W USA dane o PPI, sprzedaży i nastrojach

W USA dane o PPI, sprzedaży i nastrojach
X-Trade Brokers Daily
Data dodania: 2008-09-12 (09:29)

Produkcja przemysłowa w Chinach systematycznie zwalnia. W sierpniu wzrosła już tylko 12,8% r/r, co okazało się najniższą dynamiką od sześciu lat. Spadek dynamiki produkcji to efekt kilku czynników. Składają się na niego niższy popyt zewnętrzny (z USA, Europy i Japonii), spowolnienie popytu krajowego po igrzyskach olimpijskich oraz problemy z dostawami prądu.

Niższa dynamika produkcji rodzi spekulacje, iż władze Chin, które ciągle aplikują gospodarce sporą dawkę ręcznego sterowania, będą chciały powstrzymać dalszą aprecjację waluty i zmniejszą stopień rezerw obowiązkowych w bankach.

W USA opublikowany będzie dziś szereg wskaźników, z których najważniejsze to sprzedaż detaliczna oraz inflacja mierzona indeksem PPI. Rynek oczekuje niewielkiego wzrostu sprzedaży – o 0,2% m/m, po wyeliminowaniu sprzedaży samochodów oczekuje się braku zmiany. Jeśli chodzi o PPI, oczekiwane jest kolejne przyspieszenie rocznej dynamiki – do 10,2% wskaźnika ogółem i 3,7% wskaźnika po wyeliminowaniu cen żywności i energii. Obydwie figury dotyczą sierpnia i podane zostaną o godzinie 14.30. Ponadto podany zostanie indeks nastrojów konsumenckich sporządzany przez Uniwersytet w Michigan. Rynek oczekuje trzeciego kolejnego wzrostu (głównie z tytułu spadku cen ropy), tym razem do 64 pkt. Te dane o 15.55, zaś pięć minut później dane o zapasach firm za lipiec (oczekiwany wzrost o 0,5% m/m po 0,7% m/m w czerwcu).

W Polsce istotne będą dane przedstawiające bilans płatniczy za lipiec. Przypomnijmy, iż w czerwcu deficyt na rachunku bieżącym wyniósł rekordowe 2,292 mld EUR. Wiele wskazuje na to, że lipiec mógł być jeszcze gorszy, choćby ze względu na silną aprecjację waluty. Niewykluczone, iż ze względu na rosnący deficyt handlowy, deficyt na rachunku obrotów bieżących przekroczył 2,5 mld EUR. Utrzymywanie się deficytów na tak wysokim poziomie będzie coraz bardziej niebezpieczne, zwłaszcza w perspektywie wprowadzenia złotego do mechanizmu ERM2. Ponadto dziś poznamy dane o podaży pieniądza w sierpniu.

Waluty – Złoty jeszcze nie jest wyjątkowy

Wczorajszy przebieg notowań na parze EURUSD miał dość specyficzny charakter. Dzień rozpoczął się od umocnienia dolara, co sprowadziło notowania EURUSD nawet do 1,3891. Dane o godzinie 14.30 były teoretycznie niekorzystne dla amerykańskiej waluty – ceny importu spadały szybciej niż oczekiwano, liczba bezrobotnych okazała się wyższa, a deficyt handlowy wyraźnie większy. Para EURUSD zareagowała wzrostem do 1,3972, jednak podaż bardzo szybko przystąpiła do kontrataku, sprowadzając notowania do nowego rocznego minimum na poziomie 1,3881. To zdawałoby się potwierdzać siłę dolara, jednak wieczorem, kiedy jen tracił w obliczu bardzo mocnej końcówki sesji na Wall Street, walucie euro udało się odrobić część strat i dziś rano oscylujemy wokół poziomu 1,40.

Wczorajszy dzień przyniósł ponownie bardzo dużą zmienność na rynku polskiej waluty. Notowania pary USDPLN najpierw rosły z poziomu 2,4180 do 2,4650, aby pod koniec dnia znów zbliżyć się do poziomu 2,42. W przypadku EURPLN mieliśmy wzrost powyżej 3,4260, jednak na zakończenie dnia było to już tylko 3,40. Wczorajsza sesja potwierdziła, że mimo deklaracji premiera o chęci przyjęcia euro, rynek (po jednodniowej skokowej aprecjacji) nie traktuje złotego w wyjątkowy sposób. Wczoraj wobec nowych minimów na EURUSD traciły wszystkie waluty z rynków wschodzących, zaś pod koniec dnia popyt pojawił się również na forinta czy randa. Interesujące będzie natomiast to jak złoty zareaguje na dzisiejsze dane o deficycie na rachunku obrotów bieżących, który będzie stopniowo stawał się coraz bardziej problematyczny.

Surowce – Ryż odporny na dolara

Bezprecedensowe tempo umacniania się amerykańskiej waluty z ostatnich dwóch miesięcy odsłoniło potężną skalę spekulacji na rynkach surowcowych. Podczas hossy często można było usłyszeć tłumaczenie, iż wzrost cen surowców jest nieunikniony ze względu na taniejącego dolara. To prawda, jednak idąc jedynie za tym argumentem, elastyczność cenowa w relacji do zmian kursu EURUSD powinna być wyraźnie niższa niż 1 (tzn. wzrost kursu EURUSD o 1% powinien przełożyć się na wzrost ceny danego surowca wyrażonej w USD o mniej niż 1%). Tymczasem elastyczności te często były dużo wyższe, co świadczyło o wysoce spekulacyjnym wykorzystaniu tego czynnika. Umocnienie dolara tylko potwierdziło tę tezę. Wystarczy spojrzeć na rynki srebra czy platyny – ceny spadły tu od początku miesiąca o ponad 20%! Dla wielu inwestorów pożądanym może być zatem inwestowanie w surowce czy towary, które są relatywnie odporne na zmiany wartości dolara.

Do takich towarów zaliczyć można ziarna, a szczególnie ryż. Cena ryżu konsekwentnie rośnie od połowy sierpnia – w ostatnich dwóch dniach mimo minimów na EURUSD, wzrost cen wyniósł 2,5% (do 19,40 USD za cetnara). Co ciekawe za odbicie posłużył poziom, który był 61,8% zniesieniem wcześniejszej dużej fali wzrostowej (16 USD). Teoretyczny zasięg obecnego wzrostu to 21,35 USD. Ciekawostką wspierającą w dłuższym okresie wzrost cen jest spadek areału uprawnego w Wietnamie – drugim największym eksporterze ryżu. Wobec urbanizacji w tym kraju, co roku areał rolny jest mniejszy o ponad 50 tys. hektarów. We wrześnie rząd Wietnamu zatwierdził budowę 123 pól golfowych, które pochłoną dodatkowe 41 tys. hektarów.

Źródło: Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.