Silna przecena na Wall Street

Silna przecena na Wall Street
X-Trade Brokers Daily
Data dodania: 2008-09-10 (10:34)

Wtorkowa sesja na Wall Street zakończył się silną wyprzedażą akcji. Reprezentujący szeroki rynek indeks S&P500 spadł aż o 3,41 proc., kończąc dzień na poziomie 1224,51 pkt., natomiast DJIA i Nasdaq Composite zostały przecenione odpowiednio o 2,4 proc. i o 2,6 proc.

Wczorajsza przecena miała kilka źródeł. Tym najbardziej dostrzegalnym była paniczna wyprzedaż akcji Lehman Brothers w odpowiedzi na doniesienia, że negocjacje z Korea Development Bank ws. podwyższenia kapitału amerykańskiego banku, nie zmierzają do szczęśliwego finału. Lehman został przeceniony o 45 proc.

Przykład Lehman Brothers pokazuje, że problemy amerykańskiego sektora finansowego nie zakończyły się wraz z nacjonalizacją hipotecznych gigantów Fannie Mae (Federal National Mortgage Association) i Freddie Mac (Federal Home Loan Mortgage Corporation). Do amerykańskich inwestorów dotarło więc to, co już w weekend wydawało się oczywiste. Mianowicie, że decyzja o nacjonalizacji raczej wskazuje na powagę sytuacji, niż zapowiada jej poprawę.

Innym powodem przeceny była wyprzedaż spółek z sektora naftowego w reakcji na ponad 4 proc. przecenę ropy. Ceny "czarnego złota", które w nocy odbiły, wciąż pozostają blisko psychologicznego poziomu 100 dolarów. Może on zostać wykorzystany do sprowokowania silniejszego odbicia, ale może też zostać przełamany. W tym drugim przypadku będzie to kolejny sygnał sprzedaży, co negatywnie musi się odbić na notowaniach sektora naftowego.

Powyższe czynniki nie wyczerpują katalogu negatywnych impulsów, jaki ujawnił się we wtorek. Ta mnogość pretekstów do sprzedaży akcji może zapowiadać, że najbliższe dni przyniosą na Wall Street silne spadki. Dziś jednak, rynek będzie starał się doprowadzić do odbicia.

OPEC niespodziewanie obniża produkcję

Wtorkowa przecena na Wall Street szła w parze z silnym spadkiem cen surowców. Ropa, złoto i miedź solidarnie kierowały się na południe. Ceny czarnego złota zanurkowały aż o 4,21 proc., kończąc dzień na poziomie 101,81 dol. za baryłkę.

Przecenę na rynku ropy sprowokowały obawy o kondycję amerykańskiej gospodarki, które nałożyły się na oczekiwany brak zmian limitów produkcji "czarnego złota" przez OPEC. Naftowy kartel jednak obniżył o 520 tys. baryłek dziennie produkcję. Informacja ta podniosła w nocy ceny ropy o 1,5 proc. Ta stosunkowo niewielka skala wzrostów sugeruje, że niespodziewana decyzja OPEC, nie musi prowokować większej wzrostowej korekty cen ropy. Korekty, która temu rynkowi się należy.

W środę rynek będzie pod działaniem przeciwstawnych sił. Z jednej strony będzie silny trend spadkowy i obaw o to, że spowolnienie gospodarcze, wpłynie na spadek popytu na ropę. Z drugiej silne wyprzedanie, bliskość psychologicznego wsparcia 100 dol. oraz zaskakująca decyzja OPEC.

Znaczący wpływ na kształtowanie się cen ropy mogą również mieć, publikowane o godzinie 16:35, tygodniowe dane o zapasach paliw w USA. Szacuje się, że zapasy ropy wzrosną o 4,3 mln baryłek, po tym jak przed tygodniem spadły o 1,9 mln.

Brak nowych impulsów

Środa jest kolejnym w tym tygodniu dniem ubogim w publikacje makroekonomiczne. Jest bowiem wątpliwe, żeby większe emocje na rynku wzbudziły dane nt. lipcowej dynamiki produkcji przemysłowej we Francji (godz. 8:45; prognoza: 0,2 proc.), czy też obejmujący ten sam okres raport o brytyjskim bilansie handlu zagranicznego (godz. 10:30; prognoza: -7,5 mld GBP).

Potencjalny wpływ na zachowanie inwestorów mogą mieć tygodniowe dane o zapasach paliw w USA (godz. 16:35). Będzie to jednak wpływ jednowymiarowy. Zdecydowana dominacja trendu spadkowego na rynku ropy sprawia, że inwestorzy mogą reagować tylko na dane mówiące o wzroście zapasów.

Eurodolar w kleszczach

Eurodolar znalazł się we wtorek w swoistych kleszczach. Z jednej strony mocno taniejącej ropy stanowiła zdecydowany impuls do przeceny. Z drugiej obawy o kondycję amerykańskiej gospodarki, podsycone wtorkową publikacją lipcowych danych o zapasach hurtowników i indeksie podpisanych umów kupna domu, prowokowały wzrost notowań tej pary. Na to wszystko zaś nakładała się sytuacja techniczna, gdzie silnemu trendowi spadkowemu, towarzyszy jeszcze silniejsze wyprzedanie.

Rynek walutowy nie rozstrzygnął tej skomplikowanej sytuacji EUR/USD. W efekcie, po silnych wahaniach tej pary w przedziale 1,4045-1,4225 dolara, na wykresie została wyrysowana szpulka. Świeca ta informuje o tym, że na rynku utrzymuje się duża niepewność. Tym samym najbliższe dni mogą przynieść zarówno kontynuację spadków przez EUR/USD, jak i mocą wzrostową korektę.

Źródło: Marcin R. Kiepas, X-Trade Brokers DM S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.