Produkcja przemysłowa spadła o 3,7 proc. r/r

Produkcja przemysłowa spadła o 3,7 proc. r/r
Komentarz popołudniowy Open Finance
Data dodania: 2008-09-22 (18:44)

WYDARZENIE DNIA: Dzisiejsze dane są znacznie gorsze od oczekiwanych (wzrost o 0,3 proc.), a mimo to nie przekreślają kolejnej podwyżki stóp procentowych w Polsce. Spadek produkcji zanotowano w 20 na 29 działów gospodarki, przede wszystkim w sektorach nastawionych na eksport (motoryzacja, meble).

Wpływ spowolnienia gospodarczego w Europie na kondycję eksporterów, a tym samym na koniunkturę w całej gospodarce jest oczywisty. Co prawda częściowo spadek produkcji daje się wytłumaczyć mniejszą liczbą dni roboczych niż przed rokiem, ale nawet oczyszczony sezonowo wskaźnik spadł o 1,2 proc. Ciężar wzrostu gospodarczego spoczywa obecnie na wydatkach konsumentów. Mimo, że kolejna podwyżka stóp może je skutecznie ograniczyć, RPP może zdecydować się na taki krok w październiku, aby zbić inflację do celu i przejścia na euro w 2012 roku.

SYTUACJA NA GPW

Warszawskie indeksy giełdowe wzorem europejskich odpowiedników nie były zbyt skłonne do potrzymania wzrostów po eksplozji optymizmu z końcówki ubiegłego tygodnia. WIG20 rozpoczął od lekkich wzrostów, dzięki sporemu popytowi na akcje banku PKO BP oraz Telekomunikacji Polskiej, lecz po kilkudziesięciu minutach sprzedający papiery dużych spółek przejęli stery w swoje ręce. Najszybciej zyski z piątku oddali akcjonariusze spółek z branży budowlanej - Polimex-Mostostal stracił na wartości 10,5 proc. , a walory GTC i Cersanitu potaniały o ok. 5 proc. Z nieoficjalnych źródeł napłynęła informacja, że giełdowy debiut Enei planowany na koniec października może zostać odwołany. Wracając do rekordowych wzrostów z poprzedniej sesji, warto wyjaśnić, że giełdy w USA, Wielkiej Brytanii, Rosji czy Australii nałożyły ograniczenia na inwestorów stawiających na spadek wartości akcji, więc zamykający krótkie pozycje windowali w górę kursy.

GIEŁDY W EUROPIE

Kolejny tydzień z rzędu przynosi bezprecedensowe zmiany w funkcjonowaniu światowych rynków - tym razem po weekendzie dowiedzieliśmy, że ostatnie dwa banki inwestycyjne z tzw.wielkiej piątki, która od dwudziestu lat dyktowały warunki na Wall Street, porzucają stary model biznesowy. Morgan Stanley oraz Goldman Sachs będą podlegać pod rygorystyczny nadzór FED i liczą, że przekształcenie w typowe banki przyjmujące depozyty i udzielające kredytów pozwoli uniknąć błędów, które doprowadziły do bankructwa Lehman Brothers czy Bear Stearns. W Europie po ponad 8 proc. wzrostach z piątku inwestorzy wstrzymali oddech i przez większą część dnia indeksy poruszały w strefie spadkowej. Włoskie linie lotnicze Alitalia stracą pozwolenie na działalność jeżeli w ciągu tygodnia nie przedstawią planu ograniczania kosztów, a zważywszy, że w poniedziałek firma została wystawiona na sprzedaż, bankructwo staje się coraz bardziej prawdopodobne.

WALUTY

Mamy kontynuację odbicia euro wobec dolara, z tym że nadal ma ono chwiejny charakter. Dziś euro wyceniano na 1,45 dolara - drugi raz w tym tygodniu, ale po południu było do 1,437 USD. Ani jedna ani druga waluta nie może być uznawana w obecnej sytuacji za safe heaven, więc najbliższe dni mogą upłynąć pod znakiem kontynuacji wahań w uzależnionych od napływających danych. Złoty dostosował się do wydarzeń światowych. Dolar spadł do 2,30 PLN, a więc o 8 groszy w porówaniu do wczorajszego popołudnia. Ale do końca dnia dolar podrożał o 2 grosze. To samo działo się z euro, z tym że skala odbicia była tu mniejsza niż 1 grosz i na koniec dnia kurs sięgał 3,334 PLN. Z kolei frank spadł do 2,106 PLN.

SUROWCE

Słabnący dolar pomógł w poniedziałek podtrzymać rozpoczętą w ubiegłym tygodniu serię zwyżek cen na rynku ropy naftowej i metali szlachetnych. Kontrakty terminowe na ropę z dostarczą w październiku przekroczyły 108 USD i znalazły się na poziomie wyższym o 16 proc. niż jeszcze cztery dni temu. Od szkiców planu pomocowego dla banków przygotowywanego przez amerykański bank centralny ważniejsze chyba okazały się czynniki techniczne wynikające z wykresów(zbyt długi trend spadkowy bez istotnej korekty) oraz informacje, iż Arabia Saudyjska zgodnie z ustaleniami kartelu OPEC zmniejszyła w ostatnim miesiącu produkcję ropy o ok. 5 proc. Tymczasem zapasy miedzi oczekujące na nabywców w magazynach giełd metalowych w Szanghaju i Londynie są najwyższe od 19 miesięcy, co ewidentnie pokazuje, że równowaga między popytem i podażą została zaburzona i ostatnie silne spadki są uzasadnione fundamentami.

Źródło: Emil Szweda, Łukasz Wróbel, Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

2025-04-04 Materiał zewnętrzny
W cyfrowej rzeczywistości biznesowej programy do fakturowania online stają się standardem wśród narzędzi do zarządzania finansami. Umożliwiają szybkie wystawianie dokumentów, automatyzują procesy i minimalizują ryzyko błędów. Niezależnie od skali działalności – od jednoosobowej firmy po duże przedsiębiorstwo – odpowiedni system fakturowania przekłada się na oszczędność czasu, większą kontrolę nad sprzedażą i profesjonalny wizerunek. W artykule podpowiadamy, jak wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.
Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.