Lehman bankrutuje, szansa na niższe stopy w USA?

Lehman bankrutuje, szansa na niższe stopy w USA?
X-Trade Brokers Daily
Data dodania: 2008-09-15 (10:02)

I stało się. W pół roku po updaku Bear Sterns, kolejny bank inwestycyjny – Lehman Brothers został zmuszony do bankructwa. Jeszcze w weekend wydawało się, że jest dla niego ratunek – potencjalni nabywcy to Barclays i Bank of America – obydwa banki jednak przestraszyły się nieznanego rozmiaru strat, z którymi przyszłoby im się zmierzyć.

Bank of America za 50 mld USD nabył za to Merrill Lynch, co jest kolejnym hitem weekendu i pokazuje, że Merrill uprzedził w ten sposób „namaszczenia” na kolejnego bankruta. Bankructwo Lehmana oznacza kolejne tygodnie bardzo dużej niepewności – 600 mld USD aktywów czekać będzie na upłynnienie. Choć w akcji są amerykańscy regulatorzy, mający zapewnić płynne funkcjonowanie rynku, jasnym jest, iż będziemy mieli do czynienia z presją na spadki cen aktywów m.in. związanych z rynkiem nieruchomości.

Zdecydowanie najważniejszym wydarzeniem bieżącego tygodnia będzie zaplanowane na jutro posiedzenie Fed. Choć rynek nie oczekuje zmian stóp na tym posiedzeniu, zdania są dość podzielone, jeśli chodzi o przyszłe decyzje. Do niedawna wybór zdawał się leżeć pomiędzy pozostawieniem stóp na niezmienionym poziomie przez dłuższy okres a dość szybką podwyżką w celu zapobieżenia wzrostowi oczekiwań inflacyjnych. Tymczasem w ostatnich dniach coraz więcej inwestorów mówi o możliwej obniżce stóp jeszcze w tym roku. Rzeczywiście kontrakty na stopę Fed wliczają już ponad 40% szansę na cięcie przed końcem roku, podczas gdy na początku miesiąca takie rozwiązanie w ogóle nie było brane pod uwagę. Argumentem za obniżką stóp miałby być m.in. fakt, iż ceny surowców mocno zniżkują zmniejszając zagrożenie inflacyjne. Oznacza to, iż rynek bardzo będzie wyczekiwał ewentualnej zmiany w komunikacie, która otwierałaby drogę do takiego ruchu. Wydaje się jednak, iż dla Fed najlepszą strategią jest obecnie obserwacja – obniżka stóp rodzi długoterminowe zagrożenie inflacją, czego boi się wielu jego członków. Podwyżka natomiast mogłaby wywołać niepożądane konsekwencje na rozchwianych rynkach finansowych i zaprzepaścić efekty działań stabilizacyjnych, których podejmuje się amerykański bank centralny. Nie można jednak wykluczyć, że jeśli po bankructwie Lehmana na rynkach znów zapanuje chaos, Fed będzie musiał ciąć stopy i to być może na specjalnym posiedzeniu.

Poza posiedzeniem Fed, dla rynków kluczowe będą dane o inflacji. Tak się składa, że we wtorek poznamy dynamikę CPI nie w USA, ale także w strefie euro i na Wyspach. Oczekuje się, iż w USA inflacja miała swój szczyt już w lipcu, kiedy wyniosła 5,6% r/r. Tym razem rynek oczekuje, iż ceny nie zmieniły się w relacji miesięcznej, co oznaczałoby roczny CPI na poziome 5,5%. CPI po wyeliminowaniu cen żywności i energii miałby wynieść 0,2% m/m i 2,6% r/r.

Na naszym lokalnym rynku poznamy sierpniowe dane dotyczące CPI, wynagrodzeń i zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw, produkcji przemysłowej i PPI. Inflacja CPI i rynek pracy już dziś – oczekujemy rocznego CPI na poziomie 4,9%, rocznej dynamiki wynagrodzeń na poziomie 10,5%, zaś zatrudnienia na poziomie 4,5%.

Już dziś dane o produkcji przemysłowej s USA – rynek oczekuje jej spadku o 0,3% m/m oraz spadku wykorzystania mocy produkcyjnych do 79,6%. Te dane o godzinie 15.15, zaś o 14.30 indeks aktywności w rejonie Nowego Jorku. Konsensus na ten odczyt to 1,4 pkt.

Waluty – Dynamiczna korekta na EURUSD

Tak jak od końca lipca mieliśmy do czynienia z niesłychanie silnym umocnieniem dolara, tak dynamiczna jest jego korekta. Odbicie nastąpiło już w czwartek, kiedy para EURUSD osiągnęła roczne minimum na poziomie 1,3881 – tj. blisko 50% zniesienia wzrostów zapoczątkowanych jeszcze w 2005 roku (!) – jednak początkowo wzrosty były niemrawe. Przyspieszyły w piątek, zwłaszcza po słabych danych dotyczących sprzedaży detalicznej – na koniec minionego tygodnia EURUSD notowane było już powyżej 1,42. Co ciekawe osłabienia dolara nie powstrzymał rewelacyjny odczyt wskaźnika nastrojów konsumenckich, który zdołał wydatnie pomóc rynkom akcji. Dalszy spadek wartości dolara po weekendzie to już efekt wydarzeń w sektorze finansowym tj. wniosku o bankructwo Lehman Brothers i przejęcia Merrill Lynch. Rezultat to para EURUSD na poziomie nawet 1,4480, choć ruch ten na otwarciu w Europie jest nieco korygowany. Czy dolar nadal będzie się osłabiał? To zależy w dużej mierze od tego, jak zareaguje Fed. Nawet cień zapowiedzi niższych stóp może w obecnej sytuacji powodować silne spadki wartości dolara. Obecnie pierwszy opór to 1,4690 – zniesienie fali wzrostowej oraz poziom konsolidacji z drugiej połowy sierpnia. Zamieszanie na rynkach finansowych wykorzystuje oczywiście również jen – spadek pary USDJPY do 105,20 oznacza, iż japońska waluta jest najsilniejsza od 17 lipca. Nie jest do końca jasne jak te zmiany przełożą się na rynek złotego – generalnie tak duży wzrost powinien niejako automatycznie przełożyć się na spadek notowań obydwu par – w przypadku USDPLN nawet poniżej 2,30.Należy jednak pamiętać, iż w okresie podwyższonego ryzyka rynki walut wschodzących nie są ulubionym miejscem inwestorów – zatem reakcja złotego może być umiarkowana.

Surowce – Na co czeka rynek surowców?

Wzrost notowań EURUSD – szczególnie po tak dużych wcześniejszych spadkach to teoretycznie wymarzona sytuacja dla popytu na większości z rynków surowcowo-towarowych. Tymczasem wzrost notowań tej pary z niecałych 1,40 do niemal 1,45 powoduje w większości przypadków dość niemrawe reakcje, tak jakby inwestorzy nie do końca wierzyli w to co miało miejsce podczas weekendu. Na takich rynkach jak miedź czy złoto mamy tylko po 2% zwyżki (choć złoto zyskuje już od czwartku) – niewiele więcej zyskuje srebro, które jest bardzo wrażliwe na zmiany wartości dolara. Jedynie w przypadku platyny wszystko zadziałało „jak należy” – tu mamy 8% zwyżkę. Wytłumaczeniem niepewności na tych rynkach jest zachowanie się cen ropy – nie tylko nie zareagowały one na wzrost wartości euro, ale odnotowały spadek – poniżej 98 USD za baryłkę gatunku Brent. To może oznaczać, iż inwestorzy obawiają się konsekwencji upadku kolejnego banku dla sytuacji gospodarczej. Mimo to, wydaje się, iż metale mają potencjał do wykorzystania długo oczekiwanego odbicia na EURUSD.

Źródło: Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.