Tydzień: decyzje Kongresu i RPP, sprzedaż detaliczna

Tydzień: decyzje Kongresu i RPP, sprzedaż detaliczna
Komentarz poranny Open Finance
Data dodania: 2008-09-22 (10:06)

WYDARZENIE DNIA: W tym tygodniu amerykański Kongres ma wyrazić zgodę (lub nie) na zwiększenie zadłużenia budżetu USA o 700 mld dolarów. Pieniądze mają pójść na wykup złych długów od banków. Decyzja Kongresu jest kluczowa dla powodzenia planu ratowania rynków finansowych z kryzysu płynności w jakim znalazły się amerykańskie banki.

Stąd też przesłoni ona wszelkie inne wydarzenia w ekonomii zapowiedziane na ten tydzień. Te mniejszej rangi wydarzenia to m.in. dzisiejsza publikacja wskaźnika inflacji bazowej. Jej mocny wzrost zasugerował - na podstawie własnych obliczeń - prof. Dariusz Filar, członek RPP. W środę będzie miał okazję omówić wpływ presji popytowej na wzrost cen - tego dnia decyzję podejmie Rada, a podwyżka nie jest wykluczona. W piątek poznamy zaś dynamikę wydatków detalicznych w Polsce oraz stopę bezrobocia.

SYTUACJA NA GPW

Piątkowa sesja to orgia zakupów w poczuciu bezkarności podejmowanych decyzji. Świat giełdowy oszalał po deklaracji rządu USA, który zamierza przeznaczyć 700 mld dolarów na skup złych długów w bankach. Skala interwencji jest bezprecedensowa, ale w piątek przydała się znajomość historii finansów. Podobną akcję USA już raz przeprowadziły skupując aktywa upadających SKOKów pod koniec lat 80-tych. W reakcji na tę deklarację kursy banków zyskiwały po kilkadziesiąt procent, a Lehman Bros. nawet o ponad 300 proc. - w ten sposób inwestorzy niwelowali skutki kryzysu. Także i u nas beztroska była widoczna - akcje największych banków zyskiwały po 5-8 proc., a WIG-Deweloperzy wzrósł ponad 8 proc. Obroty na całym rynku akcji wyniosły 2,2 mld PLN - odpowiednio dużo by mówić o przełomowym dniu na GPW (z tego miliard przypadł na akcje banków).

GIEŁDY ZAGRANICZNE

W Stanach w tym tygodniu obserwowaliśmy już najsilniejsze spadki indeksów od września 2001 r., a po czwartkowej sesji do serii spektakularnych wydarzeń możemy dopisać kolejny rekord. Indeksy giełdowe zyskiwały wczoraj na wartości ponad 4 proc. - najbardziej od października 2002 r., ponieważ Sekretarz Skarbu H.Paulson poinformował o zamiarach utworzenia rządowej jednostki z ogromnym kapitałem (500-800 mld USD), która skupując "toksyczne" papiery wartościowe miałaby oczyścić rynek. Zmienność indeksu na amerykańskiej giełdzie, która osiąga szczyty w okresach skrajnej paniki i strachu na rynku, była w czwartek najwyższa od końca poprzedniej bessy, co może sugerować, że po prawie rocznej przecenie zbliżamy się do dna, lecz z drugiej strony nie możemy zapominać, że dzisiaj mamy tzw. "dzień czterech wiedźm".

OBSERWUJ AKCJE

WIG20 - skuteczność analizy technicznej przy wyznaczaniu krótkoterminowego trendu i poziomów docelowych dla polskich walorów jest obecnie mocno wątpliwa, ponieważ na rynku panuje wyjątkowo wysoka zmienność i pojedynczy komunikat zza oceanu może zdziałać cuda lub doprowadzić inwestorów na skraj bankructwa. Tak właśnie było w piątek, kiedy na GPW wygasały wrześniowe serie kontraktów terminowych i opcji a zapowiedź rychłego przedstawienia przez FED planu mogącego uchronić system finansowy od załamania spowodowała ponad 9 proc. wzrosty w Europie. WIG20 przy bardzo wysokich obrotach wybił się górą z silnego trendu spadkowego, który od 4 września sprowadził indeks z poziomu 2610 pkt. o ponad 300 punktów niżej i zyskał 5,7 proc. Obroty sięgnęły blisko 2 mld PLN - w tym roku tylko trzykrotnie aktywność inwestorów handlujących w Warszawie papierami największych spółek była wyższa. Taki zryw kupujących ma niezwykłe emocjonalny charakter, o czym świadczy choćby otwarcie z luką hossy, ale popyt może na fali optymizmu z zagranicy pociągnąć przynajmniej w okolice 2500 pkt. i powalczyć ze średnią kroczącą z 20 okresów. Podczas poniedziałkowej sesji mocno wyprzedany wskaźnik stochastyczny najprawdopodobniej da sygnał kupna.

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ

ABM-Solid - spółka podpisała aneks z CP RE Sp. z o.o. na dodatkowe prace przy budowie stacji oczyszczania wód technologicznych. Wartość aneksu to 1,6 mln PLN, a termin wykonania prac to 30 września br.

BOMI - fundusze ING zredukowały zaangażowanie w spółce poniżej 5 proc. głosów na WZA (wcześniej 5,18 proc.).

Hardex - DM IDM ma 10,7 proc. akcji spółki (wcześniej 4,6 proc.).

Puławy - podpisały aneks z kopalnią Bogdanka na dostawy miału węglowego do końca 2012 r. Wartość dostaw do końca 2008 r. ma wynieść 169 mln PLN.

Pemug - ma kontrakt z Muzeum Śląskim na wykonanie remontu wieży zabytkowej szybu "Bartosz". Wartość kontraktu to 1,2 mln PLN netto, a termin wykonania mija 30 listopada br. Spółka ma też kontrakt z kopalnią Staszic na dostawę sprzętu. Wartość kontraktu to 0,4 mln PLN, a termin wykonania wynosi trzy miesiące.

Ruch - ma nową umowę sprzedaży makulatury do Internationa Paper Kwidzyń. Umowę zawarto na czas nieokreślony.

J.W. Construction - deweloper sprzedał obligacje za 54,5 mln PLN, których termin wygaśnięcia mija w listopadzie br. Wysokości odsetek nie podano.

Polimex - spółka ma kontrakt na wybudowanie galerii handlowej w Tarnowie. Wartość kontraktu to 108,9 mln PLN netto, a termin zakończenia prac to listopad 2009 r.

P.A. Nova - spółka ma kontrakt z Tesco o wartości 14,2 mln PLN. Termin zakończenia prac mija w marcu 2009 r.

PROGNOZA GIEŁDOWA

Po silnych wzrostach w piątek, pozostaje pytanie - co dalej? Sądzę, że nie należy kierować się wynikami piątkowej sesji, obawiać się szybkiego powrotu do spadków. Historycznie akcje pozostają tanie - najtańsze od trzech lat. Trzech lat, przez które wiele przedsiębiorstw zrobiło duży postęp. Ale też trzeba mieć w pamięci, że plan ratunkowy w USA bez decyzji pozostaje tylko planem. Odrzucenie go przez Kongres miałoby katastrofalne następstwa dla rynków akcji. Z drugiej strony czekać z zakupami do tej decyzji to też ryzyko - rynek może odjechać zbyt daleko. Najważniejsze jednak to pamiętać, że zażegnanie kryzysu nie oznacza natychmiastowej poprawy wskaźników gospodarczych. Tutaj prognozy (choć nie skorygowane o wpływ planu ratunkowego) pozostają tak słabe jak były. Tydzień będzie więc arcyciekawy - i na GPW i na pozostałych rynkach. Zachowanie rynku z minionego tygodnia dość klarownie wskazuje na możliwość wystąpienia dni odwrotu - szanse na silną korektę wzrostową są jak najbardziej realne i spodziewamy się udanego tygodnia dla posiadaczy akcji notowanych na GPW.

WALUTY

Dolar zareagował umocnieniem na wczorajszy pomysł amerykańskiego rządu odnośnie utworzenia instytucji określanej mianem "złego banku", któremu banki będące w tarapatach z powodu inwestycji w ryzykowne papiery wartościowe mogłyby odsprzedać te właśnie aktywa. Podobny zabieg pod koniec lat 80 skutecznie pomógł złagodzić zawirowania wywołane bankructwami odpowiedników polskich SKOK-ów. Niektórzy analitycy sugerują, że bardzo silne zwyżki pary USDJPY świadczą o powrocie zjawiska "carry trade" polegającego na zaciąganiu kredytu w jenach i inwestowaniu środków w krajach oferujących wyższe stopy procentowe niż Japonia. W piątek rano chętnie kupowano złotówkę, która zyskiwała na wartości ok. 1 proc. względem dolara, a wobec franka i euro aż o 2 proc. Za dolara płacono 2,326 PLN, euro kosztowało 3,305 PLN, a frank 2,081 PLN.

SUROWCE

Sytuacja na rynkach finansowych zmienia się obecnie jak w kalejdoskopie. Jeszcze tydzień temu za uncję złota płacono 770 USD, a w piątek ta sama ilość kruszcu była droższa o 80 USD, a ropa naftowa potaniała od połowy lipca o ponad jedną trzecią. W czwartek cena baryłki kontynuowała ruch w górę i po przekroczeniu 100 USD zaczęła stabilizować się na niższych poziomach, gdzie pozostawała jeszcze w piątek rano (ok. 98,5 USD). Tanieje również miedź i produkty rolne, a to powinno zacząć wkrótce przekładać się na niższą inflację producentów, a w dalszej kolejności na obniżenie cen produktów końcowych. Zobaczymy czy takie oczekiwania są uzasadnione i czy przed weekendem potwierdzą je dane z niemieckiej gospodarki.

Źródło: Łukasz Wróbel, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.