Rynkowe stopy w USA podwoiły się w jeden dzień

Rynkowe stopy w USA podwoiły się w jeden dzień
Komentarz popołudniowy Open Finance
Data dodania: 2008-09-16 (18:15)

WYDARZENIE DNIA: Rynkowa stopa overnight wzrosła do 6,44 proc. z 3,33 proc. zaledwie wczoraj. W porównaniu do czerwca, kiedy wynosiły 2,07 proc. wzrost przekracza 200 proc. W zasadzie to kończy temat dyskusji o konieczności obniżek stóp procentowych przez Fed.

Stopy rynkowe są znacznie wyższe niż w banku centralnym, a problemem nie jest ich koszt, lecz dostępność. Skoro za pożyczkę "na noc" banki żądają więcej niż za obligacje 10-letnie, to mamy dość klarowny obraz sytuacji na amerykańskim rynku pieniężnym - totalny krach zaufania między uczestnikami rynku. Tym bardziej trudny do zrozumienia, że ma miejsce w samym centrum finansowego świata. Inne informacje z USA są nadal przygnębiające - AIG nie zdobył dotąd finansowania i traci kolejne 60 proc. (kurs spadł z 22 dolarów w piątek do 3,3 USD dziś). KNF zapewnia, że polskie spółki AIG są bezpieczne.

SYTUACJA NA GPW

We wtorek rano można było mieć nadzieję, że lawinowa wyprzedaż akcji przynajmniej wyhamuje, bo w natłoku bezprecedensowych komunikatów z zagranicznego sektora finansowego nikt chyba nie liczył na wzrosty. WIG20 rozpoczął dzień od około jednoprocentowych spadków i do południa utrzymywał się w okolicy 2300 pkt., ale w Europie Zachodniej indeksy traciły ponad 3 proc. i nasza giełda przystąpiła do równania w dół. Po dwóch sesjach indeks dwudziestu największych spółek znajduje się o 7,3 proc. poniżej poziomów z piątku, a od początku miesiąca osunął się o 12,2 proc. Na szerokim rynku podrożało o 50 walorów więcej niż w poniedziałek, co dało jedynie 28 mln PLN (spośród 1,41 mld PLN obrotów). Po zakończeniu handlu w Warszawie decyzję o poziomie stóp procentowych podejmie amerykański bank centralny, lecz trudno oczekiwać by pomogło to naszej giełdzie przed jutrzejszą sesją. Nadal jesteśmy niewolnikami sytuacji z zewnątrz.

GIEŁDY W EUROPIE

W dniach takich jak dzisiaj na rynkach finansowych dzieje się tak wiele, że ograniczymy się do przytoczenia suchych faktów, które nie wymagają komentarza. O godz. 16.30 francuski indeks CAC40 spadał o 1,7 proc., brytyjski FT-SE tracił 3,4 proc., a węgierski BUX 3,1 proc. W Nowym Jorku akcje największej grupy ubezpieczeniowej na świecie AIG, które w piątek kosztowały 22 USD, we wtorek inwestorzy wycenili na 3,3 USD. Wyniki banku inwestycyjnego Goldman Sachs były o 70 proc. niższe niż przed rokiem. Ceny konsumentów w sierpniu rosły w USA o 0,1 proc. wolniej niż przed miesiącem, a inflacja w ujęciu rocznym wyniosła 5,4 proc. Banki centralne z USA, Europy i Azji podjęły wspólne działania w celu ustabilizowania sytuacji i od poniedziałku zasiliły rynki finansowe dodatkową kwotą przekraczającą 150 mld USD. Poprawiły się europejskie indeksy sentymentu, a inflacja okazała się zgodna z oczekiwaniami.

WALUTY

Euro potaniało dziś do 1,415 USD, a więc o 0,8 proc., choć trudno uzasadnić ten ruch obserwując skalę ucieczki kapitału. Rynki zaczynają uwzględniać nawet prawdopodobieństwo nie wywiązania się USA ze zobowiązań (narosłych skokowo po nacjonalizacji Fannie Mae i Freddie Mac), ale widocznie taka skala kryzysu nie wizualizuje się jeszcze w głowach inwestorów.

U nas dolar podrożał ponownie do 2,40 PLN, euro do 3,39 PLN (było już 3,42 PLN), a frank do 2,14 PLN (w ciągu dnia było to 2,165 PLN). Spadek złotego jest konsekwencją przebiegu notowań na światowych rynkach, nie ma nic wspólnego z postrzeganiem naszej gospodarki przez światowych inwestorów.

SUROWCE

Ropa po 91 USD za baryłkę, miedź po 6792 USD ton - to odpowiednio o 19,7 proc. i 8,8 proc. mniej niż na początku września. Tylko w ciągu ostatnich dwóch dni ropa potaniała o ponad 10 dolarów. Po części wynika to z niegasnących obaw o mniejsze zapotrzebowanie na energię i surowce przemysłowe w największych gospodarkach, ale nie bez znaczenia są dramatyczne doniesienia z sektora finansowego, które przeniosły ciężar z chęci zwiększania wartości portfeli na ochronę kapitału. Inwestorzy uciekają od aktywów wiążących się z jakimkolwiek ryzykiem i najbardziej pożądana jest obecnie gotówka oraz bezpieczne instrumenty rynku pieniężnego, a surowce i giełda to nowy synonim zła. Informacje o atakach rebeliantów na nigeryjskie platformy jeszcze w lipcu działały stymulująco na ceny ropy, teraz przepadają bez echa.

Źródło: Łukasz Wróbel, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.