OPEC nie ograniczył wydobycia

OPEC nie ograniczył wydobycia
Komentarz poranny Open Finance
Data dodania: 2008-09-10 (10:45)

WYDARZENIE DNIA: Zamiast tego prezydent OPEC - Chakib Khelil - wezwał kraje członkowskie do przestrzegania limitów wydobycia, bo w tej chwili są one przekraczane o 520 tys. baryłek dziennie. Początkowo po ogłoszeniu decyzji kartelu zrzeszającego tuzin największych producentów ropy (poza rzecz jasna Rosją) ceny ropy spadły, w Londynie nawet poniżej 100 dolarów za baryłkę.

Ale po wypowiedzi prezydenta OPEC ceny ponownie wzrosły - w Nowym Jorku powyżej 104 dolarów (wcześniej było to 102 dolary). Ekonomiści zgadzają się co do tego, że celem OPEC jest utrzymanie cen w okolicach ich obecnych poziomów, choć raczej nie mają ambicji powrotu do sytuacji, gdy baryłka kosztowała 140 dolarów, bowiem oznaczałoby to ograniczenie popytu na surowiec, który i tak spada za sprawą spowolnienia gospodarczego Europy i USA.

SYTUACJA NA GPW

Wczorajsza sesja przyniosła tylko chwilową próbę powrotu do dolnego ograniczenia powstałej w piątek dolnej luki hossy. Później ceny już spadały przy niewielkich obrotach. Tym samym można powiedzieć, że odbicie po piątkowej silnej przecenie zostało zakończone. Jego skala była zbyt mała, by można było mówić chociażby o próbie zmiany trendu, co z kolei prowadzi do wniosku, że reakcja rynków na wiadomość o nacjonalizacji Freddie Mac i Fannie Mae była przedwczesną manifestacją wiary w zażegnanie kłopotów na rynku kredytowym w USA (zwłaszcza wobec wczorajszego spadku akcji Lehman Bros. o 45 proc.).

Obroty na wczorajszej sesji podliczono na 807 mln PLN (mniej niż w poniedziałek), podrożały akcje 104. spółek, potaniały 183.

GIEŁDY ZAGRANICZNE

We wtorek bank Lehman Brothers zajął miejsce Freddie Mac i Fannie Mae na pierwszych stronach gazet i portali internetowych poświęconych inwestowaniu. Trudno się dziwić, bo inwestorzy z Korei Płd., którzy mieli dokapitalizować spółkę i znaczny pakiet akcji, zerwali negocjacje, a to postawiło firmę w podbramkowej sytuacji. Akcjonariusze pozbywali się udziałów, które potaniały o 45 proc., a spośród innych banków Merrill Lynch stracił na wartości 10 proc., Wachovia 14 proc., a Washington Mutual 20 proc. Sektor finansowy był tak wielkim balastem, że za jego sprawą indeks S&P 500 spadł najbardziej od lutego, bo aż o 3,4 proc. Krytyczne komentarze do nacjonalizacji dwóch spółek odzwierciedlają obawy amerykańskich podatników, którzy dostaną po kieszeniach za błędy finansistów, a inwestorzy z zagranicy obserwując zadłużenie USA mogą stopniowo odwracać się od obligacji.

OBSERWUJ AKCJE

PGNiG- podczas wczorajszej sesji krótkoterminowe wsparcie z wysokości 3,30 PLN, nie zdołało się obronić i po jego przełamaniu kurs wyhamował na poziomie 3,25 PLN. Znaczenie tego ruchu jest niebagatelne, bo otwiera drogę do dołków z początku lipca, kiedy zakończyła się trwająca ponad dwa miesiące fala wyprzedaży, która sprowadziła cenę akcji z 4,50 PLN do 3,05 PLN. Realizacja takiego scenariusza oznaczałaby przynajmniej kilkunastoprocentowe uszczuplenie wartości walorów PGNiG. Za spadkami przemawia również układ średnich kroczących oraz wskaźnika MACD, który od miesiąca nie zanegował sygnału sprzedaży z 11 sierpnia. Wskaźnik stochastyczny jeszcze nie osiągnął poziomów świadczących o głębokim wyprzedaniu rynku, czyli wpisuje się w scenariusz, że wciąż jest jeszcze miejsce do dalszych spadków.

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ

Pepees - pożyczył od BGŻ 16 mln PLN na skup ziemniaków. Termin spłaty wyznaczono na ostatni dzień sierpnia przyszłego roku.

LPP - spółka zapowiedziała, że 15 września zawiadomi Komisję Nadzoru Finansowego o zamiarze ogłoszenia wezwania na akcje Artmana.

Bankier - wiceprezes zarządu spółki zależnej - Pit.pl Sp. z o.o. sprzedał 6 tys. akcji Bankiera.

Jago - Michał Lenartowicz, który wcześniej nie posiadał akcji spółki, kupił między 29 sierpnia i 3 września pakiet akcji dający ponad 5 proc. głosów na WZA spółki.

Ferrum - spółka podpisała kontrakt na dostawę rur stalowych do partnera w Wilnie o wartości 11,6 mln PLN.

PROGNOZA GIEŁDOWA

Kolejna głęboka przecena na Wall Street, której bohaterami były spółki sektora finansowego (oprócz Lehman Bros. także AIG stracił ok. 10 proc.) buduje negatywny nastrój przed dzisiejszą sesją, nawet pomimo niewielkich tylko spadków na giełdach azjatyckich (te jednak traciły mocno już dzień wcześniej).
Nie ma więc wątpliwości, że zaczniemy dziś dzień od spadków, nie wiadomo natomiast czy wystarczająco silnych by zejść poniżej dołka z poniedziałku (2503 pkt). Jeśli tak się stanie, droga do lipcowych dołków (okolice 2400 pkt dla WIG20) stanie otworem.

WALUTY

Na rynku walutowym inwestorzy zagraniczni raczej nie przyłożyli szczególnej wagi do informacji o budżecie na przyszły rok, bo zmiany notowań złotówki odzwierciedlały zachowania najważnieszych walut. Zmniejszenie deficytu powinno cieszyć, ale wątpliwości nasuwa choćby przyjęta w założeniach inflacja na poziomie 2,9 proc. w 2009 r. - według M. Nogi z RPP jest niemal niemożliwa do osiągnięcia. W środę rano za euro płacono 3,347 PLN, dolara wyceniono na 2,459 PLN, a franka na 2,178 PLN. Na świecie inwestorzy realizowali zyski zamykając część pozycji dolarowych, co naturalnie doprowadziło do lekkiego umocnienia franka szwajcarskiego czy jena. W Japonii inflacja hurtowników jest najwyższa od 27 lat i wynosi 7,2 proc. r/r.

SUROWCE

Pomimo wczorajszych uspokajających komentarzy ze strony przedstawicieli OPEC, twiedzących że na rynku ropy naftowej panuje równowaga między popytem i podażą, spotkanie w Wiedniu zaowocowało decyzją o obniżeniu limitów wydobycia surowca. Łącznie kartel będzie produkował 28, 8 mln baryłek dziennie czyli o 530 tys. baryłek mniej niż dotychczas. Podczas sesji w Azji oczywiście obserwowaliśmy odbicie ceny ropy, która we wtorek zbliżyła się już do 103 USD. Analitycy spodziewają się jednak, że korekta ruchu spadkowego będzie krótkotrwała i jeszcze jesienią złamany zostanie poziom 100 USD za baryłkę. Z danych banku inwestycyjnego Goldman Sachs wynika, że fundusze hedgingowe sprzedają amerykańskie akcje najsilniej od 2001 roku, lecz sądząc po obniżającej się cenie złota prawdopodobnie parkują pieniądze w gotówce i na lokatach bankowych. Uncja złota potaniała do 778 USD, a miedź do 6850 USD za tonę.

Źródło: Łukasz Wróbel, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.