Deficyt handlowy USA wzrósł, a Lehman spada o kolejne 40 proc.

Deficyt handlowy USA wzrósł, a Lehman spada o kolejne 40 proc.
Komentarz popołudniowy Open Finance
Data dodania: 2008-09-11 (18:12)

WYDARZENIE DNIA: Nie mają końca kłopoty czwartego co do wielkości banku inwestycyjnego w USA. Dziś jego akcje potaniały o kolejne 40 proc., po spadku o 7 proc. wczoraj i o 45 proc. we wtorek. Analitycy trzech domów maklerskich obniżyli swoje rekomendacje dla tego banku spodziewając się obcięcia ratingów kredytowych dla niego.

Lehman ciągnie za sobą inne instytucje finansowe - papiery Washington Mutual potaniały na początku handlu w USA o 30 proc. Tymczasem departament handlu podał inną - raczej nieciekawą dla inwestorów wiadomość. Deficyt handlowy USA wzrósł do 62,2 mld dolarów w lipcu, głównie za sprawą rekordowych w tym czasie cen ropy naftowej. W sierpniu deficyt powinien być już mniejszy - ceny importu do USA spadły bowiem w tym miesiącu o 3,7 proc. (a bez ropy o 0,3 proc.).

SYTUACJA NA GPW

W czwartek warszawskie indeksy przez cały dzień pozostawały poniżej poziomów z poprzedniej sesji - WIG stracił 1,3 proc., a WIG20 1,6 proc. Z portfeli pozbywano się przede wszystkim akcji największych spółek z sektora mediów - zarówno Agora, jak i TVN były warte o ponad 4 proc. mniej niż w środę. Powodów do zadowolenia nie mają także posiadacze walorów banków, bo te za sprawą kłopotów branży finansowej z Europy Zachodniej i USA są przeceniane średnio o ponad 2 proc. KGHM przedstawił w czwartek inwestorom nową strategię, która zakłada m.in. obniżenie kosztów poprzez integrację wszystkich kopalń w jeden podmiot. Nie pomogło to jednak podnieść kursu z najniższych poziomów od początku 2006 roku. Przytłaczająca większość transakcji zawieranych na GPW ponownie skoncentrowała się na największych spółkach, bo aż 1,05 mld PLN z 1,17 mld PLN obrotów na całym rynku przypadły akcje wchodzące w skład indeksu WIG20.

GIEŁDY W EUROPIE

Trzeci dzień z rzędu spadały indeksy giełdowe w całej europie - w czwartek po południu CAC40 tracił 1,6 proc., FT-SE 1,5 proc., a BUX aż 2,5 proc. W Wielkiej Brytanii inwestorzy pozbywali się akcji sieci supermarketów oraz spółek związanych z rynkiem nieruchomości. W Nowym Jorku dzień także rozpoczął się w ponurych nastrojach - wszystkie podstawowe indeksy spadały o ponad 1 proc., ponieważ do obaw o kondycję największych banków dołączyły słabe dane z rynku pracy. Liczba nowych bezrobotnych w USA, która wywołała w poprzedni czwartek silną wyprzedaż akcji została po aktualizacji jeszcze wyższa, a świeże dane okazały się gorsze od prognoz analityków. Akcje banku Washington Mutual traciły na wartości ponad 30 proc., Lehman Brothers potaniał o kolejne 40 proc. i papiery które tydzień temu kosztowały ponad 16 USD, dziś można było kupić za ok. 4 USD. Z moskiewskiej giełdy po spadku o ok. 49 proc. od majowych szczytów wyparowało ok. 750 mld USD.

WALUTY

Czarna seria euro zdaje się nie mieć końca. Przez ostatnie trzy tygodnie wspólna waluta tylko dwa dni zyskiwała na wartości, a były to wzrosty kosmetyczne. Zdaje się, ze wyprzedaży wspólnej waluty nic nie jest w stanie powstrzymać, co prowadzi do wniosku, że nie tyle jest to ruch o charakterze fundamentalnym (wtedy zawsze trafiają się wątpliwości i przeciwstawne opinie), ale raczej przymusowe zamykanie pozycji. Być może przez fundusze hedgingowe, które grają przecież na długoterminowych trendach na najpłynniejszych rynkach. A więc także na rynku walutowym.

U nas o decyzje trudno. Z jednej strony rząd chce szybkiego przyjęcia euro, Dariusz Filar z RPP mówi, że w takim wypadku nie ma mowy o obniżce stóp w 2009 r. - wszytko to sprzyja złotemu. Z drugiej strony wyprzedaż euro powinna działać przeciwko złotemu. Na razie silniejszy jest trend globalny - dolar podrożał dziś do 2,45 PLN, euro do 3,41 PLN, a frank do 2,15 PLN. W trakcie dnia kursy były jednak o grosz-dwa wyższe.

SUROWCE

Ropa ropy naftowej otarła się w czwartek po południu o psychologiczny poziom 100 USD za baryłkę. Inwestorzy stracili sentyment do rynków surowcowych i nawet huragan Ike, który przyspieszył i osiągnął siłę drugiej kategorii nie robi na nich wielkiego wrażenia. Inaczej wygląda sytuacja na lokalnym rynku w Teksasie, gdzie hurtowe ceny paliw skoczyły w górę o ok. 30 proc. z powodu obaw o możliwe straty w infrastrukturze i za galon benzyny trzeba zapłacić 4,25 USD. Rosyjski urząd antymonopolowy ukara Gazprom za utrudnianie innym firmom dostępu do rurociągów, a po wtorkowym spotkaniu krajów należących do OPEC coraz głośniej mówi się o próbach zacieśnienia więzi kartelu z Rosją. Z powodu nietrafionych inwestycji na rynku miedzi fundusz hedgingowy Red Kite Metals obstawiający na wzrost cen stracił w ubiegłym miesiącu 40 proc. Tymczasem za tonę miedzi płacono w czwartek 6865 USD, a uncja złota potaniała do 746 USD.

Źródło: Emil Szweda, Łukasz Wróbel, Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

2025-04-04 Materiał zewnętrzny
W cyfrowej rzeczywistości biznesowej programy do fakturowania online stają się standardem wśród narzędzi do zarządzania finansami. Umożliwiają szybkie wystawianie dokumentów, automatyzują procesy i minimalizują ryzyko błędów. Niezależnie od skali działalności – od jednoosobowej firmy po duże przedsiębiorstwo – odpowiedni system fakturowania przekłada się na oszczędność czasu, większą kontrolę nad sprzedażą i profesjonalny wizerunek. W artykule podpowiadamy, jak wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.
Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.