Dziś PKB w II kwartale w Polsce, inflacja w eurolandzie

Dziś PKB w II kwartale w Polsce, inflacja w eurolandzie
Komentarz poranny Open Finance
Data dodania: 2008-08-29 (10:21)

Zdaniem ekonomistów ankietowanych przez ISB, w II kwartale wzrost gospodarczy wyniósł 5,5 proc. wobec 6,1 proc. w I kwartale. Tempo zwalnia produkcja, gospodarkę trzymają konsumenci. Ekonomiści zgadzają się co do tego, że gospodarka nadal znajduje się w dobrej kondycji, relatywnie o wiele lepszej od tego, co widzimy w krajach Zachodniej Europy, jednak wysokiej dynamiki wzrostu nie uda się utrzymać.

W I kwartale zwolniły inwestycje (wyższe koszty kapitału) i produkcja przemysłowa (kłopoty odbiorców na Zachodzie). Ujemny wpływ na PKB będzie mieć także powiększający się deficyt handlowy. Natomiast wydatki konsumentów nadal cechują się wysoką dynamiką, a jej wyhamowanie spodziewane jest dopiero w kolejnych kwartałach. Dziś także wstępne dane o inflacji w strefie euro - ma się obniżyć do 3,9 proc. (z 4,0 proc. w lipcu).

SYTUACJA NA GPW

To była pierwsza naprawdę udana sesja od kilku tygodni, od końca lipca, kiedy indeksy odbijały od dna. Złożyło się na to kilka czynników. Po pierwsze GPW dzień wcześniej sporo traciła, podczas gdy w Europie Zachodniej i w USA indeksy rosły. Ten dystans trzeba było odrobić. Ale taki optymizm "z urzędu" rzadko okazywał się trwały na GPW. Wczoraj został podsycony raportem UBS, który radził swoim klientom doważenie polskich akcji, w szczególności sektora bankowego. Na koniec dane o wzroście amerykańskiego PKB poprawiły nastroje na całym świecie. W rezultacie WIG20 zyskał 2,5 proc. przy wysokich obrotach, które na całym rynku wyniosły 1,23 mld PLN. Zgodnie ze wskazaniem UBS najlepiej radził sobie sektor bankowy - WIG Banki wzrósł o 3,7 proc. (przy obrotach sięgających 0,5 mld PLN). W zasadzie cały wzrost to zasługa banków plus KGHM, PKN i Lotosu.

GIEŁDY ZAGRANICZNE

Po udanej sesji na Nowojorskiej giełdzie kupujący akcje dominowali w piątek także w Azji, gdzie NIKKEI zyskał 2,4 proc., a chiński B-Shares Shanghai rósł o ponad 4,5 proc. Po części było to konsekwencją wysokiego odczytu amerykańskiego PKB z czwartku, na który inwestorzy nie mogli wcześniej zareagować, ale sprzyjały także dane z japońskiej gospodarki, gdzie zaskakująco wzrosły zamówienia w sektorze budownictwa oraz w przemyśle. Dodatkowo rząd Japonii poinformował o uruchomieniu specjalnego programu pomocowego dla firm, na który przeznaczy prawie 17 mld USD. W Europie poznamy dzisiaj lipcową stopę bezrobocia oraz szereg wskaźników nastrojów gospodarstw i przedsiębiorców, a w USA podane zostaną dane o wydatkach konsumentów.

OBSERWUJ AKCJE

Pekao - wczorajszy raport UBS na temat naszego rynku wyraźnie wskazywał akcje Pekao i BZ WBK, jako godne największego zainteresowania. Oznacza to ciekawy pojedynek na wiedzę teoretyka (analityka) i praktyków, bowiem w ostatnich tygodniach i miesiącach to właśnie z tych banków najczęściej płynęły informacje o sprzedaży akcji przez insiderów. W przypadku Pekao analiza techniczna daje większe szanse analitykom UBS, choć argumenty nie są mocne. Po wczorajszym wzroście kurs wybił się powyżej 50-sesyjnej średniej, a MACD ma szanse powrócić powyżej linii sygnalnej 0. Nowy dołek wypadł powyżej lipcowego, ale lipcowy szczyt już poniżej majowego.

BZ WBK - w przypadku tego banku sprawa może wyjaśnić się w ciągu jednej, dwóch sesji. Wzrost kursu o 3 PLN wystarczy, żeby powstał nowy szczyt. Na wykresie tygodniowym wskaźniki techniczne zachęcają do trzymania akcji banku, na wykresie dziennym przełamanie średniej z 50 sesji miało bardzo przekonujący charakter (skok o 11,6 proc. na jednej sesji - 30 lipca).

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ

Hydrotor - za 400 tys. PLN kupił nieruchomości, które wcześniej wynajmował.

Kernel - spółka oczekuje, że w przyszłym roku przychody jej grupy wyniosą 1,1 mld euro, zysk EBITDA 185 mln euro, a zysk netto 115 mln euro.

PetrolInvest - spółka zwołała NWZA na 19 października. Przedmiotem obrad będzie emisja ok. 312 tys. akcji skierowanych do Mars International Trade. Cena emisyjna ma wynieść 310 PLN, ale akcje będą opłacone udziałami w Caspian Services. Wcześniej 5 września - akcjonariusze będą decydować o innej emisji zamkniętej - ok. 2,85 mln akcji trafi do udziałowców innych spółek działających w rejonie pól naftowych w Kazachstanie.

Budimex Dromex - ma kontrakt o wartości 44,6 mln euro (netto) na budowę biurowców we Wrocławiu. Termin zakończenia prac ustalono na 28 maja 2010 r.

J.W. Construction - zlecił swojej spółce zależnej budowę osiedla "bursztynowego". Budżet tego projektu to 81,25 mln PLN.

PROGNOZA GIEŁDOWA

Dobra rekomendacja jednego z zachodnich banków inwestycyjnych dla polskich akcji nie była główną przyczyną wczorajszego skoku indeksu WIG20 o 2,5 proc., ale jej wpływ na decyzje inwestorów był mimo wszystko wyraźny. Przed danymi z USA WIG20 znajdował się na minimalnych plusach, ale kiedy zlecenia kupna już ruszyły, to właśnie papiery banków wskazanych w raporcie analitycznym rosły najszybciej. Wydaje się, że ostatnią w tym tygodniu sesję 20 największych spółek po takim zrywie rozpocznie znacznie spokojniej, a dystans do nich mogą nadrabiać małe i średnie spółki, którymi wczoraj nikt się nie interesował. Dane o wzroście PKB ze względu na oczekiwania kształtujące się na wysokim poziomie mają większe szanse rozczarować niż zaskoczyć na plus.

WALUTY

W tym tygodniu kurs dolara, pomimo licznych zwrotów wywoływanych danymi z sektora finansowego, gospodarki czy rynków surowcowych, poruszał się w wąskim zakresie. W piątek rano za jedno euro płacono 1,474 USD, czyli o ponad 1 proc. mniej niż tydzień temu, a dane o wzroście PKB w II kw. o 3,3 proc. pomogły dolarowi utrzymać siłę także w stosunku do bardziej egzotycznych walut. Ostania sesja w tym tygodniu obfituje w dane gospodarcze z Japonii, Europy i USA w związku z czym przed długim weekendem w Stanach inwestorzy mogą zamykać otwarte pozycje i wywoływać silne krótkoterminowe ruchy kursów. Zobaczymy jaki wpływ na złotówkę będą mieć dane z GUS o wzroście PKB Polski w II kw., trudno liczyć na odrobienie strat przekraczających 2 proc. w ujęciu tygodniowym. Rano euro kosztowało 3,354 PLN, dolar 2,275 PLN, a frank szwajcarski 2,077 PLN.

SUROWCE

Sztorm Gustaw ma dotrzeć do wybrzeży USA na początku przyszłego tygodnia i choć ewakuacja części pracowników platform wiertniczych z Zatoki Meksykańskiej trwa już kilka dni, to większość z jednostek nadal wydobywa ropę naftową. Wczoraj rosyjskie władze przeniosły polityczne napięcia na sferę gospodarczą i zakazały 19 amerykańskim producentom drobiu eksportu do Rosji, a dzisiejszy The Wall Street Journal donosi, że w Lukoilu trwają przygotowania do zakręcenia kurka z ropą w postaci rurociągu "Przyjaźń". Rano reakcja na te wiadomości na rynku surowcowym była dość łagodna, bo ropa podrożała zaledwie o 1,3 proc. do 117 USD za baryłkę. Od początku miesiąca natomiast spadają ceny metali przemysłowych, bo szybki przyrost zapasów na giełdach towarowych sugeruje, że słabnie popyt nie tylko ze strony Chin, ale również z Europy i USA. W tym miesiącu tona miedzi potaniała o ponad 7 proc.

Źródło: Łukasz Wróbel, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.