczania kosztów, a zważywszy, że w poniedziałek firma została wystawiona na sprzedaż, bankructwo staje się coraz bardziej prawdopodobne.

WALUTY

Mamy kontynuację odbicia euro wobec dolara, z tym że nadal ma ono chwiejny charakter. Dziś euro wyceniano na 1,45 dolara - drugi raz w tym tygodniu, ale po południu było do 1,437 USD. Ani jedna ani druga waluta nie może być uznawana w obecnej sytuacji za safe heaven, więc najbliższe dni mogą upłynąć pod znakiem kontynuacji wahań w uzależnionych od napływających danych. Złoty dostosował się do wydarzeń światowych. Dolar spadł do 2,30 PLN, a więc o 8 groszy w porówaniu do wczorajszego popołudnia. Ale do końca dnia dolar podrożał o 2 grosze. To samo działo się z euro, z tym że skala odbicia była tu mniejsza niż 1 grosz i na koniec dnia kurs sięgał 3,334 PLN. Z kolei frank spadł do 2,106 PLN.

SUROWCE

Słabnący dolar pomógł w poniedziałek podtrzymać rozpoczętą w ubiegłym tygodniu serię zwyżek cen na rynku ropy naftowej i metali szlachetnych. Kontrakty terminowe na ropę z dostarczą w październiku przekroczyły 108 USD i znalazły się na poziomie wyższym o 16 proc. niż jeszcze cztery dni temu. Od szkiców planu pomocowego dla banków przygotowywanego przez amerykański bank centralny ważniejsze chyba okazały się czynniki techniczne wynikające z wykresów(zbyt długi trend spadkowy bez istotnej korekty) oraz informacje, iż Arabia Saudyjska zgodnie z ustaleniami kartelu OPEC zmniejszyła w ostatnim miesiącu produkcję ropy o ok. 5 proc. Tymczasem zapasy miedzi oczekujące na nabywców w magazynach giełd metalowych w Szanghaju i Londynie są najwyższe od 19 miesięcy, co ewidentnie pokazuje, że równowaga między popytem i podażą została zaburzona i ostatnie silne spadki są uzasadnione fundamentami.

Źródło: Emil Szweda, Łukasz Wróbel, Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.