Dziś decyzje Banku Anglii i EBC

Dziś decyzje Banku Anglii i EBC
Komentarz poranny Open Finance
Data dodania: 2008-09-04 (10:27)

WYDARZENIE DNIA: Mimo, że gospodarki europejskie notują widoczne spowolnienie, ekonomiści nie spodziewają się by banki centralne Europy miały dokonać obniżki stóp procentowych już teraz. Wszystko przez wysoką inflację. W strefie euro spadła ona do 3,8 proc. w sierpniu z 4,0 proc. w lipcu, lecz wciąż jest o 2 pkt proc. wyższa od celu inflacyjnego ECB.

W tej sytuacji nawet ujemna dynamika PKB zanotowana w II kwartale w strefie euro może nie być wystarczająco silnym argumentem za obniżkami. Z kolei w Anglii zagraża recesja, a inwestorzy finansowi sprzedają funta na potęgę, co z kolei grozi wzrostem inflacji. BoE też ma więc związane ręce. Dziś poznamy też wartość indeksu ISM w sektorze usług w USA oraz raport ADP o zmianie zatrudnienia w sektorze prywatnym w Stanach.

SYTUACJA NA GPW

Wczorajsze notowania musiały rozpocząć się od spadków, bo dzień wcześniej nasi inwestorzy zbyt optymistycznie podeszli do rynku akcji, sądząc że dobra atmosfera na światowych giełdach utrzyma się na dłużej. Nie utrzymała się i w środę tę wtorkową zwyżkę trzeba było skorygować. Mimo to WIG20 dwukrotnie (na początku i pod koniec sesji) podjął próbę wyjścia powyżej 2650 pkt (szczytów z wtorku). Niepowodzenie może być groźne w skutkach, ale z drugiej strony mimo spadku o 1,3 proc. na koniec sesji WIG20 i tak był indeksem znacznie mocniejszym od innych europejskich wskaźników. Natomiast obroty na poziomie 1,2 mld PLN to już powód do zmartwień, bo wychodzi na to, że wcześniejszy wzrost cen został wczoraj wykorzystany do dystrybucji akcji.

Wczoraj podrożały akcje 159 spółek, potaniały 145.

GIEŁDY ZAGRANICZNE

Spośród trzech najważniejszych indeksów nowojorskiej giełdy tylko Dow Jones Industrial Average zdołał rzutem na taśmę wydźwignąć się ze strefy spadkowej i zyskał minimalnie na wartości (0,1 proc.), natomiast pod kreską środową sesję kończyły NASDAQ (-0,7 proc.) oraz S&P 500 (-0,2 proc.). Największe zainteresowanie inwestorów wywołały komentarze prezesa jednej ze spółek z branży telefonii komórkowej, który stwierdził, że na większości dojrzałych rynków cykl konsumpcyjny się wydłuża, czyli klienci potrzebują więcej czasu, aby zmienić komórkę na nowszą, dlatego producenci procesorów oraz spółki technologiczne takie jak Texas Instruments i Research in Motion, ciągnęły w dół indeksy. Słabą kondycję konsumentów potwierdziły wyniki sprzedaży samochodów - General Motors sprzedał o 20 proc. mniej aut niż przed rokiem, Chrysler i Ford odnotowały spadek o 34 proc. i 27 proc.

OBSERWUJ AKCJE

Asseco Poland- na wykresie kursu spółki widać, że od połowy lipca sytuację zdecydowanie kontroluje strona popytowa, dzięki której udało przerwać się wcześniejszą równie długą serię spadkową. Po osiągnięciu lokalnych dołków z okolic 50 PLN chętnych na walory Asseco Poland zaczęło przybywać i ich cena wzrosła o ok. 20 PLN. Tak dynamiczny zwrot nastawienia inwestorów, który obrazuje wykres przypominający literę V występuje bardzo rzadko, dlatego w najbliższych dniach posiadacze akcji mogą przystąpić do realizacji zysków. To wbrew pozorom byłoby dobrym znakiem przed kontynuacją zwyżek, a dla tych, którzy nie zdążyli załapać się w lipcu na walory po promocyjnej cenie - okazją do zakupów. Za realizacją takiego scenariusza przemawia m.in. wykroczenie kursu poza górną wstęgę Bolingera, co zazwyczaj zwiastuje korektę, ale patrząc na wskaźnik stochastyczny można przypuszczać, że zanim to nastąpi jednomyślność inwestorów może wydźwignąć kurs jeszcze o kilka złotych wyżej. Krótka świeca doji, która powstała przy wysokich obrotach po środowej sesji świadczy jednak o rosnącej niepewności byków.

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ

Procad - członek zarządu kupił 13 850 akcji po 1,72 PLN.

DGA - OFE Bankowy sprzedał część akcji i ma obecnie mniej niż 5 proc. głosów na WZA.

Getin - holding będzie mieć 25,6 proc. udziałów w spółce powstałej z połączenia pośredników kredytowych PDK i Fiolet. Ponadto przyznano mu opcję zakupu nowych akcji, z której może skorzystać do 31 marca. Jeśli to zrobi, udział Getinu w Fiolet-PDK wzrośnie do 32,8 proc.

BRE Bank - agencje ratintgowe Moody's i Fitch postanowiły umieścić ocenę wiarygodności banku na liście obserwacyjnej z perspektywą obniżenia ratingów. Jest to konsekwencja obniżenia ocen ratingowych dla Commerzbanku - wiodącego akcjonariusza BRE, który planuje połączenie z Dresdner Bankiem.

ZREMB - ma zamówienie na wykonanie 30 kontenerów o wartości 1,9 mln PLN netto i - w osobnym kontrakcie - na kolejnych 28 o wartości ok. 0,5 mln PLN.

PROGNOZA GIEŁDOWA

Ponieważ mimo wczorajszych spadków GPW zachowała się lepiej niż inne rynki, cały czas zachodzi obawa, że za tę bohaterską postawę trzeba będzie kiedyś zapłacić. Z drugiej strony GPW naprawdę wygląda w ostatnich dniach na mocny rynek, a i wczoraj straty mogłyby być dużo niższe gdyby nie końcowy fixing, na który chyba nie dotarły zlecenia kupna. Sądzimy zatem, że WIG20 utrzyma się w przedziale wczorajszych wahań (rano odzyska kilkanaście punktów z wczorajszego fixingu), przy czym wyjście poza nie będzie miało charakteru rozstrzygającego, a dalsze zmiany mogą mieć bardziej dynamiczny charakter.

WALUTY

Amerykański dolar wyraźnie tracił na wartości przed czwartkowymi decyzjami w sprawie wysokości stóp procentowych w strefie euro i Wielkiej Brytanii. Beżowa księga zawierająca informacje o stanie gospodarki zwraca uwagę na fakt, że "większość stanów po USA rozwija się bardzo powoli", co nie jest zaskoczeniem dla obserwatorów rynku, ale warto również odnotować, że na ostatnim posiedzeniu za podwyżką kosztu kredytu głosowało w Stanach Zjednoczonych 3 z 12 decydentów. Inwestorzy z dużą uwagą będą słuchać dzisiejszych słów Tricheta z ECB, który podobnie jak Bank Anglii nie zmieni poziomu stóp i choć większość spodziewa się zaostrzenia tonu wypowiedzi, to mniejsza jest już zgodność czy będzie on bardziej jastrzębi czy gołębi. Eurodolar zyskiwał rano 0,6 proc. do 1,451 USD, a polska złotówka poruszała się wokół poziomów z czerwca względem euro i franka.

SUROWCE

Royal Dutch Shell oraz ConocoPhillips, które posiadają rafinerie w Zatoce Meksykańskiej poinformowały, że huragan Gustaw nie wyrządził żadnych poważniejszych strat i wkrótce pracownicy wrócą do normalnych zadań. Baryłka w czwartek rano kosztowała, podobnie jak dzień wcześniej, ok. 108 USD i wyraźnie widać, że im bliżej do psychologicznej bariery 100 USD sprzedających jest coraz mniej. Przypomnijmy, że sforsowanie tego poziomu trwało ponad cztery miesiące nastąpiło dopiero za trzecim podejściem w marcu 2008 r. dlatego nie należy spodziewać się, że tym razem byki odpuściły sobie walkę. Trzeba pamiętać, że OPEC, który dostarcza ok. 40 proc. światowych zapasów ropy będzie wnioskował w przyszłym tygodniu o zmniejszenie limitów wydobycia, ale z drugiej strony nie raz już przekonaliśmy się, że dyscyplina członków kartelu bardzo często szwankuje i najwięcej ropy produkuje się, gdy ceny są wysoko. Uncja złota stabilizowała się rano w okolicy 808 USD za uncję, a tonę miedzi wyceniono na 7350 USD.

Źródło: Łukasz Wróbel, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.