Lehman bankrutuje, szansa na niższe stopy w USA?

Lehman bankrutuje, szansa na niższe stopy w USA?
X-Trade Brokers Daily
Data dodania: 2008-09-15 (10:02)

I stało się. W pół roku po updaku Bear Sterns, kolejny bank inwestycyjny – Lehman Brothers został zmuszony do bankructwa. Jeszcze w weekend wydawało się, że jest dla niego ratunek – potencjalni nabywcy to Barclays i Bank of America – obydwa banki jednak przestraszyły się nieznanego rozmiaru strat, z którymi przyszłoby im się zmierzyć.

Bank of America za 50 mld USD nabył za to Merrill Lynch, co jest kolejnym hitem weekendu i pokazuje, że Merrill uprzedził w ten sposób „namaszczenia” na kolejnego bankruta. Bankructwo Lehmana oznacza kolejne tygodnie bardzo dużej niepewności – 600 mld USD aktywów czekać będzie na upłynnienie. Choć w akcji są amerykańscy regulatorzy, mający zapewnić płynne funkcjonowanie rynku, jasnym jest, iż będziemy mieli do czynienia z presją na spadki cen aktywów m.in. związanych z rynkiem nieruchomości.

Zdecydowanie najważniejszym wydarzeniem bieżącego tygodnia będzie zaplanowane na jutro posiedzenie Fed. Choć rynek nie oczekuje zmian stóp na tym posiedzeniu, zdania są dość podzielone, jeśli chodzi o przyszłe decyzje. Do niedawna wybór zdawał się leżeć pomiędzy pozostawieniem stóp na niezmienionym poziomie przez dłuższy okres a dość szybką podwyżką w celu zapobieżenia wzrostowi oczekiwań inflacyjnych. Tymczasem w ostatnich dniach coraz więcej inwestorów mówi o możliwej obniżce stóp jeszcze w tym roku. Rzeczywiście kontrakty na stopę Fed wliczają już ponad 40% szansę na cięcie przed końcem roku, podczas gdy na początku miesiąca takie rozwiązanie w ogóle nie było brane pod uwagę. Argumentem za obniżką stóp miałby być m.in. fakt, iż ceny surowców mocno zniżkują zmniejszając zagrożenie inflacyjne. Oznacza to, iż rynek bardzo będzie wyczekiwał ewentualnej zmiany w komunikacie, która otwierałaby drogę do takiego ruchu. Wydaje się jednak, iż dla Fed najlepszą strategią jest obecnie obserwacja – obniżka stóp rodzi długoterminowe zagrożenie inflacją, czego boi się wielu jego członków. Podwyżka natomiast mogłaby wywołać niepożądane konsekwencje na rozchwianych rynkach finansowych i zaprzepaścić efekty działań stabilizacyjnych, których podejmuje się amerykański bank centralny. Nie można jednak wykluczyć, że jeśli po bankructwie Lehmana na rynkach znów zapanuje chaos, Fed będzie musiał ciąć stopy i to być może na specjalnym posiedzeniu.

Poza posiedzeniem Fed, dla rynków kluczowe będą dane o inflacji. Tak się składa, że we wtorek poznamy dynamikę CPI nie w USA, ale także w strefie euro i na Wyspach. Oczekuje się, iż w USA inflacja miała swój szczyt już w lipcu, kiedy wyniosła 5,6% r/r. Tym razem rynek oczekuje, iż ceny nie zmieniły się w relacji miesięcznej, co oznaczałoby roczny CPI na poziome 5,5%. CPI po wyeliminowaniu cen żywności i energii miałby wynieść 0,2% m/m i 2,6% r/r.

Na naszym lokalnym rynku poznamy sierpniowe dane dotyczące CPI, wynagrodzeń i zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw, produkcji przemysłowej i PPI. Inflacja CPI i rynek pracy już dziś – oczekujemy rocznego CPI na poziomie 4,9%, rocznej dynamiki wynagrodzeń na poziomie 10,5%, zaś zatrudnienia na poziomie 4,5%.

Już dziś dane o produkcji przemysłowej s USA – rynek oczekuje jej spadku o 0,3% m/m oraz spadku wykorzystania mocy produkcyjnych do 79,6%. Te dane o godzinie 15.15, zaś o 14.30 indeks aktywności w rejonie Nowego Jorku. Konsensus na ten odczyt to 1,4 pkt.

Waluty – Dynamiczna korekta na EURUSD

Tak jak od końca lipca mieliśmy do czynienia z niesłychanie silnym umocnieniem dolara, tak dynamiczna jest jego korekta. Odbicie nastąpiło już w czwartek, kiedy para EURUSD osiągnęła roczne minimum na poziomie 1,3881 – tj. blisko 50% zniesienia wzrostów zapoczątkowanych jeszcze w 2005 roku (!) – jednak początkowo wzrosty były niemrawe. Przyspieszyły w piątek, zwłaszcza po słabych danych dotyczących sprzedaży detalicznej – na koniec minionego tygodnia EURUSD notowane było już powyżej 1,42. Co ciekawe osłabienia dolara nie powstrzymał rewelacyjny odczyt wskaźnika nastrojów konsumenckich, który zdołał wydatnie pomóc rynkom akcji. Dalszy spadek wartości dolara po weekendzie to już efekt wydarzeń w sektorze finansowym tj. wniosku o bankructwo Lehman Brothers i przejęcia Merrill Lynch. Rezultat to para EURUSD na poziomie nawet 1,4480, choć ruch ten na otwarciu w Europie jest nieco korygowany. Czy dolar nadal będzie się osłabiał? To zależy w dużej mierze od tego, jak zareaguje Fed. Nawet cień zapowiedzi niższych stóp może w obecnej sytuacji powodować silne spadki wartości dolara. Obecnie pierwszy opór to 1,4690 – zniesienie fali wzrostowej oraz poziom konsolidacji z drugiej połowy sierpnia. Zamieszanie na rynkach finansowych wykorzystuje oczywiście również jen – spadek pary USDJPY do 105,20 oznacza, iż japońska waluta jest najsilniejsza od 17 lipca. Nie jest do końca jasne jak te zmiany przełożą się na rynek złotego – generalnie tak duży wzrost powinien niejako automatycznie przełożyć się na spadek notowań obydwu par – w przypadku USDPLN nawet poniżej 2,30.Należy jednak pamiętać, iż w okresie podwyższonego ryzyka rynki walut wschodzących nie są ulubionym miejscem inwestorów – zatem reakcja złotego może być umiarkowana.

Surowce – Na co czeka rynek surowców?

Wzrost notowań EURUSD – szczególnie po tak dużych wcześniejszych spadkach to teoretycznie wymarzona sytuacja dla popytu na większości z rynków surowcowo-towarowych. Tymczasem wzrost notowań tej pary z niecałych 1,40 do niemal 1,45 powoduje w większości przypadków dość niemrawe reakcje, tak jakby inwestorzy nie do końca wierzyli w to co miało miejsce podczas weekendu. Na takich rynkach jak miedź czy złoto mamy tylko po 2% zwyżki (choć złoto zyskuje już od czwartku) – niewiele więcej zyskuje srebro, które jest bardzo wrażliwe na zmiany wartości dolara. Jedynie w przypadku platyny wszystko zadziałało „jak należy” – tu mamy 8% zwyżkę. Wytłumaczeniem niepewności na tych rynkach jest zachowanie się cen ropy – nie tylko nie zareagowały one na wzrost wartości euro, ale odnotowały spadek – poniżej 98 USD za baryłkę gatunku Brent. To może oznaczać, iż inwestorzy obawiają się konsekwencji upadku kolejnego banku dla sytuacji gospodarczej. Mimo to, wydaje się, iż metale mają potencjał do wykorzystania długo oczekiwanego odbicia na EURUSD.

Źródło: Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.
Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.